Virtual Influencer

Virtuálni influenceri si podmaňujú sociálne siete

Pri dnešnom rýchlom životnom tempe si mnoho z nás nestíha ani uvedomovať, ako sa svet okolo nás rapídne mení. Celé dni sme zavalení prácou, a či už chceme alebo nechceme, trávime stále viac času pred obrazovkami. Počítače, smartfóny a internet sa stali súčasťou našich bežných životov. V tejto dobe sa častokrát stáva, že dieťa si… Prečítať celé
Vydané 19. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,
social networks

Virtuálni influenceri zaplavujú sociálne siete, niekedy by ste ich ani nerozlíšili od reálnych ľudí (Ilustračná foto: Kare Winegeart)

Pri dnešnom rýchlom životnom tempe si mnoho z nás nestíha ani uvedomovať, ako sa svet okolo nás rapídne mení. Celé dni sme zavalení prácou, a či už chceme alebo nechceme, trávime stále viac času pred obrazovkami. Počítače, smartfóny a internet sa stali súčasťou našich bežných životov. V tejto dobe sa častokrát stáva, že dieťa si vie nainštalovať hru na tablet skôr, ako vie poriadne čítať. Ovládanie základných počítačových zručností sa považuje za absolútny základ pri takmer každej práci.

Okrem práce sa však na nás z každej strany valí enormné množstvo informácii. Náš mozog nestíha spracovávať a filtrovať všetky tieto podnety. Žijeme vo svete tak prebitom informáciami, že častokrát je ťažké rozlíšiť pravdivé od nepravdivého.

Realita a skutočný život sa začali stále viac a viac prelínať s digitálnym svetom a virtuálnou realitou. Počítačové softvéri, grafika aj robotika sú už na takej úrovni, že častokrát máme problém rozlíšiť, či sa jedná o skutočného človeka alebo nie.

V tomto článku vám predstavím najznámejšie počítačom vytvorené digitálne osobnosti, ktoré získavajú stále väčšiu popularitu a vplyv. Či už vás táto problematika zaujíma alebo nie, ak si budete nabudúce prehliadať svoje sociálne siete majte na pamäti, že to čo zobrazujú je na míle ďaleko od skutočného sveta.

imma

Imma: virtuálna influencerka a modelka (Zdroj: Imma: www.instagram.com/imma.gram/ )

Virtuálni influenceri sú digitálne postavy vytvorené v softvéri počítačovej grafiky, ktorým sa potom udeľujú osobnosti s definovanými pohľadmi na svet, a ktoré sú sprístupnené na mediálnych platformách kvôli vplyvu.

Miquela

Ahoj, som Miquela. Som 19-ročný robot, ktorý žije a učí sa v Los Angeles.

Virtuálna influencerka Miquela Sousa minulý mesiac opäť upútala pozornosť fanúšikov. Zverejnila  svoju detskú fotku. Môžeme si položiť otázku, „ako môže nesmrteľná, 19-ročná robotická žena, mať fotky  z detstva?“ Odpoveď je jednoduchá, je to súčasť jej príbehu, ktorý sa odohráva vo fiktívnom svete na Instagrame.

Keď Miquela prvýkrát začala uverejňovať príspevky na Instagrame, netušila, že je robot.

 „Naprogramovali ma s detstvom a minulosťou, aby mi poskytli súvislosti. Tieto vopred naprogramované hlavné životné udalosti nie sú skutočné, ale pomáhajú mi stotožniť sa s ľuďmi a byť empatická, „ uviedla Miquela v jednom zo svojich postov na Instagrame

Bejby Blue

Bejby Blue je výtvarníčka zo Slovenska. Vyznačuje sa modrými krátkymi vlasmi a pouličným štýlom. Bejby si vybrala modrého motýľa ako zviera, ktoré ju predstavuje v mnohých videách.

Colonel Sanders

Nový počítačovo generovaný maskot reťazca vyprážaných kurčiat KFC pôsobí neuveriteľne živo. Aj keď  vhodnosť jeho reklamného obsahu ostáva sporná.

Knox Frost

Podľa profilu na virtualhumas.org je Knox Frost 20 ročný robot žijúci v Atlante. Jeho rozhodnutie začať zdieľať príspevky na Instagrame mu prináša turbulentné pocity, pretože dostáva desaťtisíce komentárov, ktoré mu hovoria, že „nie je skutočný“. Napriek ťažkostiam so „spracovaním“ zmiešaných reakcií na jeho existenciu, Knox vytrváva vo svojom životnom poslaní, zapadnúť.

https://twitter.com/RealKnoxFrost/status/1341484515835953154

Shudu

Shudu je prvá digitálna supermodelka a kráľovná módy. Pochádza z Južnej Afriky a až 9 mesiacov trvalo fanúšikom Vogue zistiť, že nie je skutočná. Shudu robí veľké kroky v obhajobe virtuálnej ľudskej rasy. Spolupracovala tiež  so svetoznámymi spoločnosťami  ako Cosmopolitan, Vogue, Balmain, Smart Car a ďalšími. Shudu je dielom Camerona Jamesa, zakladateľa agentúry The Diigitals Agency vo Weymoute.

Binxie

Binxie sa dokonca ani sama nepovažuje za človeka, ale za mimozemskú osobnosť vytvorenú pomocou CGI. Za svoju domovskú planétu považuje E88. Za jej temperamentnou osobnosťou a za jej vyjadreniami stojí  Neon Productions.

Regulácie

Od minulého mesiaca je India oficiálne prvou krajinou, ktorá vytvorila a implementovala regularizačné  normy pre reklamný obsah a reklamu, ktoré musia virtuálni influenceri dodržiavať na všetkých platformách digitálnych médií.

„Krajina po prvýkrát uznala virtuálnych influencerov za rovnocenných s ľudskými influencermi.“

Zoznam virtuálnych influencerov spolu s ich krátkym popisom a odkazom na sociálne média si môžete prezrieť TU.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.