Práca na Slovensku

Jozef Gašparík: Nájsť si dobrú prácu môže byť veľmi jednoduché

Moderný pracovný portál musí naše silné stránky nájsť, hovorí spoluzakladateľ portálu na hľadanie práce novej generácie.

Jozef Gašparík, spoluzakladateľ projektu Pracuj.sk

Tisícky ľudí na Slovensku sa denne márne pokúšajú nájsť vysnívanú prácu. Striedanie pohovorov, posielanie životopisov oslovovanie známych. S tým sa stretol už každý z nás.

Novinka, ktorú prinášajú traja Slováci, otvára moderný prístup k hľadaniu práce. Spoluzakladateľ portál Pracuj.sk Jozef Gašparík vysvetľuje víziu, ktorá ich priniesla k nápadu spustiť nový pracovný portál.

Štyri roky ste sa venovali práci s vysokoškolákmi v rámci projektu Praxuj.sk, kedy ste prišli na myšlienku spustiť nový pracovný portál?

Projekt Praxuj.sk sme založili kvôli našim rovesníkom. Čoraz viac ľudí z nášho okolia odchádzalo do zahraničia a my sme im chceli dať príležitosť na uplatnenie doma. Keď náš projekt využilo viac ako 4 000 vysokoškolákov a približne 600 firiem, začali sme prichádzať na nové myšlienky. Chceli sme priniesť novú víziu pri hľadaní práce.

V čom spočíva táto vízia?

Množstvo ľudí posiela svoje životopisy v nádeji, že dostanú pozitívnu odpoveď. Slovenská realita je však taká, že častokrát nedostanú žiadnu odpoveď. Každý z nás zažil odmietnutie pri hľadaní práce. Nie je nič horšie, ako nevedieť dôvody neúspechu. Preto sme priniesli novinky, ktoré prinesú väčšiu mieru transparentnosti a kontaktu medzi uchádzačmi a firmami. Napríklad sa každý uchádzač presne dozvie, kedy bolo uzavreté výberové konanie na jeho pozíciu. Rovnako dostane informáciu pri otvorení jeho životopisu. Vďaka tomu vie presne, kde sa vo výberovom procese nachádza.

Dokáže uchádzač získať aj spätnú väzbu?

Presne na tom teraz pracujeme. Čoskoro spustíme novinku, ktorá umožní uchádzačovi získať presné dôvody svojho neúspechu. Často sa stáva, že ide o gramatické chyby a chybné údaje v životopise. Uchádzač v nádeji, že uspeje, posiela stále rovnako zlý životopis na všetky pozície. Taktiež by sme chceli priniesť väčší priestor pre odprezentovanie svojich silných stránok.

Prezentovanie silných stránok môže byť náročné. Ako to chcete docieliť?

V rámci profilov chceme priniesť možnosť vytvorenia portfólia. To umožní, aby každý uchádzač poskytol to v čom je dobrý. Ak je to kuchár, môže poskytnúť fotografie svojich jedál z reštaurácie, ak je to grafik môže zverejniť svoje dizajnérske podklady, ak je to informatik, môže zverejniť aplikácie na ktorých pracoval a podobne. Každý z nás je v niečom dobrý. Moderný pracovný portál musí naše silné stránky nájsť a stavať na nich naše žiadosti o prácu.

Portál Pracuj.sk má v súčasnosti ponuky práce od viac ako 500 zamestnávateľov

Môžete prezradiť, čo ste pripravili pre firmy?

Firmám sme chceli zjednodušiť celkový priebeh výberového konania. Okrem online pohovorov, ktoré môžu realizovať priamo na našom webe, sme zaviedli aj nový systém kategorizácie uchádzačov a možnosť odosielania hromadných správ. Tak sa stane komunikácia s uchádzačmi omnoho jednoduchšia. Naši súčasní klienti si zároveň pochvaľujú aj naše sociálne siete. Dbáme o to, aby bol každý inzerát zdieľaný na Facebook a Instagram.

Portál spolupracuje s mnohými firmami, ktoré ponúkajú pracovné pozície. Je náročné presvedčiť nových klientov o potenciáli projektu?

Každej novej firme ponúkame jeden inzerát zadarmo. Sama si tak môže vyskúšať byť našim zákazníkom. Zároveň sme veľmi radi, že čoraz viac firiem je otvorených skúšať nové veci. Premýšľajú veľmi kreatívne a preto spontánne využívajú naše možnosti pridávať si logo firmy, titulné obrázky, zaujímavé popisy do profilov a podobne. V priebehu mesiaca plánujeme spustiť aj pridávanie fotiek a rozhovorov s ľuďmi, ktorí už u daného zamestnávateľa pôsobia.

Kde vidíte váš portál o dva roky?

Našim cieľom je priniesť na Slovensko službu, ktorá umožní ľuďom rásť. Naša krajina je plná mimoriadne talentovaných ľudí, ktorých nevieme predať. Práve preto sa mnoho z nich uteká predať do zahraničia. Pracuj.sk staviame práve tak, aby sa v ňom našiel úplne každý. Práce je medzi nami dostatok, dôležité je na ňu nájsť tých správnych ľudí.