NETFLIX

Inventing Anna: Netflix spracoval príbeh ďalšieho podvodníka

Minulý týždeň sme si prestavili nový dokument na Netflixe o podvodníkovi z Tinderu s názvom The Tinder Swindler. Film zobrazuje Shimona Hayuta a jeho nelegálny biznis, vďaka ktorému svoje obete okradol o 10 miliónov dolárov. Tento týždeň sa pozrieme na seriál inšpirovaný skutočnosťou Inventing Anna, ktorý sleduje vzostup a pád podvodníčky Anny Delvey (Sorokin). Anna predstavuje… Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Minulý týždeň sme si prestavili nový dokument na Netflixe o podvodníkovi z Tinderu s názvom The Tinder Swindler. Film zobrazuje Shimona Hayuta a jeho nelegálny biznis, vďaka ktorému svoje obete okradol o 10 miliónov dolárov. Tento týždeň sa pozrieme na seriál inšpirovaný skutočnosťou Inventing Anna, ktorý sleduje vzostup a pád podvodníčky Anny Delvey (Sorokin).

Anna predstavuje mladú ženu, ktorá si vymyslela falošnú identitu, aby sa podvodom dostala k stovkám tisíc dolárov žijúc svoj prepychový život v New Yorku. Dnes tomu však je inak. Anna si odpykáva svoj trest za mrežami v Spojených štátoch amerických v Rikers Island a čaká na deportáciu späť do Nemecka.

Anna Sorokin bola roky známa ako Anna Delvey, bohatá nemecká dedička, ktorá obľubovala prepych v podobe drahého vína či jedla, oblečenia od svetovo známych módnych návrhárov a pobytov v luxusných hoteloch. Tvrdila, že disponuje majetkom vo výške 60 miliónov eur, vďaka čomu sa dostala do vyšších vrstiev spoločnosti prostredníctvom viacerých podvodov v rokoch 2016 a 2017, a tak si financovala život, na ktorý by za iných okolností nemala.

Sorokin dokonca klamala aj vlastných rodičov. Požičiavala si od nich peniaze. Mala nastúpiť do prestížnej londýnskej školy Central St. Martins College of Art. DailyMailTv odhalil, že aj napriek tomu, že jej škola ponúkla miesto, Sorokin ho odmietla a školu nenavštevovala.

Netflix do hlavnej role v seriáli Inventing Anna obsadil hviezdu zo seriálu Ozark Juliu Garner.  Príbeh sa opiera o zistenia newyorskej novinárky Jessicy Pressler z roku 2018.

Kto je Anna Sorokin

Anna Sorokin sa narodila v Rusku, s rodinou sa ako násťročná presťahovala do Nemecka. Nejaký čas strávila aj v Londýne a v Paríži. V roku 2013 sa objavila v New Yorku ako Anna Delvey. Za svojho otca uvádzala diplomata alebo ropného baróna, pričom sa mala stať dedičkou jeho majetku. Jej otec je však v skutočnosti bývalý kamionista, ktorý podľa New York Magazine podniká v oblasti vykurovania a chladenia.

Inventing AnnaJulia Garner v ikonických okuliaroch Anny Delvey/ Sorokin. Zdroj: Screenshot Youtube/ Netflix

Inzercia

Anna sa dostala na tie najlepšie večierky v meste či do tých najlepších hotelov, pričom sľubovala, že jej financie sú na ceste. Ako presviedčaciu metódu používala napríklad veľmi štedré prepitné pre zamestnancov.

Anna požiadala banku o pôžičku vo výške 16 miliónov libier na financovanie súkromného umeleckého klubu, ktorý plánovala otvoriť v Manhattanene. Nápad bol neskôr zamietnutý, avšak jednu banku presvedčila, aby jej poskytla pôžičku vo výške 74 000 libier, z ktorých približne 22 000 libier použila na pokrytie faktúr po splatnosti v hoteli 11 Howard, kde bývala. Okrem toho sa jej podarilo na účet v Signature Bank vložiť aj nekryté šeky vo výške 11 000 libier, pričom sa jej 6 000 libier podarilo vybrať v hotovosti. Používala aj falošné potvrdenia o bankovom prevode, aby oklamala svoje obete.

Anna Sorokin a jej trest

Anna Sorokin bola odsúdená na 4 až 12 rokov väzenia, s prihliadnutím na čas, ktorý si už vo väzený stihla odpykať po zatknutí v roku 2017. Za dobré správanie bola prepustená vo februári 2021. O niekoľko mesiacov ju však imigrační úradníci zadržali znova. Anna má teraz 30 rokov a momentálne čaká na deportáciu naspäť do Nemecka.

Podvodníčka bola známa aj na sociálnych sieťach. Okrem jej osobného instagramového účtu neskôr v čase pojednávania súdu vznikol aj účet, ktorý zobrazoval jej outfity zo súdu.

Inventing Anna

Anna mala na sebe počas súdneho pojednávania oblečené biele šaty a choker. Šaty mali zdôrazňovať jej nevinu, Zdroj fotografie: Instagram/ annadelveycourtlooks

Prokuratúra ju obvinila z krádeže celkom 202 000 libier – vrátane nezaplateného účtu za lietadlo prenajaté kvôli stretnutiu akcionárov Berkshire Hathaway. Nezaplatený účet má hodnotu 26 000 libier.

Porota Annu nakoniec neobvinila v dvoch bodoch obžaloby vrátane cesty do Maroka, ktorej náklady vo výške 45 000 libier nakoniec musela zaplatiť jej priateľka. Anna bola uznaná za nevinnú aj v jednom z najzávažnejších obvinení v obžalobe – pokus o krádež viac ako 730 000 libier zo City National Bank.

Sorokin mala nariadené zaplatiť takmer 150 000 libier ako reštitúciu a pokutu vo výške 170 000 libier.

Nový seriál na Netflixe sľubuje kompletne pravdivý príbeh s výnimkou častí, ktoré sú totálne vymyslené.

Zdroje: Sky News, DailyMail,

Zdroj ilustračne fotografie: Screenshot z Youtube/ Netflix

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.