Filmy a seriály Kultúra Ľudia

Anna Delvey Sorokin usporiadala výstavu svojich kresieb z väzenia

  • 22 marca, 2022
  • 4 min read
Anna Delvey Sorokin usporiadala výstavu svojich kresieb z väzenia
Anna Delvey Sorokin
Zdroj: Anna Delvey

Anna Sorokin bola 2 roky známa ako Anna Delvey, bohatá nemecká dedička. Obľubovala prepych a luxusné oblečenie od svetoznámych značiek. Tvrdila, že disponuje majetkom vo výške 60 miliónov eur, vďaka čomu sa dostala do najvyšších vrstiev New Yorkskej spoločnosti.

Dedička, podnikateľka, podvodníčka, väzenkyňa, týmito všetkými pomenovaniami by sme mohli označiť Annu. Teraz si však mladá dáma môže pridať ďalší titul: profesionálna umelkyňa.

Prvá výstava

17. marca bola v newyorskej štvrti Lower East Side sprístupnená výstava umeleckých diel venovaná „podvodníčke zo Soho“. Jej súčasťou bolo aj päť kresieb, ktoré vytvorila samotná Sorokinová počas svojho pobytu vo vezení.

https://twitter.com/danadanewfame/status/1503636683132133378

INZERCIA

V kreslených skicách sa Anna Delvey Sorokin zamýšľa nad svojou vlastnou osobou a zároveň ide o jej autoportrétyautoparódie. Na jednej z nich sa opaľuje na väzenskom dvore v okuliaroch Miu Miu a blúzke Tom Ford. Na ďalšej je zobrazená, ako používa platobnú platformu pre väzňov.

Výstava dostala názov Free Anna Delvey (v preklade: Osloboďte Annu Delvey). Kurátormi výstavy sa stali umelci Julia Morrison a Alfredo Martinez. Druhý menovaný má rovnako ako Sorokinová isté skúsenosti s väzením. Pred dvoma desaťročiami si odsedel trest za predaj falšovaných Basquiatových kresieb.

INZERCIA

Komplikované začiatky

Martinez sa dozvedel o Anniných kresbách z jej instagramu. Hneď sa mu zapáčil jej nápad a rozhodol sa Annu kontaktovať. Niekoľko mesiacov sa Martinez neúspešne pokúšal nadviazať kontakt s Annou Sorokinovou. No nemal šťastie. Nakoniec sa uchýlil k podstrčeniu verejného článku, v ktorom deklaroval svoj záujem. A to zabralo. Odvtedy Martinez a Sorokinová spolu priebežne komunikujú.

Prípravy

S Anniným súhlasom Martinez zväčšil jej väzenské kresby. Ostatné diela na skupinovej výstave sú zväčša Portréty Anny Delvey Sorokin od iných autorov. Na jednom z nich je zobrazená ako členka kráľovskej rodiny, na inom ako zajačik. 25% percent z predaja výstavy pôjde na Sorokinovej rastúce súdne poplatky, povedal Martinez.

Inzercia

„Alfredo Martinez je podvodník, ktorý sa stal umelcom. Pomáha kolegyni podvodníčke debutovať vo svete umenia z väzenia.“ povedala kurátorka výstavy Julia Morrison pre Art Newspaper

Objavili sa aj známe tváre

Vernisáž pred zahájením výstavy navštívila aj Emily Palmer, reportérka, ktorá pre New York Times popísala jej súdny proces. Ukázal sa aj Todd Spodek, právnik, ktorý obhajoval Annu Delvey v jej procese, zobrazenom v Netflixovom filme Inventing Anna. Jednou z osôb, ktorá sa neobjavila, bola, samozrejme, samotná Sorokinová. Vo februári 2021 jej síce skončil trest odňatia slobody v Amerike, ale o šesť týždňov neskôr ju imigračný a colný úrad (ICE) zatkol a odvtedy ju drží vo väzení s tvrdením, že nebola rehabilitovaná. Sorokinová, ktorá má nemecké občianstvo, strávila posledný rok bojom proti deportácii.

Podľa Morrisonovej a Martineza malo usporiadanie galérie aj ďalšiu funkciu. Dostať Annu do umeleckých kruhov. Ako uznávaná umelkyňa by totižto Anna Sorokinová mohla získať umelecké víza O-1, ktoré by jej umožnili zostať v USA.

Cena za Sorokinovej diela

Annine diela mali cenu 10 000 dolárov za kus. Julia Morrisonová pre magazín Insider uviedla, že existuje jeden kupec, ktorý má záujem získať všetky diela z galérie, a že sa momentálne rokuje o nákladoch.

 

Hlavný zdroj: Insider, Artnet

About Author

Ema Zvara