Psychológia v online priestore

Jednostranné vzťahy sú fenomén doby. Vyše pätina ľudí si myslí, že by mohli byť kamaráti s celebritami

Za podivuhodné ľudské správanie nemôže pandémia Covidu, avšak nepochybne k nemu prispela tým, že ľudia trávia času v online priestore.

Hoci viac ako polovica (56 %) ľudí je na sociálnych sieťach aktívna už viac ako desať rokov, mnohí z nás sa stále snažia nájsť ten správny vzorec, ako vyvážiť pozitíva sociálnych sietí s negatívami. Momentálne sme sa posunuli do novej éry, v ktorej sa virtuálne vzťahy stávajú normou.

Používate Instagram alebo Facebook, prípadne Twitter, TikTok či iné sociálne siete a sledujete na nich aj zaujímavé osobnosti? Zrejme áno, napokon väčšina z nás. Používať sociálne siete nielen kvôli práci a rodine, ale aj na neškodné sledovanie autentického obsahu od celebrít, vedcov, politikov či umelcov je celkom v poriadku. Vďaka tomuto obsahu vieme napríklad o nových miestach, ktoré môžeme navštíviť, rozširujeme svoje obzory, nachádzame širšie súvislosti alebo sa len tak bavíme.

Ak sa to so sledovaním preháňa, môže však vznikať neprirodzená pripútanosť k týmto osobnostiam, ktorá speje až k veľmi nekritickému pohľadu na vzťah medzi nami a tvorcom obsahu.

Nie sme stratená generácia, robíme tie isté chyby ako všetci pred nami

Nie je to nič nové, veď aj naši starí rodičia sa nepochybne stotožňovali s Belmondom, Dočolomanským, Vášaryovou, americkými či britskými hercami, keď v televízii sledovali ich filmy a seriály. Mnohí sa určite domnievali, že keby sa s nimi stretli osobne, určite by boli naladení na rovnakú strunu, ako sa zvyklo hovorievať.

Pritom to boli iba domnienky založené na nesprávnom základe – na obraze, ktorý si tieto osobnosti prostredníctvom svojich filmových úloh vytvorili, ktorý bol pripravený tak, aby sa s ním stotožnilo čo možno najväčšie množstvo divákov.

Nie sme teda menej kritická generácia, dnes sme iba bohatší o možnosť priamej interakcie. Stačí komentovať príspevky a tá osobnosť s nami môže byť zrazu v reálnom kontakte. To je veľmi silná motivácia komentovať, zúčastňovať sa diskusií a vyhľadávať kontakt iniciatívne.

Takémuto fenoménu sa najnovšie venovala bezpečnostná spoločnosť Kaspersky, ktorá dlhodobo upozorňuje na nástrahy online priestoru.

Globálna štúdia spoločnosti Kaspersky ukázala, že necelá polovica (47 %) používateľov sociálnych sietí verí, že influenceri, ktorých sledujú, im poskytujú „únik z reality“. Prieskum realizovala prieskumná agentúra Opinium Research v období od 18. do 31. mája 2021. Do prieskumu bolo zapojených 15 682 dospelých v 25 krajinách sveta, medzi inými aj z Česka a Rakúska, ale nie zo Slovenska.

Inzercia

Štvrtina ľudí je závislých na obsahu od influencerov

Viac ako jeden z piatich (21 %) respondentov sa zas domnieva, že „by sa mohol spriateliť“ s influencermi, ktorých sleduje a približne rovnaký podiel (22 %) zašiel tak ďaleko, že poslal influencerovi súkromnú správu. Napriek prevažne virtuálnej povahe týchto vzťahov sa viac ako tretina (34 %) používateľov sociálnych sietí dokonca stretla v reálnom živote s niektorými influencermi, ktorých sledujú.

Viac ako sedem z desiatich (71 %) respondentov uviedlo, že sa učia od influencerov, ktorých sledujú v rôznych oblastiach, ako napríklad zdravie, koníčky, štýl a správy.

Pritom, čo je prekvapivé, takmer štvrtina (23 %) hovorí, že je „závislá“ od obsahu influencerov a jeden z desiatich (10 %) dokonca povedal, že pociťuje istú absenciu, ak s influencermi neinteraguje.

Mnohí používatelia vyhľadávali priamy kontakt s online influencermi, najčastejšie prostredníctvom komentovania ich príspevkov (37 %) alebo reagovania na ich príspevky či príbehy (37 %).

Sociálne siete boli pre mnohých ľudí počas pandémie nenahraditeľné – takmer šesť z desiatich (59 %) ľudí uviedlo, že sociálne siete im počas pandémie poskytli životne dôležité spojenie. Toto číslo bolo najvyššie medzi mladšou generáciou vo veku 18 – 34 rokov (71 %), ktorí sa spoliehajú na sociálne siete, aby zostali v spojení. Na druhej strane, tretina ľudí (33 %) uviedla, že sa počas pandémie stali menej tolerantnými voči ľuďom na sociálnych sieťach.

Ako riešiť tieto neduhy? Dať si pauzu

To, že sú ľudia čoraz menej tolerantní, vidíme na sociálnych sieťach prakticky každý deň. Zdá sa, že ľudia stratili nadhľad a na všetko reagujú podráždene, prehnane a emotívne. Dokonca aj dospelí ľudia na internete pod vlastnými menami zverejňujú vyhrážky, nelogické argumentácie a doslova nevhodné reakcie na celkom nevinný obsah.

Dôvodov je hneď niekoľko a hoci by sa mohlo zdať, že ide najmä o prejav nálady v spoločnosti ako takej, v skutočnosti to nie je pravda. Veď sa dnes máme lepšie ako kedykoľvek predtým. Ešte pred niekoľkými desaťročiami by sme nemohli ani len kritizovať politikov, pretože by si nás jedného dňa počkali príslušníci ŠtB a domov by sme sa vrátili po rokoch strávených v bani. A niekoľko desiatok rokov predtým sme tu mali dve svetové vojny – niečo, čo je pre súčasného Európana priam nepredstaviteľné.

Problémom je evidentne neschopnosť jednotlivcov mať nadhľad, vnímať súvislosti s uvedomiť si svoje postavenie v celej situácii.

Tiež si ľudia vďaka počtu interakcií na svoje príspevky myslia, že ich názory sú hodnotné, hoci v skutočnosti nič na veci nezmenia a neprinášajú žiadnu hodnotu.

Odpoveďou na takýto rastúci tlak na sociálnych sieťach, ale aj na prehnané sledovanie influencerov, je jednoducho dať si pauzu a venovať sa niečomu hodnotnému. Venovať sa skutočnej práci, manuálnej činnosti, pomoci druhým ľuďom, športu alebo jednoducho nesledovať Televízne noviny a obsah na internete.

Myslíte si, že o niečo dôležité prídete? Nie je to pravda. Svet sa bez nás neprestane točiť, naďalej budú ľudia tvoriť obsah, naďalej budú politici viesť konflikty, novinári budú odhaľovať a vytvárať kauzy, antirúškari budú naďalej šíriť bludy a klamstvá. A normálni ľudia budú naďalej na internete ticho, pretože na toto všetko jednoducho nemajú čas a naďalej sa budú odmietať toho cirkusu zúčastňovať.

Dajme si zdravú pauzu od sociálnych sietí a zbytočného obsahu na internete, prospeje nám to.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »