VIDEÁ | Na zamyslenie

Bratislava pred 30 rokmi: Špinavá Petržalka, problémy s Mostom SNP, sídlisko Dlhé diely

Ľudia sa vždy sťažovali, sťažujú sa i dnes a aj vždy budú. Pozrite sa, ako reportéri a každodenní ľudia hodnotili hlavné mesto Slovenska pred tridsiatimi rokmi. Zistíte, že hoci sa zmenilo skoro všetko, jedno ostalo rovnaké – ľudia a bohužiaľ ich prístup k veciam verejným.
Vydané 21. septembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Naozaj bolo všetko tak zlé? Nie, nebolo, ale keď sa chcete zamerať na to negatívne, zabudnete na to pozitívne.

Ak máte radi historické zábery starej Bratislavy, vedzte, že televízne reportáže spred 30 rokov sa vám asi až tak páčiť nebudú. Lenže aj z nich sa postupne stáva história, na ktorú sa raz budeme pozerať s nostalgiou. Tak to totiž býva vždy, aj pamätníci niekedy radi spomínajú na 40. roky 20. storočia, pretože boli práve vtedy mladí, bez ohľadu na celospoločenskú situáciu.

Moderná Petržalka môže byť krásnym miestom pre život, či už jednotlivcov, párov, tak aj rodín. Avšak koniec osemdesiatych a celé deväťdesiate roky boli pre Petržalku nešťastným obdobím, pretože trpela na kriminalitu, neporiadok a celkovo nezdravo vyzerajúce verejné priestory. Situáciu z roku 1988 opisuje nasledovná reportáž, ktorá sa však zameriava na problém vypuklý ešte aj dnes – nedostatočný dôraz na ekológiu.

Sídlisko Dlhé diely je dnes najľudnateľnejšie v Bratislave. Celá Karlova Ves má viac ako 35-tisíc obyvateľov, čo je v podstate jedno bežné slovenské mesto. Centrum sídliska Dlhé Diely sa vyvíjalo do roku 1989 pre pôvodne plánovaný počet približne 17-tisíc obyvateľov.

Hneď po Nežnej revolúcii sa v Československu diali zmeny, niekedy pozitívne, inokedy menej. Transformáciu prechádzal aj známy bratislavský bulvár Obchodná ulica, ktorá bola pred tridsatimi rokmi značne odlišná od jej dnešnej podoby. Súčasnej Obchodnej ulici chýba jej staromestský charakter, ten ústupil modernému dizajnu fasád a výkladov, po vozovke už jazdia iba električky, policajné autá a z času na čas dodávky.

Neslávne známa diaľnica z Bratislavy do Prahy