Izbové rastliny

Zahynie vo vašich rukách aj nenáročný kaktus? 5 izbových rastlín, ktorých sa tak ľahko nezbavíte

Starostlivosť o rastliny je často náročná. Hlavne o tie tropické. Každej vyhovuje iný substrát, iné stanovište a odlišná zálievka. Našťastie existujú izbové kvety, ktoré prežijú aj občasné chyby začiatočníkov a odpustia vám bojové podmienky. Predstavujeme vám hŕstku z nich. Vianočný kaktus Ak hľadáte odolnú rastlinu, ktorá zároveň oživí váš priestor, sviatočný vianočný kaktus je tou… Prečítať celé

Starostlivosť o rastliny je často náročná. Hlavne o tie tropické. Každej vyhovuje iný substrát, iné stanovište a odlišná zálievka. Našťastie existujú izbové kvety, ktoré prežijú aj občasné chyby začiatočníkov a odpustia vám bojové podmienky. Predstavujeme vám hŕstku z nich.

Vianočný kaktus

Ak hľadáte odolnú rastlinu, ktorá zároveň oživí váš priestor, sviatočný vianočný kaktus je tou správnou voľbou. Vianočný kaktus s ružovo-červenými kvetmi je nenáročný na starostlivosť, čo poteší každého lenivca. Obľubuje svetlé stanovište bez priameho slnka. Na jar a v lete si vyžaduje pravidelnú zálievku 1-krát týždenne. Upozorňujeme vás, nenechávajte ho ponorený vo vode, pretože sa môže ľahko stať, že mu odhnijú korene. Pre lepšiu priepustnosť vody voľte dobre priepustný substrát, ktorý necháte medzi zálievkami navrchu vyschnúť. Cez letné mesiace môžete kaktus letniť i na balkóne alebo v záhrade pod stromom. Nikdy nie na priamom slnku. Na rozdiel od priameho slnka obľubuje vlhký vzduch, preto ho občas môžete prestriekať vlažnou vodou alebo položiť vedľa nej zvlhčovač vzduchu. Ak chcete, aby vám kaktus na Vianoce krásne zakvitol, na jeseň ho uložte do tmavšej studenej miestnosti a znížte zálievku.

STANOVIŠTE:  svetlé, bez priameho slnka

ZÁLIEVKA:  1x týždenne (jar a leto)

Vianočný kaktus je v skutočnosti suchomilný kaktus, ktorý pochádza z brazílskych dažďových pralesov. Zdroj: pinterest.com

 

Obľúbená Monstera

Tropický vzhľad atraktívnej Monstery môže vo vás evokovať, že je náročná na starostlivosť. Pravda je opakom. Táto rastlina je vskutku prispôsobivá, darí sa jej poväčšine pri akomkoľvek svetle. A čo viac? Zvykne si na rôznu pôdu aj teplotu. No ak chcete, aby sa vás obdarila ešte krajšími listami, položte ju na miesto s nepriamym svetlom, vyhnite sa teda temným tmavým kútom alebo naopak silnému priamemu slnku. Tento umelecký skvost sa poteší aj vlhkejšiemu prostrediu. Prezimovať ju zasa môžete v chladnejšej miestnosti, čo však nie je podmienkou.

STANOVIŠTE: nepriame slnko

Inzercia

ZÁLIEVKA: častá podľa potreby (pôda musí byť vlhká, nie však premočená)

Monstera – vo voľnej prírode v prirodzenom prostredí dokáže dorásť až do 20 až 30 metrov. Zdroj: pinterest.com

 

Potosovec zlatý

Potosovec zlatý, prezývaný aj diabolský brečtan, je opäť ďalšou rastlinkou pre neskúsených pestovateľov. Je zaujímavou dekoráciou a spestrením domácnosti práve kvôli srdcovitému tvaru listov a ich pestrofarebnosti. Čo sa týka umiestnenia, obľubuje svetlé stanovište s mierne rozptýleným svetlom, ale v zimných mesiacoch s nedostatkom svetla ho môžete umiestniť aj na priame slnko. Na druhej strane mu neublíži ani tienisté miesto. Pre potosovec je ideálna izbová teplota a vysoká vlhkosť vzduchu. Substrát mu vyhovuje hlinitý, ale darí sa mu aj v rašeline. Poslednou zastávkou je zálievka, ktorá musí byť primeraná. Pôdu necháte jemne navrchu preschnúť, v zime polievanie obmedzíte.

STANOVIŠTE: miesto s rozptýleným svetlom

ZÁLIEVKA: primeraná podľa potreby, v zime menej častá

Mramorová kráska spestrí každú obývačku. Zdroj: pinterest.com

Tučné listy Tučnolistu

Radi cestujete na mesačné dovolenky? Tučnolist je rastlinka, ktorej počas 4-týždňového oddychu nebudete vôbec chýbať! Vodu si dlhú dobu dokáže uchovávať v listoch, preto nepotrebuje častú zálievku. Práve naopak. Veľké množstvo vody mu môže spôsobiť hnitie koreňov. Vegetačné obdobie, na rozdiel od iných izbových rastlín, má už koncom leta. Počas tejto fázy ho zalievajte menej. Obľubuje priame slnko až polotieň po celý rok ako väčšina sukulentov. Darí sa mu izbovej teplote v priepustnej pôde určenej pre sukulenty a kaktusy. 

STANOVIŠTE: priame slnko až polotieň

ZÁLIEVKA: 2x za mesiac

Tučnolist má vyše 200rôznych druhov a pravdepodobne ho poznáte aj pod názvom Crassula. Zdroj: pointerest.com

 

Estetické a moderné riasogule

Ak ste už skutočne beznádejní, robí vám problém jednoduchá zálievka, ale zároveň chcete oživiť svoj príbytok živou rastlinkou, zakúpte si riasogule. Riasogule sú vodné rastliny okrúhleho tvaru, ktoré pohladia oko i dušu. Starostlivosť je skutočne jednoduchá – raz za dva týždne vymeníte vodu a pri tomto rituáli ich jemne vyvaľkáte v rukách, aby nestratili svoj príťažlivý tvar. Vodu môžete použiť hocijakú a pokiaľ sa stane, že ju zabudnete dlhšie vymeniť, stále sa svet nerúca. Ani guľky.

STANOVIŠTE: rôzne, tma je vítaná

ZÁLIEVKA: 24/7 vo vode, ktorú meníte každé 2 týždne

Riasogule sa v Japonsku považujú sa symbol večnej lásky, ktorý dokáže vyliečiť aj zlomené srdce. Zdroj: pinterest.com

zdroje: goodhousekeeping.com, housebeautiful.com, plantizia.sk, bloomscape.com, nbcnews.com, chovatelahospodar.sk, mojerastliny.sk

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.