Prečo sú peniaze dôležité? A sú vôbec?
Asi každý z nás by vedel na túto otázku odpovedať. Tejto téme sa odborne venuje aj ekonomická psychológia a výsledky výskumov vás určite prekvapia (aj utvrdia) vo vašich postojoch a názoroch na peniaze. Peniaze sú v súčasnom modernom svete všadeprítomné a sú dôležitým motívom konania, čiže ovplyvňujú naše správanie. Priamo a preukázateľne. Premietajú sa… Prečítať celé
Asi každý z nás by vedel na túto otázku odpovedať. Tejto téme sa odborne venuje aj ekonomická psychológia a výsledky výskumov vás určite prekvapia (aj utvrdia) vo vašich postojoch a názoroch na peniaze.
Peniaze sú v súčasnom modernom svete všadeprítomné a sú dôležitým motívom konania, čiže ovplyvňujú naše správanie. Priamo a preukázateľne. Premietajú sa aj do našej psychickej pohody a preto sú dôležitou oblasťou skúmania aj v psychológii. Tá sa zaoberá najmä tým, aká je úloha peňazí v učení podmieňovaním, ako deti prichádzajú k pochopeniu významu peňazí a aké sú postoje ľudí k peniazom.
Peniaze plnia okrem ekonomickej funkcie aj symbolickú, pretože slúžia ako ukazovateľ statusu, symbolizujú výkon a úspech. Často sa však s nimi spája aj úzkosť a obavy o bezpečnosť, neistota spojená s možnou stratou peňazí.
Medzi najsilnejšie psychologické významy peňazí zaraďujeme:
- Bezpečie – Čím viac peňazí človek má, tým cíti väčšiu istotu, čo vplýva aj na vzťahy. Pri nedostatku alebo nadbytku peňazí sa ľudia obrnia pred ostatnými, majú strach z finančnej straty alebo sa, naopak, stránia ľudí, pretože majú nedostatok peňazí.
- Moc – Peniaze sú symbolom statusu, dominancie a kontroly.
- Láska – Ľudia, ktorí majú nedostatok lásky, si ju často nahrádzajú peniazmi.
- Sloboda – Peniaze nás oslobodzujú od rutinnej práce, ponúkajú nám veľa možností a príležitostí, ako ich použiť.
Výsledky výskumov sa zhodujú v tom, že postoje k peniazom sú formované už v ranom detstve a zostávajú konzistentné, čiže sa už nemenia. K formovaniu postojov k peniazom prispievajú najmä rodičia a to faktormi ako sú ich príjem, vzdelanie, sociálna trieda, presvedčenia, výchovné praktiky, peňažné návyky a celkové postoje k peniazom.
Ľudia s vysokými príjmami menej vnímajú peniaze ako zlo, skôr si myslia, že peniaze reflektujú ich výkon. Osoby s vysokou pracovnou morálkou majú tendenciu asociovať peniaze so zlom a mocou. Jednotlivci orientovaní na voľný čas vnímajú peniaze ako dobro, reprezentáciu výkonu a sily a vidia v nich slobodu. Tí, ktorí impulzívne utrácajú peniaze, majú nižšie sebahodnotenie, sú viac presvedčení, že peniaze môžu zvýšiť ich vlastné sebahodnotenie a veria, že vďaka peniazom majú menej problémov.
Mnohí argumentujú, že peniaze nie sú dôležité, zväčša sú to však práve tí ľudia, ktorí ich majú dostatok. Psychológia poukazuje aj na tento jav – a to zistením, že pokiaľ človek nevlastní peniaze nevyhnutné na slušný život, peniaze sú preňho veľmi dôležité, pretože ich potrebuje na uspokojenie základných potrieb, akými sú jedlo, pitie, oblečenie, vzdelanie či zdravie.
Ak však človek presiahne určitú finančnú úroveň, peniaze sa preňho stávajú menej dôležitými, pretože ich má dostatok a nemusí sa báť, že bez ďalších príjmov neprežije.
Aj napriek tomu, že sa možno často zdá, akoby všetko bolo len o peniazoch, jedno sa nemení – to najcennejšie je stále zadarmo. Už len vedieť, čo je to najcennejšie a nenechať sa pomýliť tým, že sú to práve peniaze :-)