CGI animácia
Čo je CGI a ako ovplyvnila filmový priemysel
Titulná fotografia: CGI (computer generated imagery) sú počítačom generované snímky, pôsobia častokrát ako skutočná realita (Ilustračný obrázok: Phil Shaw) Kinematografia sa od svojho vzniku na konci 19. storočia výrazne vyvinula. Rapídnu zmenu zaznamenala najmä v oblasti vizuálnych efektov, ktoré sú v dnešnej dobe častokrát na nerozoznanie od reality. V posledných desaťročiach začalo dominovať vo filmoch… Prečítať celé
Titulná fotografia: CGI (computer generated imagery) sú počítačom generované snímky, pôsobia častokrát ako skutočná realita (Ilustračný obrázok: Phil Shaw)
Kinematografia sa od svojho vzniku na konci 19. storočia výrazne vyvinula. Rapídnu zmenu zaznamenala najmä v oblasti vizuálnych efektov, ktoré sú v dnešnej dobe častokrát na nerozoznanie od reality. V posledných desaťročiach začalo dominovať vo filmoch CGI. Táto skratka označuje širokú oblasť, ktorá sa venuje tvorbe snímok v počítačoch.
Čo je CGI?
CGI (počítačom generované snímky) sú vytvorené použitím počítačovej grafiky v umení a médiách. Môžu to byť 2D alebo 3D animácie, objekty a scény. Vyskytujú sa hlavne v umení, filme, videohrách a vedeckých simuláciách. Použitia tejto metódy je veľmi široké a zahrňuje škálu od animácie celých miest až po jemnú prácu na postavách a prostrediach.
História a vývoj
Pred mnohými desaťročiami boli animátori výtvarníci, ktorí kreslili obrázky ručne. Tradičná animácia pozostávala z celého tímu animátorov, ktorí nakreslili a zafarbili obrázky na priehľadné celuloidové listy navrstvené na obrázok s pozadím. V dôsledku toho sa časti obrázka mohli meniť bez toho, aby sa celý obrázok znovu prekresľoval.
Ako sa zvyšoval výpočtový výpočtový výkon počítačov a narastala zložitosť grafického softvéru, animácie sa stávali komplexnejšími a tradiční umelci im už nemohli konkurovať. Jedným z prvých populárnych krokov v CGI bolo vytvorenie GIF (The Graphics Interchange Format) na konci 90. rokov 20. storočia . GIF je formát pre obrazové statické aj animované súbory. Spája sériu statických obrázkov, ktoré postupujú od snímky k snímke v nastavenom časovom intervale a vytvárajú krátky pohyblivý snímok.
Prvým filmom, ktorý použil CGI, bol film Vertigo od Alfreda Hitchcocka (1958). O niekoľko rokov, v roku 1973 vo filme Westworld bola opäť použitá CGI animácia počas „Gunslingerovej“ vízie, interpretácie toho, ako mohli vidieť roboti.
V 90. rokoch prudký rozvoj počítačov umožnil majstrom CGI skutočne rásť. Počas tohoto desaťročia bolo vydaných veľa prelomových filmov, ako napríklad Terminátor II(1991), The Lammmower Man (1992), Toy Story (1995), Star Wars Special Editions a samozrejme Matrix (1999).
CGI sa v dnešnej dobe používa takmer stále, pretože je často lacnejší než fyzické metódy. Nahradzuje vytváranie prepracovaných miniatúr a platenie množstva komparzistov pre davové scény. Najčastejšie sa však používa pre prípady, keď je scéna príliš nebezpečná alebo ľudsky neuskutočniteľná. CGI začína byť skutočne vzrušujúce, keď sú počítačom generované snímky vrstvené do digitálnych filmových záberov technikou známou ako zelená obrazovka.
Všade okolo nás
CGI je doslova všade okolo nás. Ide o globálny priemysel v hodnote niekoľkých miliárd dolárov. Niekedy je to zrejmé už na prvý pohľad, napríklad vo filmoch, v televíznych reláciách, reklamách a videohrách. Okrem toho sa jeho využitie vyskytuje v architektúre a medicíne. V medicíne slúži hlavne na dôkladné vizualizácie, ktoré umožňujú vytvorenie donedávna nemožných zobrazení. Počnúc detailnými ilustráciami zdravotníckych pomôcok, vizualizáciami celého radu komplexných grafických konceptov až po vykreslenie dômyselných prototypov.
Dostupnosť softvéru CGI a stále rastúci výkon domácich počítačov umožnil mnohým jednotlivcom a malým spoločnostiam vytvárať filmy a digitálne umenie v neuveriteľnej kvalite aj bez príslušného vzdelania.
Pre mňa osobne najzaujímavejšou časťou celého CGI je vytváranie rekonštrukcii historických postáv a vyhynutých zvierat, z dostupných artefaktov. Na sociálnych sieťach je množstvo umelcov, ktorí sa tomu venujú a vytvárajú vskutku zaujímavý materiál nielen pre zábavu ale aj pre učenie.
I love sifting through cgi facial reconstruction images of historical figures- important and civilian. It’s so fascinating #AlexanderTheGreat #ancientgreece #Greece #History pic.twitter.com/77adb1kIiq
— CadmusUK (@CadmusUk) February 4, 2021