1.časť

Crème de la Crème európskych pláží

  Prinášame vám prvú časť Crème de la Crème európskych pláží.   PLAYA DE SES ILLETES, Formentera PRAIA DOS GALAPINHOS, Portugalsko KVALVIKA BEACH, Nórsko NAVAGIO BEACH, Grécko CALA MACARELLA, Menorca DUEODDE, Dánsko   PLAYA DE SES ILLETES, Formentera Pláž Ses Illetes (alebo Playa de Ses Illetes) sa nachádza na polostrove Es Trucadors, v severnej časti… Prečítať celé

PLAYA DE SES ILLETES Formentera. Zdroj: www.nauticalnewstoday.com

 

Prinášame vám prvú časť Crème de la Crème európskych pláží.

 

  1. PLAYA DE SES ILLETES, Formentera
  2. PRAIA DOS GALAPINHOS, Portugalsko
  3. KVALVIKA BEACH, Nórsko
  4. NAVAGIO BEACH, Grécko
  5. CALA MACARELLA, Menorca
  6. DUEODDE, Dánsko

 

PLAYA DE SES ILLETES Formentera. Zdroj: www.formentera.es

PLAYA DE SES ILLETES, Formentera

Pláž Ses Illetes (alebo Playa de Ses Illetes) sa nachádza na polostrove Es Trucadors, v severnej časti ostrova Formentera. Nachádza sa tu nádherná ružová pláž – táto konkrétna farba je daná spojením jemných bielych zrniek piesku a zvyškov koralového prachu, ktoré sa vynárajú z mora. Neuveriteľne kryštalická voda s dokonalým pieskom robia z tohto miesta silného favorita pláží v celej Európe.

Tajomstvo týchto kryštalických vôd spočíva v Posidonia Oceanica: táto vodná rastlina má veľký ekologický význam a je považovaná za ekosystém chránený Európskou úniou. Tento organizmus má dvojakú funkciu: produkuje veľké množstvo kyslíka a zvyšuje priehľadnosť morských vôd. Posidonia teda nie je morská riasa a jej prítomnosť je ukazovateľom vynikajúceho stavu vody.

Pre tých, ktorí sa radi venujú športu a adrenalínu, je tu veľa možností. Môžete si vybrať z viacerých aktivít: windsurfing, kitesurfing, plachtenie, pádlovanie v stoji alebo šnorchlovanie, kanoe alebo katamarán. Neďaleko Ses Illetes, presne na opačnej strane pásu piesku, nachádzame pláž Platja de Llevant; tieto dve pláže sú tak blízko, že sa im často hovorí „dvojčatá“. Názov Playa de Ses Illetes znamená „pláž malých ostrovov“ takže v blízkosti nájdete množstvo nádherných pláží.

 

PRAIA DOS GALAPINHOS, Setúbal. Zdroj: www.travel-in-portugal.com

PRAIA DOS GALAPINHOS, Setúbal

Idylická Praia de Galapinhos sa nachádza v parku Parque Natural Arrábida neďaleko Setúbalu a patrí k najkrajším plážam v regióne. Polmesiac zlato-bieleho piesku, za ktorým stoja husto zalesnené kopce Serra da Arrabida, lemujú krištáľovo čisté azúrové vody. Nie je divu, že táto pláž bola organizáciou European Best Destinations ocenená ako „najkrajšia pláž v Európe“.

Prístup na ňu je možný buď po strmej, nerovnej ceste, miestne známej ako „kozia cesta“, alebo pri odlive po skalách. Niektorí  to môžu považovať za pozitívum, pretože to zároveň slúži na zníženie počtu návštevníkov na pláži. Vďaka tomuto faktu sú aj možnosti občerstvenia a barov na pláži slabšie.

 

KVALVIKA BEACH Nórsko. Zdroj: www.outdooractive.com

KVALVIKA BEACH, Nórsko

Nachádza sa v izolovanej zátoke na severnej strane Moskenesøy, kam sa dostanete iba pešo. V tomto drsnom a nevyspytateľne peknom súostroví Lofoten islands – hlboko vo vnútri polárneho kruhu – je more nebesky čisté.  Tyrkysové vlny sa tu rúcajú na zlatých pieskoch a zvislé útesy sa dvíhajú do oblakov. Rozprávkovú atmosféru si užijete vo dne aj v noci. Návštevníci musia prejsť brezovými lesmi a krásnymi lúkami, vďaka čomu sa táto lokalita stala obľúbenou turistickou a kempingovou destináciou.

 

NAVAGIO BEACH Zakynthos. Zdroj: www.expertvagabond.com

NAVAGIO BEACH, Grécko

Známa grécka pláž na Zakynthose, ktorú poznáte minimálne z pohľadníc, je miestom, kde by ste mohli byť radi, keď stroskotáte – odtiaľ pochádza aj jej prozaická prezývka „Pláž stroskotania„.

Je považovaná za jednu z najkrajších pláží v Grécku. Môžete ju poznať aj pod názvom zátoka Shipwreck. Pôvodne sa volala Agios Georgios, ale za svoje nové meno vďačí stroskotaniu lode, ktorá prepravovala nelegálne cigarety, v roku 1983. Loď bola vyplavená na breh a jej pozostatky  je možné vidieť uprostred veľkej bielej piesočnatej pláže s úžasnými tyrkysovými a kryštalickými vodami. Piesok obklopujú obrovské zvislé útesy bielych skál, ktoré vytvárajú jedinečný a očarujúci obraz. Aby ste sa dostali do tohto raja, musíte si vziať čln z malého prístavu Porto Vromi. Tieto taxi člny odchádzajú každú hodinu a cesta trvá približne 30 minút.

 

CALA MACARELLA, Menorca. Zdroj: www.artiemhotels.com

CALA MACARELLA, Menorca

Túto rajskú zátoku nájdete na juhozápadnom pobreží Menorky. Panenský biely piesok s čarovným tyrkysovým morom sa nachádza medzi útesmi lemovanými borovicami a dubmi. Je to jedna z najprestížnejších pláži v Stredozemnom mori. Do tejto nádhernej zátoky sa dostanete iba peši alebo loďou. Ak nejdete loďou, dostanete sa sem pohodlne autom alebo autobusom a na pláž je to iba 10 minút peši. Cesta sem je rýchla a dobre značená, navyše vedie cez malebné dedinky takže vás čakajú príjemne výhľady aj za jazdy.

 

DUEODDE, Dánsko. Zdroj: www.bornholm.info

DUEODDE, Dánsko

Dueodde je pláž v Dánsku na najjužnejšom cípe Bornholmu. Je známa svojim veľmi jemným bielym pieskom. Miestny piesok je taký jemnozrnný, že sa kedysi používal v presýpacích hodinách. Vďaka týmto vlastnostiam sa ľahko pohybuje spolu s vetrom a vytvára tak impozantné duny na celej pláži.

Pláž sa rozprestiera niekoľko kilometrov na oboch stranách južného cípu ostrova. Začína v Snogebæku ako úzka, takmer súkromná pláž pre rekreačné chaty – v mieste sa rozširuje na niekoľko stoviek metrov a končí ako úzka pláž s názvom Jomfrugård, ktorá je považovaná za nudistickú pláž. Na najširšom úseku pláže nájdete množstvo dún a závejov, kde môžete nájsť úkryt a byť nikým nerušený.

Pokračujte na ďalší príspevok »