Vianočné tradície vôkol sveta

Fínska vianočná koza či korčuľovanie do kostola? Aj takto vyzerajú Vianoce

Vianoce v každom kúte sveta inak Tradičné slovenské Vianoce sú nám už všetkým dobre známe.  Kapustnica, kapor, vianočné oblátky či Popoluška  patria neodmysliteľne k štedrovečernému stolu. Keďže počas sviatkov navštevujeme skôr našich blízkych ako cestujeme po svete, predstavíme si tradičné Vianoce v iných krajinách. Ktoré vás očaria najviac?     Fínska vianočná koza a lahodný… Prečítať celé
Vydané 19. decembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Vianoce v každom kúte sveta inak

V ktorej krajine dostanú neposlušné deti namiesto darčekov uhlie? zdroj: Pexels.com

Fínska vianočná koza a lahodný ryžový puding

Fíni veria, že Santa Klaus žije v severnej časti Fínska zvanej Korvatunturi (alebo Laponsko) – severne od polárneho kruhu. Rovnako na severe krajiny blízko miesta, o ktorom sa hovorí, že na ňom žije Santa, sa nachádza rozsiahly turistický zábavný park s názvom „Vianočná krajina“. Vo Fínsku môže byť Santom i  Joulupukki, čo v preklade znamená „vianočná koza“. Vtipné pomenovanie vzniklo podľa pradávnych rečí o vianočnej strašidelnej koze, ktorá si od ľudí pýtala darčeky a naopak žiadne nerozdávala.  pretože vo Fínsku sa tradovalo, že tam bola vianočná koza, ktorá bola strašidelná a pýtala si od ľudí darčeky – a určite žiadne nerozdávala! Postupom času i táto koza začala obdarovávať rodiny darčekmi a Santa si ju následne zobral na pomoc. a potom si ju zobral Santa. Joulupukki jazdí so sobmi a zanecháva darčeky pod vianočným stromčekom. No ak by ste boli nezbední, skončili by ste iba s vrecom uhlia!

ilustračný obrázok, zdroj: Pexels.com

Vo Fínsku je Štedrý deň pokojný a rodiny ho trávia zvyčajne doma, pretože je výnimočným a najdôležitejším sviatkom Vianoc. Fíni obľubujú v tento deň raňajkovať ryžovú kašu a slivkovú ovocnú šťavu. Hlavné vianočné jedlo sa podáva podvečer. Tradičným predkrmom je slaná ryba, ktorá ale dnes už nie je taká bežná a pomaly sa zo štedrovečerných stolov vytráca. Po ňom nasleduje sýta večera v podobe bravčového stehna podávaného so zemiakovou kašou. Obľúbený je ale i losos či tuniak. Dezertom je zapekaný ryžový puding so slivkovým lekvárom, v ktorom sa ukrýva mandľa. Traduje sa, že ten, kto mandľu nájde, bude mať v novom roku šťastie.

Venezuelská pochúťka Pan de Jamón a zábavné korčuľovanie

Vianoce vo Venezuele sú jedny z najfarebnejších nielen v Latinskej Amerike, ale aj na celom svete. Obľúbené sú ohňostroje s tradičnou vianočnou hudbou vo Venezuele zvanou „Gaita“. Ide o ľudovú hudbu pochádzajúcu zo štátu Zulia. Gaita sa hrá na niekoľkých nástrojoch vrátane „Cuatro“ (gitara so štyrmi strunami), „Tambora“ (venezuelský bubon), „Furro“ (druh bubna s palicou) a „Charrasca“ (rebrovaná trubica). Speváci sú známi ako „Gaiteros„ . Ďalší typ hudby, ktorú obľubujú obyvatelia Venezuely sa nazýva „Aguinaldos y Parrandas“- tie znejú ako koledy. V domácnostiach môžete často uvidieť betlehemy (Nacimiento). Tie sú v niektorých regiónoch vyhľadávanejšie ako vianočné stromčeky. V Caracase, hlavnom meste Venezuely, je tradícia korčuľovania na skoré ranné bohoslužby od 16. do 24. decembra. Cesty sú často uzavreté pre dopravu do 8:00, aby mohli ľudia bezpečne dokorčuľovať do kostola.

ilustračný obrázok, zdroj: Pexels.com

K tradičným venezuelským vianočným jedlám patrí „Hallacas“. Je ňou zmes hovädzieho, bravčového a kuracieho mäsa, kapár, hrozienok i olív. Táto chutná zmes, ktorá je zabalená v listoch kukurice zviazaná povrázkom do balíčka, je následne varená alebo dusená. Zvykom je na Vianoce pripravovať pochúťku Pan de Jamón – druh chleba z lístkového cesta, plnený šunkou, hrozienkami, olivami a slaninou.

Vo Venezuele prinášajú darčeky „San Nicolás“ (Svätý Mikuláš) a „Niño Jesús“ (Ježiško). Tradíciou tiež bolo maľovanie domov dva až štyri týždne pred Vianocami. Vtedy bolo Bolo tiež tradíciou, že si ľudia maľovali domy dva až štyri týždne pred Vianocami, takže to bolo všetko malebné a pripravené na vianočnú výzdobu.

Hong Kong a vianočný starček

V Hong Kongu čínski kresťania oslavujú Vianoce bohoslužbami v čínštine., no v anglikánskej katedrále sa niektoré bohoslužby konajú i v  angličtine. Dôvodom sú Európania, ktorí žijú a pracujú v Hongkongu, ale radi ich navštívia aj iní ľudia žijúci naokolo. Tieto bohoslužby sa konajú počas celého dňa, aby na ne mohol zájsť každý. Kresťania v Hong Kongu radi spievajú koledy, navštevujú vianočné trhy a posielajú  vianočné pohľadnice. Tie sa bežne kupujú v obchodoch, aj keď ich niektorí obyvatelia stále radi vyrábajú pomocou čínskych remeselných techník. Vianočné stromčeky čelia tiež náramnej obľube práve u spomínaných kresťanov.

ilustračný obrázok, zdroj: Pexels.com

V tejto krajine najčastejšie prináša darčeky Santa Claus alebo Otec Vianoc. V kantončine je známy  aj ako „Sing Daan Lou Yan“ (vianočný starček), hoci väčšina ľudí na jeho označenie používa angličtinu. Každý rok sa v Hong Kongu koná výnimočný „zimný festival“. Je ním obrovská zimná párty, ktorá zahŕňa obchody, zábavné parky a množstvo ďalších atrakcií.

zdroje: whychristmas.com, theholidayspot.com, the-north-pole.com