Kedysi novoročné predsavzatia symbolizovali nádej, teraz sú synonymom zlyhania

Každý január sa vraciame do fitnescentier, prihlasujeme sa na rôzne jazykové kurzy či vylepšujeme životosprávu. A to všetko pre jeden večer plný nádeje, optimizmu a ligotajúcej sa nočnej oblohy. Ráno býva náročnejšie. Špinavé a odpadom prikryté ulice sa zdajú byť odrazom našich recyklovaných sľubov. Ak ste v minulosti bojovali s dodržiavaním novoročných predsavzatí, vedzte, že nie ste sami…. Prečítať celé
Vydané 2. januára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Ak ste v minulosti bojovali s dodržiavaním novoročných predsavzatí, vedzte, že nie ste sami. Štatistky hovoria jasne. Až osemdesiat percent ľudí upustí od svojich sľubov už po prvom mesiaci. Nemali by sme sa však pýtať prečo je to tak, ale čo môžeme urobiť pre to, aby sme zvýšili našu šancu na úspech.

Predsavzatia nie sú zbytočné.

Novoročné predsavzatia sa môžu týkať rôznych oblastí života, ako napríklad zdravia, práce, vzdelávania alebo osobného rozvoja. Pomáhajú nám stanoviť si jasné ciele a motivujú nás k ich dosiahnutiu. Mali by sme však dbať o to, aby sme neboli zbytočne optimistickí a nevymysleli si nesplniteľný cieľ. Prakticky ide o snahu zlepšiť a skvalitniť náš život.

Kontrola je cestou k úspechu

Nemali by sme podceniť pri stanovovaní novoročných predsavzatí plánovanie a následnú kontrolu. Mali by sme si vytvoriť konkrétny plán, ako chceme svoje ciele dosiahnuť. Dôležitým bodom je pravidelná kontrola, aby sme mohli sledovať pokrok. V závislosti od dosiahnutého „úspechu“ prispôsobíme svoj plán.

Úspech si vyžaduje budovanie zdravých návykov a rozvíjanie pozitívneho myslenia. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Napríklad, ak je naším novoročným predsavzatím zlepšenie spánkového režimu, tak si prečítame tipy na kvalitnejší spánok a svieže prebúdzanie sa. Pochopiteľne prejde niekoľko týždňov, kým si osvojíme nový návyk, no netreba sa vzdávať po prvej „prebdenej“ noci. Svoje malé-veľké úspechy si môžeme zaznačovať do diára.

Inšpirácia na novoročné predsavzatia

Odborníci sa zhodujú v jednom – mali by sme sa rozhodnúť pre jednoduché ciele, ktoré sa dajú ľahko dosiahnuť. Preto prinášame zoznam novoročných predsavzatí, ktoré si môžete „privlastniť“.

• Naplánujte si jedlo každý týždeň

Ak je naším cieľom schudnúť, pribrať alebo len vylepšiť jedálniček, tak by sme mali začať plánovať svoje „menúčka“. Štúdiou z roku 2017 sa zistilo, že dospelí, ktorí si plánovali jedlo na týždeň dopredu, mali lepšiu kvalitu stravy a nižšie riziko obezity ako tí, ktorí improvizovali.

• Vytvorte si chvíľu pre seba

Každý deň si nájdite chvíľku na zamyslenie a nadýchnutie sa. Je dôležité vyhradiť si niekoľko minút počas dňa na oddych a prestávku, aby sme mohli zlepšiť svoje duševné zdravie a kondíciu. Krátke prestávky nám pomáhajú zvýšiť produktivitu.Odborníci odporúčajú vyhradiť si dve až tri minúty každých pár hodín. Oddych môže zahŕňať niekoľko hlbokých nádychov, vstať a natiahnuť sa, prečítať si obľúbený citát alebo vyjsť von.

• Zamerajte sa na svoju finančnú pohodu

Finančná pohoda je súčasťou celkového zdravia a môže mať významný vplyv na naše skúsenosti, ciele a vzťahy. Ak sa zameriame na rozvoj dobrých peňažných návykov, ako je vytváranie a dodržiavanie rozpočtov, stanovovanie cieľov úspor alebo splácanie dlhov, môže nám to pomôcť dosiahnuť väčší pokoj.

Štúdie ukázali, že silné finančné základy môžu viesť k zlepšeniu duševného zdravia, lepšiemu zvládaniu stresu a zvýšeniu celkovej spokojnosti. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

• Odstráňte toxických ľudí zo svojho života

Ak niekto spôsobuje viac škody ako úžitku, potom je čas prerušiť vzťahy. Ide o netradičné predsavzatie, no ale v konečnom dôsledku ho oceníte. Prítomnosť toxických ľudí môže mať negatívny vplyv na našu psychiku a môže viesť k pocitom úzkosti, stresu a depresie.

• Zamerajte sa na tri základné veci: spánok, výživu a cvičenie

Zamerajte sa na osem hodín spánku, výber zdravých potravín a pravidelné cvičenie každý jeden deň (alebo zo začiatku aspoň párkrát do týždňa). Spánok, kvalitná vyžíva a cvičenie sú kľúčom k dlhovekosti.

• Zamerajte sa viac na vzťahy

Urobte z roku 2023 rok, v ktorom si pestujete hlboké a dôveryhodné priateľstvá. Mať veľa kamarátov je síce fajn, no koľkí z nich by vám podali pomocnú ruku, keď ju budete naozaj potrebovať? Preto je veľmi dôležité budovať si pevné vzťahy s určitou skupinkou ľudí, nie so všetkými. Investujte svoj čas a energiu do ľudí, ktorí sú tiež ochotní ho investovať do vás.

Priateľstvá sú dôležité pre našu psychickú pohodu. ILUSTRAČNÁ FOTOGRAFIA

Aj keď mnoho ľudí začne nový rok s veľkými očakávaniami a novoročnými predsavzatiami, nie vždy sa im podarí ich dosiahnuť. Je dôležité si uvedomiť, že to nie je koniec sveta a že môžeme začať znova kedykoľvek počas roka. Stačí, aby sme boli trpezliví a nevzdávať sa svojich snov, aj keď to niekedy môže byť náročné. Niekedy stačí začať od „zeme“, stanovme si malé čiastkové ciele, ktoré nás dovedú až ku „hviezdam“.