Zaujímavosti

Najbizarnejšie ľudské fóbie: vyskytujú sa častejšie ako si myslíte!

Niektorí ľudia majú fóbiu z kúpania, iní sa vyhýbajú bazénom a plážam lebo ich desia ľudské pupky. Fantázie a fóbie skutočne nemajú hraníc, presvedčte sa sami.

Mnohí z nás sa cítia nepríjemne v blízkosti určitých predmetov, situácií alebo zvierat.

Možno sa nám nepáčia pavúky alebo výťahy, ale vieme ich tolerovať.

Niektorým z nás však určitá vec alebo situácia spôsobuje toľko strachu, že zachádzame skutočne ďaleko.

V súčasnosti je fóbia z pavúkov (arachnofóbia), výťahov (elevatofóbia) alebo hovorenia na verejnosti (glosofóbia) pomerne bežná, no zopár ľudí trpí skutočne nezvyčajnými fóbiami.

Tu je niekoľko bizarných, i úsmevných fóbií, o ktorých ste pravdepodobne ani netušili.

Ablutofóbia: strach z kúpania

Mnohé batoľatá zažívajú strach z kúpania niekoľko týždňov alebo mesiacov, ako súčasť svojho vývoja.

Môže to však prerásť až do dospelosti, najmä ak to súvisí s ranou traumou súvisiacou s vodou.

Spôsobuje to rôznorodé sociálne problémy, a mnohokrát žiaľ aj hygienické.

Táto fóbia je pomerne častá u určitých etník, čo môže byť spôsobené aj inou kultúrou a zvyklosťami.

I keď fóbia zo sledovania kačicami znie bizarne, verte, že tomuto strachu by ste čeliť nechceli. Zdroj: imgflip.com

Anatidaefóbia: strach, že vás sledujú kačice

Máte niekedy pocit, že vás niekto sleduje?

Niektorí ľudia majú skutočný strach z toho, že ich neustále pozorujú alebo sledujú kačice.

Aj keď sa vám to môže zdať absurdné, táto zvláštna fóbia má v skutočnosti logické vysvetlenie.

Po negatívnych skúsenostiach u ľudí automaticky nastávajú obavy.

Rovnako ako keď niekoho napadne pes a vypestuje si strach zo psovitých zvierat, keď človeka pohryzie alebo prenasleduje veľký vták, ako sú kačice, husi alebo labute, môže to viesť k doživotnej traume.

Pobyt pri jazere už nikdy nebude to čo býval.

Toaletné fóbie

Toaletné fóbie majú množstvo „subkultúr“ a vyskytujú sa častejšie ako by ste čakali!

Sú to stavy, pri ktorých majú ľudia problémy s používaním toalety.

Tieto fóbie sa môžu prejavovať ako strach z príliš veľkej vzdialenosti od toalety, strach z používania verejných toaliet, alebo strach z toho, že ich ostatní môžu sledovať alebo počúvať pri používaní toalety.

Ľudia s týmito stavmi môžu ísť do extrému, aby sa vyhli návšteve toalety.

Je zaznamenaný smutný prípad 16-ročnej pacientky, ktorá mala taký strach z toaliet, že zomrela v dôsledku zadržiavania stolice po dobu takmer 2 mesiacov!

Strach, že by ste mohli uvidieť ľudský pupok, vás môže počas leta vyhnať na okraj spoločnosti. Zdroj: tranceformpsychology.com

Omfalofóbia: strach z pupku

Ľudia s týmto strachom sa môžu vyhýbať pláži, bazénom alebo iným miestam, kde je pravdepodobný výskyt pupkov.

V závažných prípadoch si môžu zakrývať svoje vlastné pupky páskou alebo obväzmi.

Vestifóbia: strach z odevu

Ľudia s týmto strachom sa môžu báť konkrétneho odevu alebo sa môžu báť priliehavého oblečenia, ktoré spôsobuje, že sa človek cíti obmedzovaný.

V extrémnych prípadoch sa pacient môže úplne stiahnuť zo spoločnosti, aby sa vyhol oblečeniu.

Eizotrofóbia: strach zo zrkadiel

Toto môže prameniť z poverčivých predstáv o zrkadlách, problémoch s vlastným obrazom alebo scénami z hororových filmov.

Ešte nedávno aj v našej histórií, a aktuálne na niektorých miestach na zemi, strach z pochovania zaživa rezonuje ľudstvom už stáročia. Zdroj: daily.jstor.org

Tafofóbia: strach z pochovania zaživa

Tento nepríjemný strach vznikol a vyvrcholil počas 18. storočia.

Bolo to v čase, keď sa šíril mor a ľudia sa obávali, že ich lekári alebo zdravotníci omylom vyhlásia za mŕtvych.

Chaetofóbia: strach z vlasov

Ľudia s touto fóbiou sa často obávajú vlasov iných ľudí a niekedy dokonca aj zvieracích chlpov.

Môžu sa vyhýbať ľuďom s hustými, kučeravými vlasmi alebo sa jednoducho obávajú rozpustených vlasov.

Niektorí môžu veriť, že vlasy sú špinavé, a že kontakt s nimi by im mohol spôsobiť nevoľnosť.

Iní si vyvinú túto fóbiu po tom, čo sami zápasili s problémami s pokožkou hlavy alebo vypadávaním vlasov.

Nomofóbia: strach byť bez telefónu

To je jedna z vecí, s ktorou sa mnoho z nás môže stotožniť, hoci v takom prípade nepociťujeme intenzívnu a pretrvávajúcu úzkosť.

Niektorí však pri myšlienke byť bez telefónu, s vybitou batériou alebo bez mobilnej siete, priam šalejú.

Thalassofóbia: strach z otvoreného mora

Thalassofóbia je strach z oceánu alebo hlbokej, otvorenej vody.

Zatiaľ čo myšlienky na morské tvory číhajúce pod vlnami hrajú v prospech tejto fóbie, často je však zakorenená v strachu z neznámeho.