Technológie
Odoslať e-mail v roku 1984 bolo náročné, postup ukazuje dobové video
Dnes úsmevné video poukazuje na to, ako zásadne sa zmenili technológie dostupné pre bežných ľudí.
Ako vznikol e-mail? Skôr ako internet.
Vedeli ste, že internet ako taký vznikol v švajčiarskom CERNe? CERN, teda Európska organizácia pre jadrový výskum, už pri svojej výstavbe vzbudzoval kontroverzie, pretože médiá i laická verejnosť sa spytovali, na čo je vôbec dobré investovať miliardy do niečoho, čo zdanlivo neprinesie hmatateľné výsledky. V roku 1954 už síce svet poznal jadrové zbrane a dôsledky ich použitia, ale vedci vedeli, že stále toho majú dosť čo objavovať.
CERN napokon výsledky dosahuje a hoci sa jedná o fundamentálny výskum, akým je aj výskum vesmíru, jedným z vedľajších produktov je aj samotný internet. Ten vznikol práve na pôde tohto vedeckého laboratória kvôli potrebe rýchlej komunikácie medzi pracovníkmi.
Prekvapivo však e-maily v CERNe nevznikli. E-mail je starší ako internet. Vznik e-mailu objasňujú viaceré zdroje, ktoré sú sumarizované na Wikipedii: „Spustenie systému mainframového počítača so zdieľaním času (CTSS – Compatible Time-Sharing System) v MIT v roku 1961 umožnilo pomocou terminálov prihlásenie viacerých užívateľov do centrálneho systému s možnosťou uloženia a zdieľania súborov. V roku 1965 bolo navrhnuté do tohto systému pridať príkaz „MAIL“, ktorý by pridával súkromné správy pre každého užívateľa, ktoré len on môže čítať, do súboru „MAIL BOX“. Príkaz bol pôvodne určený na správy systému o zálohovaní súborov ale potom sa používal aj ako spôsob komunikácie viacerých používateľov.
E-mail sa rýchlo rozšíril a stal sa sieťovým e-mailom, čo umožňovalo používateľom posielanie správ medzi rôznymi počítačmi. Raná história sieťového e-mailu je nejasná; systémy AUTODIN mohli byť prvé, ktoré umožňovali prenos elektronických textových správ medzi rôznymi počítačmi (1966), ale je možné, že niečo podobné mal už skôr systém SAGE.
Počítačová sieť ARPANET mala hlavné slovo v ďalšej evolúcii e-mailu. Existuje správa, ktorá poukazuje na experimenty v prenose e-mailov medzi systémami krátko po vzniku ARPANETu v roku 1969. Ray Tomlinson začal v roku 1972 používať znak @ na oddelenie mena používateľa od názvu stroja. Všeobecný názor, že bol pôvodcom e-mailu je prehnaný, hoci jeho programy SNDMSG a READMAIL boli v skorom vývoji veľmi dôležité. ARPANET významne zvýšil popularitu e-mailu, a ten sa zároveň stal trhákom ako aplikácia v rámci ARPANETU.“
E-maily valcujú WhatsApp a WeChat
Ešte pred niekoľkými rokmi teda nebol e-mail takou samozrejmosťou ako dnes. A vyzerá to tak, že doba e-mailov sa pomaly končí, pretože ich v masívnej miere nahradzujú četovacie platformy, ako WhatsApp, WeChat, Messenger a ďalšie. Napríklad v Číne v obchodnej komunikácii sa e-maily prakticky vytlačili do úzadia, pretože každý tam používa aplikáciu WeChat. Písala o nej naša dopisovateľka Michaela Královičová v článkoch Zákaz aplikácie WeChat môže uškodiť USA viac ako Číne a Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp? – oba vám rozhodne odporúčame prečítať, jedná sa o nesmierne zaujímavé témy a výborne spracované príspevky.
Na videu nižšie môžete vidieť televíznu reportáž o tom, ako sa v roku 1984 odosielal e-mail. Prekvapujúco sa nejednalo o nič jednoduché a bežný človek by nad týmto spôsobom komunikácie vtedy iba krútil hlavou. Veď prečo niekomu posielať list elektronicky a bez vlastnoručného podpisu, keď už existujú pošty, obálky a klasické listy? A ešte k tomu na zariadenie, ktoré je neprenosné, potrebuje elektrinu a je drahé? No podľa reportéra v reportáži sa už vtedy jednalo o „extrémne jednoduché pripojenie“.
Prešlo vyše tridsať rokov a dnes už málokto venuje komunikácii s priateľmi a rodinou toľko pozornosti, aby im zaslal klasický list. Aj e-maily to majú spočítané, všetko prešlo do cloudu a četovacích aplikácii. Na tomto príklade môžeme vidieť, ako rýchly vývoj prebieha počas našich životov.
WhatsApp má už 2 miliardy aktívnych používateľov. Prinášame vyjadrenie spoločnosti
Vlastný Youtube, Uber a Netflix už Číne nestačia, začína boj o dominanciu v umelej inteligencii