Kliešťová encefalitída

Prichádza jar, pozor na kliešte. Ako sa chrániť pred kliešťovou encefalitídou?

Prichádzajú horúce jarné dni. Tráva sa začína zelenať, stromy rozkvitajú a slnečné lúče nás doslova ťahajú do prírody. Avšak pozor, práve v marci začína kliešťová sezóna! Podľa webového zdravie.sk kliešte začínajú byť aktívne koncom marca a ich jarná sezóna vrcholí medzi aprílom a májom. Týchto malých živočíchov netreba podceniť. Prečo? Prenášajú hneď dve ochorenia, a to kliešťovú… Prečítať celé

Prichádzajú horúce jarné dni. Tráva sa začína zelenať, stromy rozkvitajú a slnečné lúče nás doslova ťahajú do prírody. Avšak pozor, práve v marci začína kliešťová sezóna! Podľa webového zdravie.sk kliešte začínajú byť aktívne koncom marca a ich jarná sezóna vrcholí medzi aprílom a májom. Týchto malých živočíchov netreba podceniť. Prečo? Prenášajú hneď dve ochorenia, a to kliešťovú encefalitídulymskú boreliózu.

Prečo je kliešťová encefalitída nebezpečná?

Kliešťová encefalitída je akútnym vírusovým horúčkovitým ochorením. Postihuje centrálny nervový systém a na tele môže zanechať vážne celoživotné následky. Riziko nákazy závisí od sezóny. Podľa TASR prebieha kliešťová encefalitída v dvoch fázach.

Prvá fáza, ktorá sa začne prejavovať po jednom až dvoch týždňoch po prisatí kliešťa, nemá špecifické príznaky a v niektorých prípadoch pripomína chrípku. Pociťovať môžeme horúčku alebo bolesti tela.

Počas druhej fázy dochádza k takzvanému zápalu mozgu. Prejavuje sa stuhnutím šije, bolesťami hlavy, zvracaním a citlivosťou na svetlo. TASR pripomína, že špecifická liečba kliešťovej encefalitídy neexistuje.

„V prípade, že nájdeme kliešťa, treba ho vybrať čím skôr. Avšak ani správne a včasné odstránenie nemusí zabrániť infekcii, pretože vírus kliešťovej encefalitídy sa na rozdiel napríklad od lymskej boreliózy prenáša už v priebehu niekoľkých minút po prisatí. Z uvedeného dôvodu je jedným z účinných a preverených spôsobov prevencie očkovanie,“ pre TASR vysvetľuje Jana Kerlik z Oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Nezabúdajme na opatrnosť

Základom prevencie a ochrany pred týmto ochorením je kontrola celého tela po príchode z vonku. Podľa Jany Kerlik kliešte vyhľadávajú miesta s tenšou kožou. Pri kontrole sa treba zamerať na podpazušie, podkolenné jamky, slabiny, pod prsníkmi, za ušami a na hlave. Nezabúdajme ani na domáce zvieratá.

Podľa webového portálu webnoviny.sk na našom území žije dvadsaťdva druhov kliešťov. Tie sa skrývajú na lúkach aj v lese a nenápadne parazitujú na našich telách. Známym druhom je kliešť obyčajný. Tento druh má dvoj až trojročný vývojový cyklus, počas ktorého vystrieda troch hostiteľov. Samček oplodňuje samičku práve na hostiteľovi a potom umiera. Samička po znesení vajíčok umiera tiež. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Odborníci okrem prehliadky po návrate z prírody takisto za prevenciu proti kliešťovej encefalitíde považujú konzumáciu len tepelne upravených mliečnych výrobkov, používanie repelentovnosenie dlhých nohavíc.

Očkovanie proti kliešťovej encefalitíde

Za ďalší overený a účinný spôsob prevencie Jana Kerlik považuje očkovanie. Čo o očkovaní proti kliešťovej encefalitíde vieme? Podľa webovej stránky Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej (ÚVZ) republiky máme na Slovensku registrované tri očkovacie látky proti tomuto typu ochorenia. Vhodné sú pre deti aj dospelých.

Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Jednu vpichnutie nestačí, očkovací proces trvá niekoľko mesiacov. ÚVZ vysvetľuje, že očkovanie pozostáva z troch dávok. Druhá dávka sa podáva jeden až tri mesiace po prvej dávke a tretia dávka deväť až dvanásť mesiacov po druhej dávke. Existuje aj skrátená schéma očkovania.

Zaočkovať sa síce môžeme kedykoľvek počas roka, ale najvhodnejším obdobím je zima. Práve vtedy kliešte nie sú veľmi aktívne a organizmus má dostatok času vytvoriť si protilátky v adekvátnom množstve. Kompletné očkovanie tromi dávkami chráni minimálne počas troch rokov, potom ÚVZ odporúča preočkovanie jednou dávkou očkovacej látky.

Je očkovanie bezplatné?

Nevýhodou vakcinácie proti kliešťovej encefalitíde je, že si ju musíme uhradiť z vlastného vrecka. Avšak, hoci táto vakcinácia patrí medzi nepovinné očkovania a poisťovne ju neuhrádzajú, viaceré z nich polovicu preplácajú. Suma za očkovanie sa môže líšiť, podľa niektorých zdrojov je to približne 25 až 35 eur za jednu dávku.

Pokračujte na ďalší príspevok »