NETFLIX

The Tinder Swindler: Podvodník z Tinderu, ktorý ženy obral o milióny eur

Netflixom posledné dni otriasa nový dokument, ktorý sa dostal na špičku v sledovanosti po celom svete. The Tinder Swindler bol na platforme na Slovenku sprístupnený v stredu 2. februára 2022. Dokument zobrazuje neuveriteľný príbeh podvodníka, ktorý sa na zoznamovacej aplikácií Tinder vydával za miliardára. Dokonalý plán mu vychádzal až dovtedy, kým sa ho niekoľko žien,… Prečítať celé
Vydané 14. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Netflixom posledné dni otriasa nový dokument, ktorý sa dostal na špičku v sledovanosti po celom svete. The Tinder Swindler bol na platforme na Slovenku sprístupnený v stredu 2. februára 2022. Dokument zobrazuje neuveriteľný príbeh podvodníka, ktorý sa na zoznamovacej aplikácií Tinder vydával za miliardára. Dokonalý plán mu vychádzal až dovtedy, kým sa ho niekoľko žien, ktoré sa stali jeho obeťami, nerozhodlo zničiť.

The Tinder Swinler na portáli Rotten Tomatoes dosahuje 93%. „Estetický prístup režiséra Morrisa ilustruje spôsob, akým možno skutočnú a virtuálnu realitu využiť na klamlivé účely, čo napomáha (tento)  film premeniť na varovný príbeh,“ píše newyorský filmový kritik Nick Schager, ktorý sa na portáli radí medzi jedného z top kritikov.

https://www.youtube.com/watch?v=_R3LWM_Vt70

Pravdepodobne si spomínate na svoje najhoršie rande. Mohlo sa niesť v duchu nudných konverzácií, možno ste si dokonca vôbec nemali čo povedať. Ženy z tohto dokumentu by vám však vedeli porozprávať svoje. Ich rande na začiatku síce vyzeralo dokonalo, ale dokonalá známosť sa časom pretavila do obrovských problémov v podobe milióny dolárových dlhov. Na zoznamovacej aplikácií Tinder narazili na notoricky známeho podvodníka, ktorý aplikáciu zneužíval pre život v luxuse a zároveň podvádzal ženy v celej Európe.

Kto je the Tinder Swindler?

Podvodník, skutočným menom Shimon Hayut, sa narodil v Izraeli. Tento muž využíval zoznamovacie aplikácie na to, aby sa zoznámil s viacerými ženami. Nejaký čas po zoznámení sa, naviazaní kontaktu a vzbudení dôvery na ich mená s ich pomocou zriadil úvery a pôžičky- a teda v dlhoch sa topili jeho obete, nie on.

Hayut si často prezúval pomyslené topánky vo forme nových identít. Svoj plán tak udržoval v chode. Vo Fínsku bol odsúdený za podvod pod svojím rodným menom, avšak svoj Tinder účet viedol pod menom Simon Leviev. Leviev o sebe tvrdil, že je synom bohatého diamantového magnáta Leva Levieva. Seba nazýval diamantovým princom. Akonáhle sa jeho meno podarilo odhaliť nórskym novinám VG, pred úradmi sa skryl za meno David Sharon.

The Tinder Swindler

Shimon sa na dokumente odmietol podieľať, pričom ho pokladá za založený na klamstvách, Zdroj fotografie: Instagram

The Tinder Swindler a jeho reakcia na odvysielaný dokument

Popularita Netflixového dokumentu už stihla prinútiť „Simona Levieva“ ku zmazaniu jeho instagramového účtu. Po odvysielaní dokumentu mu na sociálnej sieti pribudlo neuveriteľných 200 000 nových sledovateľov. Pravdepodobne nečakal, že skupina žien oklamaných o milióny dolárov, ktorá sa rozhodla vystopovať a zničiť, by na Netflixe mohla mať taký úspech.

Filmový dokument odhaduje, že v priebehu rokov podvodov Hayut svoje obete okradol o 10 miliónov dolárov (v prepočte  približne 8,749 milióna eur). Za podvody si Hayut odpykal len 5 mesačný trest vo väzenskej cele z 15-mesačného trestu. Pred odstránením svojho instagramového účtu ho verejnosť kritizovala zo zverejňovania množstva fotografií, ktoré zobrazovali bohatý životný štýl.

Pred odstránením svojho profilu sa poďakoval sledovateľom za ich podporu, pričom dodal: „V najbližších dňoch, keď vymyslím čo najlepší a najúctivejší spôsob ako to povedať zúčastneným stranám a aj sebe, sa s vami podelím o moju časť príbehu.“ Následne ešte dodal prosbu: „Dovtedy, prosím, majte otvorené srdce a aj myseľ.

Kým sa 3 ženy z dokumentu stále snažia splatiť svoje dlhy, „Leviev“ nebol nikdy obvinený z ich podvodu, ako sa uvádza aj v dokumente. Leviev sa na dokumente The Tinder Swindler odmietol podieľať . Filmárom dokonca poslal hlasovú správu, keď sa dozvedel o jeho existencií: „Všetkým vás zažalujem za ohováranie a klamstvá, všetko je to založené na klamstve, všetko je to vymyslené. To je všetko, takto to bude.“ Správa odznela aj v závere dokumentu.

Zdroje: Netflix, Netflix Tudum, Independent, People

Zdroj titulnej fotografie: Rotten Tomatoes

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.