Cestovanie EXTRA feed

10 najnebezpečnejších zvierat v Európe

  • 20 februára, 2022
  • 11 min read
10 najnebezpečnejších zvierat v Európe

Tipli by ste si všetky správne?

Zoznam 10 najnebezpečnejších zvierat v Európe.

Kliešť. Zdroj: zdravie.pravda.sk

10. Kliešť

Zatiaľ čo zvyšok sveta sa obáva komárov a malárie, tu v Európe sú vyhláseným postrachom kliešte a rôzne nepríjemné choroby, ktoré prenášajú.

Celý dôvod existencie kliešťa je dosť nepríjemný – prichytávajú sa na hostiteľa aby sa živili jeho krvou, až kým nie sú tak vypasené, že prasknú. Aj keď je toto správanie hrubé, pre nešťastného hostiteľa je vo všeobecnosti neškodné. Výmenou za teplokrvnú potravu môže kliešť oplatiť láskavosť lymskou boreliózou, Q horúčkou, vlčím ochorením alebo kliešťovou encefalitídou.

Všetky tieto ochorenia sú dosť nepríjemné a bez včasnej liečby sa môžu pri lymskej borelióze a kliešťovej encefalitíde vyvinúť a spôsobiť vážne dlhodobé symptómy.

 

Medúza mechúrová. Zdroj: forbes.com

9. Medúza mechúrová

Najnebezpečnejšia medúza nájdená v európskych vodách v skutočnosti vôbec nie je medúza.

V skutočnosti to nie je ani jedno zviera, je to celá kolónia drobných zvierat známych ako zooidy. V Austrálii, známa aj ako „plávajúci teror“ a „modrá fľaša“.

Inzercia

Týchto cnidariánov nenájdete len v Portugalsku, ale všade tam, kde fúka vietor. Bežný názov v skutočnosti odkazuje na ich tvar, ktorý údajne pripomína typ portugalskej vojnovej lode z 18. storočia.

Žihadlo má celkom bežné vzhľadom na to, že chápadlá môžu dosiahnuť dĺžku až 50 metrov! Uštipnutie jedným z týchto zvieratiek je nepochybne bolestivé a okamžitým výsledkom bude vyvýšená bičovitá rana na koži. To, čo robí bodnutie tak potenciálne nebezpečným, sú systémové účinky jedu, ktoré vedú k intenzívnej bolesti, po ktorej nasleduje horúčka, šok a zhoršená funkcia srdca a pľúc, čo vedie k možnej smrti. Vzhľadom na to, že sa to deje v mori, existuje aj riziko utopenia.

 

8. Stredomorská čierna vdova

Stredomorská čierna vdova je blízkym príbuzným ostatných notoricky známych pavúkov – čiernej vdovy, a je všeobecne považovaná za najjedovatejšieho pavúka v Európe. Vyskytuje sa v krajinách Stredozemného mora až po Kazachstan, kde je známy ako stepný pavúk.

Rovnako ako ostatní členovia čeľade Latrodectus má stredomorská čierna vdova silný jed. Počiatočné uhryznutie sa môže javiť ako pichnutie špendlíkom, ale môže sa vyvinúť do intenzívnej bolesti. V niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť ďalší stav známy ako latrodektizmus s príznakmi, ako je potenie, svalové kŕče, ťažkosti s dýchaním, nepravidelná srdcová frekvencia, nevoľnosť a vracanie. Takéto prípady je potrebné brať vážne, pretože v zriedkavých prípadoch môžu byť smrteľné.

Zdá sa, že ťavy majú menej šťastia, pokiaľ ide o uhryznutie týmito pavúkmi. V Kazachstane, kde sa tieto pavúky čiernych vdov nazývajú „Karakurt“, sa objavilo množstvo správ o uhynutí tiav po uhryznutí.

 

Rosomák. Zdroj. abicko.cz

7. Rosomák

Rosomák, inak známy aj ako Wolverin, ktorý sa nachádza za polárnym kruhom, má legendárnu povesť svojej dravosti. Napriek tomu, že má približne rovnakú hmotnosť ako stredne veľký pes, tieto podsadité malé jazvece vykazujú dostatočnú silu, aby sa postavili na korisť, ktorá je mnohokrát väčšia ako ich vlastná veľkosť.

Existuje aj príbeh o rosomákovi, ktorý zabil ľadového medveďa, keď boli spolu v tej istej zoo. Rosomák okamžite šiel medveďovi po krku a držal ho, kým sa nezadusil. Po takýchto príbehoch nie je pochýb o tom, že by rosomák mohol zabiť človeka.

Nie je to len sila rosomáka, čo z neho robí takého účinného predátora, ale má aj zjavný nedostatok strachu, ktorý kompenzuje čistou dravosťou. Akonáhle sa rozhodnú bojovať, budú bojovať na smrť.

Rosomák nezaostáva ani pokiaľ ide o prírodné zbrane. Má neuveriteľne silné čeľuste, ktoré sú schopné chrumkať kosť alebo rozsekať mrazené mäso. Ich príliš veľké labky nefungujú len ako snehové topánky, ale nesú sadu rovnako veľkých a ostrých pazúrov.

 

Vretenica aspis. Zdroj: ocusedcollection.com

6. Vretenica aspis

Pravdepodobne vás neprekvapí, keď počujete, že Európa sa v celosvetovom rebríčku nebezpečenstva hadov nachádza celkom blízko spodku, teda hneď po Antarktíde. V skutočnosti tu však žije niekoľko pomerne nebezpečných hadov, z ktorých všetky patria do rodiny zmijí.

Asp (alebo aspis) vretenica je pravdepodobne najnebezpečnejším z európskych hadov. Vyskytuje sa v celej juhozápadnej Európe a ako všetky zmije, má prepracovaný systém dodávania jedu – veľké zaťahovacie tesáky sú duté a vstrekujú jed do koristi ako injekčná ihla.

Odhaduje sa, že ak sa nelieči, asi 4 % uhryznutí bude smrteľných. Aj keď väčšina ľudí uhryznutie prežije, je mimoriadne nepríjemné – z uhryznutia bude vyžarovať intenzívna bolesť, pretože oblasť napuchne a niekedy takmer sčernie. Ďalšie príznaky môžu zahŕňať hemoragickú nekrózu (rozpad krvných ciev), ktorá môže postihnúť oči a spôsobiť vážne poškodenie zraku. Môže tiež dôjsť k poškodeniu obličiek, čo môže viesť k smrti.

 

Vlk obyčajný. Zdroj: youpic.com

5. Vlk obyčajný

Aj keď svorky lúpežných ľudožravých vlkov sú v Európe našťastie minulosťou, nie je náhoda, že veľký zlý vlk je súčasťou hororových rozprávok. V rokoch 1362 až 1918 bolo len vo Francúzsku zdokumentovaných takmer 7 600 prípadov zabitia ľudí vlkmi.

V Ázii sú vlci zodpovední za viac útokov ako iné veľké cicavce dohromady. Tieto čísla v priebehu 20. storočia dramaticky klesli, ale slúžia na ilustráciu potenciálu týchto zvierat zabíjať.

V súčasnej Európe existuje najväčšie riziko útoku v pobaltských štátoch ako Lotyšsko, Litva a Estónsko. Zdá sa, že uhryznutie vlkom nie je nezvyčajné, ale neexistujú žiadne správy o nedávnych úmrtiach. Vo všeobecnosti sa vlci snažia vyhýbať ľudskému kontaktu a aj keď k tomu dôjde, zvyčajne nie sú agresívni. Výnimkou z tohto pravidla sú besní vlci.

Vlci sa zameriavajú na najslabších a najzraniteľnejších, čo zvyčajne znamená deti, po ktorých nasledujú ženy. Akonáhle je korisť zvrhnutá, vlci roztrhnú telesnú dutinu a idú priamo k vnútorným orgánom.

 

4. Medveď hnedý

Medveď je symbolom Ruska, avšak v posledných rokoch (z veľkej časti kvôli smernici EÚ o biotopoch) sa ich počet a rozsah výrazne zvýšil. V pevninskej Európe je teraz až okolo 20 000 medveďov.

Vzhľadom na veľkosť, silu a výzbroj medveďa hnedého by bolo ťažké vynechať ho z tohto zoznamu. Medvede hnedé, ktoré sa vyskytujú v Európe, zvyčajne vážia 250 až 400 kg. Hoci sú podstatne menšie ako najväčšie medvede grizly, stále majú rovnaké masívne pazúry a silné čeľuste. Pri útoku sa medveď zahryzne do tváre v snahe zneškodniť súperovi čeľusť – a vzhľadom na to, že uhryznutie medveďa je silnejšie ako uhryznutie leva, bude pravdepodobne jeho snaha úspešná.

Napriek povesti medveďa, že je plachý a „odchádza do dôchodku“, v posledných rokoch narastá počet útokov na hospodárske zvieratá, ktoré sa pripisujú medveďom. Od roku 1999 bolo len v severnom Taliansku hlásených viac ako 250 prípadov medveďov a niektoré z nich sa týkali ľudí. Jeden z najvážnejších nedávnych prípadov zahŕňal nevyprovokovaný útok na bežca, ktorý ostal na mesiac hospitalizovaný.

V roku 2004 sa jeden medveď vybláznil v lese v Rumunsku obzvlášť brutálnym spôsobom. Po prvom útoku na skupinu zbierajúcu huby zostalo päť v kritickom stave. O pol hodiny neskôr ten istý medveď zabil muža a dvoch ďalších vážne zranil.

 

Veľký biely žralok. Zdroj: nationalgeographic.com

3. Veľký biely žralok

Každý vie, že veľké biele žraloky sa nachádzajú pri pobreží Austrálie, Kalifornie a Južnej Afriky. Väčšina ľudí nevie, že sa nachádzajú aj v Stredozemnom mori. Tieto žraloky dali v priebehu rokov najavo svoju prítomnosť, pričom sa im pripísalo 40 útokov vrátane niekoľkých úmrtí.

Nielenže sú v Stredomorí veľkí bieli, zdá sa, že sú jedni z najväčších na svete. Jedna štúdia uvádza, že 7 z 13 najväčších žralokov, aké boli kedy odfotografované, sa nachádzali v Stredozemnom mori, vrátane troch hlásených o dĺžke viac ako 7 metrov.

Tieto masívne biele žraloky boli ulovené hlavne pri pobreží južného Talianska, ale iné boli ulovené pri Slovinsku, Malte a dokonca aj vo Francúzsku. Pokiaľ ide o útoky, zdá sa, že Grécko je hlavným miestom útokov žralokov v Stredomorí.

 

2. Diviak

Tieto zvieratá sú divoké, chlpaté, veľké a môžu byť veľmi agresívne. Vážia až 200 kg, sú vyzbrojení ostrými klami s dĺžkou až 10 – 12 cm a sú veľmi rýchli – môžu dosiahnuť maximálnu rýchlosť takmer 45 km/h.

V priebehu rokov došlo k veľkému množstvu útokov a s rastúcim počtom diviakov pribúdajú. Vo všeobecnosti sa zdá, že tieto útoky sa odohrávajú v období ruje (od novembra do januára) a v priebehu rokov viedli k niekoľkým úmrtiam. Väčšina obetí útokov utrpela poranenia nôh od kančích klov, kanec však môže útočiť opakovane, až kým obeť nie je úplne nespôsobilá a určite sa vyskytli prípady vypitvania ľudí.

 

1. Ľadový medveď

Ľadový medveď je jedným z mála zvierat, ktoré zabíjajú ľudí úmyselne a bez provokácie. Hoci sú to obyčajne len hladné medvede, ktoré sa stretnú s ľuďmi, každé takéto stretnutie s najväčším (a najmocnejším) suchozemským mäsožravcom na svete sa pravdepodobne skončí jedným spôsobom. Váži až 10-krát viac ako priemerný muž a meria takmer 3 metre na zadných nohách.

Zatiaľ čo iné druhy medveďov sú všežravé, ľadový medveď je čistý mäsožravec.

Je len malá šanca na útek, keď sa na vás niektoré z týchto zvierat zameria. Sú schopní bežať rýchlo ako olympijský šprintér a ešte lepšie vedia plávať.

Na rozdiel od mnohých nebezpečných zvierat sa hrozba ľadových medveďov v oblastiach, kde sa vyskytujú, berie veľmi vážne. Nórsko má rozsiahle protokoly, ktoré treba dodržiavať pri zakladaní tábora v krajine ľadových medveďov. Tie obsahujú nastavenie vypínacích drôtov s malými výbušnými zariadeniami na odplašenie medveďov a ozbrojeného nočného strážcu.

V jednom nedávnom prípade bola turistická skupina pokutovaná, keď zabila medveďa, ktorý zaútočil na tábor. Úrady uviedli, že skupina neprijala potrebné opatrenia, aby útoku zabránila.

Menej šťastná skupina britských školákov bola napadnutá počas kempovania na Svalbardských ostrovoch v Nórsku. Zo skupiny 12, si útok vyžiadal jedného mŕtveho a štyroch ťažko zranených.

About Author

Natália Jančušková

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto stránka používa bezpečnostný certifikát SSL, zabezpečené pripojenie HTTPS, technológiu cookies, monitoruje návštevnosť a cieli reklamu. Informácie o ochrane osobných údajov nájdete na podstránke Kontakt a GDPR. Súhlasíte s používaním cookies a monitoringu vo vašom prehliadači? (exspirácia po 30 dňoch) Kontakt a GDPR
Nastavenia Cookies
Áno
Nie
GDPR a Cookies
GDPR a Cookies
Cookie name Active
United Life "Životný štýl s hodnotami" Lifestyle magazín spoločnosti Multibrand, s.r.o., člena skupiny United Group ISSN 1339-4304 Vydavateľ: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 www.unitedlife.us www.unitedlife.sk  

GDPR / VPOU (všeobecné pravidlá ochrany údajov)

Platné od 24. 5. 2018

Úvodné ustanovenia

Tento dokument (ďalej iba „Poriadok“) určuje pravidlá používania webových stránok unitedlife.sk. Webové stránky www.unitedlife.sk (ďalej iba „webových stránok“ alebo „webstránky“) sprístupňuje: MULTIBRAND, s.r.o. Ivánska cesta 43 821 04 Bratislava IČO: 35863846 (ďalej iba „vydavateľ“) Zodpovedná osoba: Martin Viktory, Erik Stríž Kontaktné údaje: tel.: +421 944 306 271 e-mail: redakcia@unitedlife.sk www.unitedlife.us www.unitedlife.sk Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním webstránky je vydavateľ. Vydavateľ spracováva zhromažďované osobné údaje v súlade s ustanoveniami Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 2016/679 z 27. apríla 2016 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica č. 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a ďalšími záväznými právnymi predpismi v oblasti ochrany osobných údajov. Vydavateľ neposkytuje nadobudnuté údaje žiadnym iným spoločnostiam či osobám; zároveň týmto informujeme, že na základe platných právnych predpisov nás môžu oprávnené štátne orgány požiadať o sprístupnenie údajov, vrátane IP adresy používateľa webových stránok. Vydavateľ si vyhradzuje právo zmeniť poriadok. Obsah zmien poriadku bude oznámený používateľom prostredníctvom zverejnenia správy o zmene poriadku na hlavnej stránke predmetnej webstránky, kde bude ponechaný najmenej 14 dní od zverejnenia.  

Ako a na čo používame údaje používateľov webových stránok

Vydavateľ využíva nasledovné webové technológie, ktoré sú nevyhnutné pre bezpečné a plnohodnotné využívanie webových stránok; a ktoré ďalším používaním webstránok akceptujete v plnom rozsahu: 1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti 2) Cookies 3) Reklamné systémy 4) Facebook 5) Newsletter (momentálne sa nepoužíva)  

1) Analytické nástroje pre monitoring návštevnosti

Na analytiku sledovanosti našich webstránok využívame analytický nástroj Google Analytics. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na riadenie konkrétnych webových technológií, identifikáciu prípadných bezpečnostných rizík, skúmanie pohybu používateľov v rámci webstránky a na štatistické účely, vrátane použitia nástroja Google Analytics, napr. o regióne, z ktorého došlo k pripojeniu, IP čísle, dátume a čase pripojenia, o zdroji a počte pripojení, počte otváraných odkazov newslettera. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.

2) Cookies

Cookies sú súbory, ktoré do internetového termínálu posielajú a ukladajú webové stránky, ktoré navštevujete. Tieto súbory zaberajú minimum pamäte a sú celkom neškodné. Ak webovú stránku navštívite opakovane, internetový prehliadač znovu načíta uložené súbory cookies a odošle ich späť webovej stránke alebo prvku, ktorý pôvodný súbor cookie vytvoril. Vďaka tomu nemusíte vždy zadávať rovnaké nastavenia alebo opäť načítavať celý obsah webstránok, ktorý sa už raz načítal predtým. Naše webové stránky používajú súbory cookies pre účel zabezpečenia ich funkčnosti (tzv. Essential cookies), súbory cookies pre analytické funkcie pre monitoring sledovanosti a ďalej súbory cookies pre účel zobrazovania relevantnej reklamy. Dáta, ktoré spracovávame na základe súborov cookies, sú anonymné, v žiadnom prípade neodhaľujú totožnosť návštevníka. K týmto súborom nemáme žiadny prístup, pretože pri reklamách a analýze návštevnosti ich automatickými procesmi využívajú spoločnosti Google a Facebook. Súbory cookie môže užívateľ spravovať vo vlastnom internetovom prehliadači. Návody na zakázanie alebo povolenie súborov cookies nájdete v menu Možnosti alebo Nástroje. V internetovom prehliadači máte možnosť spravovať súbory cookies týkajúce sa základných funkcií, zlepšovania webovej stránky, prispôsobovania a reklamy. Zakázanie súborov cookies spôsobí, že nebudete môcť používať určité základné funkcie webových stránok. Platnosť súborov typu "session cookies" vyprší okamžite po zatvorení internetového prehliadača. Trvalé súbory cookie, vrátane lokálnej prístupných objektov ("Flash cookies"), majú platnosť niekoľko dní, týždňov a mesiacov podľa ich účelu.  

3) Reklamné systémy

Na zobrazovanie relevantných reklám našich webstránok využívame reklamný online systém Google Ads. Prevádzkovateľom tejto služby je spoločnosť Google Inc., ktorá aj zhromažďuje všetky údaje spojené s funkčnosťou služby. Informácie sa zhromažďujú automaticky a používajú sa na relevantné zobrazovanie reklám v rámci reklamnej siete Google Ads, respektíve ďalších, ktoré v rámci služby prevádzkuje spoločnosť Google Inc. Za princípy funkčnosti relevantného zobrazovania reklám zodpovedá výhradne a jedine spoločnosť Google Inc. bez akejkoľvek možnosti nahliadania či iného spracovania údajov prevádzkovateľom tejto webovej stránky. Tieto informácie sa nijakým spôsobom nespájajú s osobnými údajmi používateľa a nepoužívajú sa na identifikáciu totožnosti používateľa. Rozsah automaticky zhromažďovaných informácií závisí od nastavenia internetového prehliadača používateľa. Používateľ by si mal skontrolovať nastavenia svojho prehliadača, aby zistil, aké informácie prehliadač sprístupňuje automaticky, alebo aby zmenil tieto nastavenia. V tejto súvislosti odporúčame prečítať si obsah v sekcii „Pomocník“ v internetovom prehliadači.  

4) Integrácia Facebooku na webových stránkach

Na webových stránkach využívame technológie spoločnosti Facebook, konkrétne: Facebook likebox - okno, prostredníctvom ktorého je možné stať sa odberateľom príslušnej stránky na sociálnej sieti Facebook. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook Facebook komentáre - pod každým článkom webového portálu je umiestnený plugin pre komentovanie. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook; používateľom zverejnený komentár, meno používateľa, profilová fotografia používateľa a odkaz jeho online profil na sociálnej sieti je však viditeľný pre každého iného návštevníka webového portálu. Tlačidlo Facebook like - tlačidlo pri článkoch, prostredníctvom ktorého je možné označiť v rámci pravidiel sociálnej siete Facebook obsah webového portálu titulom „páči sa mi“. Pre riadne používanie tejto technológie nezhromažďujeme žiadna dáta o používateľoch, tieto údaje spracováva v rámci vlastných obchodných podmienok spoločnosť Facebook.  

5) Newsletter

Súčasťou komunikačného kanála webových stránok je aj služba Newsletter, ktorá je zriaďovaná spoločnosťou The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. V rámci služby Newsletter zasiela vydavateľ prostredníctvom elektronickej pošty na adresu uvedenú používateľom (e-mailová adresa) informáciu vo forme elektronického listu (e-mail), ďalej iba „newsletter“. Služba Newsletter sa poskytuje bezplatne a je časovo neobmedzená. Podmienkou používania služby Newsletter je, aby používateľ vlastnil počítač alebo iné multimediálne zariadenie s internetovým pripojením a mal aktívny účet elektronickej pošty (e-mail). Prevádzkovateľom osobných údajov používateľov – jednotlivcov poskytnutých v súvislosti s používaním služby Newsletter je spoločnosť The Rocket Science Group prostredníctvom jej služby Mailchimp. Prevádzkovateľ webových stránok nie je vlastníkom a ani držiteľom e-mailových adries a ani ich neposkytuje ďalším spoločnostiam či osobám. Používateľ môže kedykoľvek, bez uvedenia dôvodu a bez toho, aby mu vznikli akékoľvek náklady, zmeniť predchádzajúcu adresu elektronickej pošty (e-mailová adresa), na ktorú sa zasiela newsletter alebo zrušiť službu Newsletter kliknutím na odkaz „Zrušiť odber“, ktorý sa nachádza v päte každého newsletteru a následne zrušenie tohto odberu po otvorení webstránky služby Mailchimp tento odber zrušiť.  

Platné od 24. 5. 2018, verzia 1.0.1


 
Save settings
Cookies settings