ZDRAVIE

Musíme denne skutočne prejsť aspoň 10 000 krokov?

Pri čítaní rôznych článkov, v rozhovoroch alebo len tak pri sedení za počítačom vám už určite niekto stihol pripomenúť, že by ste denne mali spraviť  aspoň 10 000 krokov.  Takýto cieľ môže znieť veľmi frustrujúco, najmä tým, ktorí majú sedavé zamestnanie a plno povinností. Nie každý z nás je fanúšikom chôdze, nie každý z nás… Prečítať celé
Vydané 13. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Pri čítaní rôznych článkov, v rozhovoroch alebo len tak pri sedení za počítačom vám už určite niekto stihol pripomenúť, že by ste denne mali spraviť  aspoň 10 000 krokov.  Takýto cieľ môže znieť veľmi frustrujúco, najmä tým, ktorí majú sedavé zamestnanie a plno povinností.

Nie každý z nás je fanúšikom chôdze, nie každý z nás sa cíti bezpečne, keď po vonku kráča sám. Vysoké ciele sú tiež ťažšie zvládnuteľné a môžu na ľudí pôsobiť opačne- demotivujúco. Aj preto nezmyselné hnanie sa za týmto 10-tisícovým cieľom nie je potrebné. Aj keď na nás kričí z rôznych aplikácií a smart zariadení.

Tento jednoducho zapamätateľný údaj nie je univerzálne platný. Neexistuje žiadne magické číslo, čísla sú však aj napriek tomu dôležité. Každý človek má svoje individuálne potreby, týkajúce sa denného príjmu kalórií a ich výdaju. Chôdza má na naše zdravie nespochybniteľne pozitívne účinky, avšak neexistuje nijaké univerzálne platné číslo, ktorého by sa malo držať celé ľudstvo zubami-nechtami. Hodnota 10 000 sa však výborne pamätala a aspoň tým nám nekomplikovala život, však?

Koľko je to 10 000 krokov?

Priemerný človek stihne za minútu spraviť 100 krokov. To znamená, že za 30 minút stihne spraviť jednu míľu (1,609 kilometra). Takže ak niekto chce naplniť svoj denný 10 000 cieľ, musí prejsť približne 4 až 5 míľ za deň (približne 6, 437 až 8,047 kilometrov).

V čom má „10 000 krokov“ svoje korene?

Tento denný cieľ vzišiel z obchodného názvu krokometra, ktorý sa predával v roku 1965. Jeho výrobcom bola japonská spoločnosť Yamasa Clock. Presný názov zariadenia „Manpo-kei“ v preklade znamená „merač 10 000 krokov“.

Vyzerá to tak, že tento marketingový nástroj skutočne otriasol svetom a denný cieľ 10 000 krokov sa udržal až doteraz. Počítajú s ním dokonca aj populárne smart hodinky (napríklad značky Fitbit).

10 000 krokov

10 000 krokov nie je univerzálny počet, ktorý je platný pre všetkých, Zdroj: Unsplash/ Jacek Dylag

Aké sú novodobé zistenia?

Niektoré výskumy zistili, že denný cieľ 10 000 krokov vplýva na naše zdravie pozitívne. Zlepšuje zdravie srdca, psychické zdravie a znižuje riziko cukrovky. To by vysvetľovalo, prečo sme sa na tomto konkrétnom čísle zasekli. Avšak toto číslo je príliš idealizované a na podporu jeho uplatnenia neexistujú dôkazy.

Výskum z Harvard Medical School

Zatiaľ čo niektoré výskumy potvrdili pozitívny vplyv 10 000 krokov na naše zdravie, nedávny výskum z Harvard Medical School poukazuje na to, že ženám stačí  v priemere aj približne 4 400 krokov denne na to, aby významne znížili riziko predčasnej smrti.

Tento počet krokov sa porovnával s približne 2 700 krokmi za deň. Ešte predtým ako by sme sa mohli zaseknúť na ďalšom presnom počte krokov, je dôležité poukázať na to, že čím viac krokov denne človek spravil, tým viac znížil riziko svojho predčasného úmrtia.

V prípade počtu krokov nad 7 500 denne neboli dokázané žiadne ďalšie benefity. Je však otázne, či by rovnaké výsledky vyšli aj v prípade, že by sa štúdia zamerala na mužskú časť populácie. Avšak, táto štúdia je stále dôkazom toho, že pohyb zlepšuje náš zdravotný stav a znižuje riziko úmrtia.

WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) dospelým odporúča aspoň 150 minút mierne intenzívnej fyzickej aktivity alebo 75 minút intenzívnejšieho cvičenia za týždeň. Výskum z Harvard Medical School však poukazuje na to, že aj menej intenzívne cvičenie má pozitívne dopady na zdravie jedinca. Intenzívnejšie cvičenie však pozitívny dopad zvyšuje.

Výskum z University of Texas

Aj tento výskum poukázal na dôležitosť pohybu. Ak človek spraví denne menej ako 5 000 krokov, jeho telo bude nasledujúci deň menej schopné metabolizovať tuky. Nahromadené tuky v tele môžu tiež zvyšovať pravdepodobnosť rozvoja kardiovaskulárneho ochorenia alebo cukrovky.

Záver

Zvyšovanie množstva fyzickej aktivity, napríklad práve počet krokov, znižuje riziko predčasnej smrti, rozvoja chronického ochorenia (napríklad demencia) a niektorých druhov rakoviny. V niektorých prípadoch dokonca zlepšuje zdravotný stav pri určitých typoch ochorení, napríklad cukrovka druhého typu.

Na základe aktuálnych výskumov nie je napočítanie 10 000 krokov denne podstatné pre dosiahnutie zdravotných výhod. Už polovica tejto hodnoty je pre telo výhodnou. Chôdza je pre naše zdravie určite výhodná, avšak na to, aby sme dosiahli výsledky, nemusíme sa zamerať na tak konkrétne číslo.

 

Zdroje: The Conversation, Science Alert, Insider, Snopes, USA Today, YAMAX YAMASA

Zdroj titulnej fotografie: Unsplash/Frank Busch

Pokračujte na ďalší príspevok »