Týždeň vo vede

Zlé stravovanie detí, nová vakcína na Covid-19 i vznik hmoty zo svetla. Týždeň vo vede

Uplynulý týždeň bol opäť bohatý na vedecké objavy a nové poznatky. Prinášame výber desiatich z nich.
Vydané 16. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , ,

ILUSTRAČNÉ FOTO: Sladkosti, vakcína do nosa a vznik hmoty zo svetla.

  1. Nová intranazálna (nosová) vakcína proti Covid-19 úspešne zabránila rozširovaniu ochorenia v rámci organizmu a aj jeho šíreniu na iných ľudí, ukázala predklinická štúdia. Vakcinácia formou vstreknutia tekutiny do nosa by mohla byť novou alternatívou k štandardnej vakcinácii injekciami.
    Viac tu
  2. Nová ultrazvuková liečba stimuluje imunitné bunky, aby útočili na nádor. Liečba pritom zanecháva normálne bunky nepoškodené a nespôsobuje žiadne toxické vedľajšie účinky.
    Viac tu
  3. Fyzici z Národného laboratória v Brookhavene zaznamenali doteraz najsilnejší dôkaz, že zrážkou svetla vzniká hmota. Pri zrážke dvoch fotónov sa vytvoria páry elektrónov a ich antičastíc – pozitrónov. Vedci tiež pomocou urýchľovača ťažkých iónov RHIC (Relativistic Heavy Ion Collider)  urýchlili ióny zlata na rýchlosť blízku rýchlosti svetla.
    Viac tu
  4. Až dve tretiny všetkých kalórií, ktoré prijímajú deti, pochádzajä z nekvalitnej stravy (tzv. junk food), ktorá prešla rozsiahlou predprípravou. Medzi týmto nekvalitným jedlom bohatým na kalórie a sladkosťami existuje priame spojenie s cukrovkou, obezitou a tiež rakovinou.
    Viac tu
  5. Fekálne transplantáty z mladých myší zvrátili straty imunitnej funkcie, kognitivity a pamäti u starých myší, ktoré súvisia súvisiace s rastúcim vekom, uvádza štúdia.
    Viac tu
  6. Výsadba lesov môže napokon planétu ochladiť viac, než sa predpokladalo. Výrazné zalesňovanie vedie k zvýšenej tvorbe oblakov práve nad zalesnenými lokalitami.
    Viac tu
  7. Skupina domorodých ľudí na Filipínach má najvyššiu úroveň DNA pochádzajúcej z Denisovanov, dnes už vyhynutého ľudského druhu. Denisovania zdieľali spoločný pôvod s neandertálcami, obývali oblasť od Sibíri po juhovýchodnú Áziu a žili medzi predkami niektorých moderných ľudí a krížili sa s nimi
    Viac tu
  8. Delfíny majú s ľuďmi viac spoločného ako len emócie, inteligenciu či empatiu. Podľa najnovších zistení sa ich metabolizmus vyvíja v čase rovnako ako u ľudí, teda vekom slabne. Čím sú delfíny staršie, tým sa im kalórie spaľujú ťažšie.
    Viac tu
  9. Vedci varujú, že sibírsky permafrost je zásobárňou obrovského množstva skleníkových plynov. Takzvané metánové časované bomby sú rizikom pre životné prostredie, ktorá sa stáva čoraz nebezpečnejšou spoločne s postupným tavením ľadovej vrstvy.
    Viac tu
  10. Astronómovia pravdepodobne našli hviezdu, ktorá zaujala pre mimoriadnu podobnosť s naším Slnkom.
    Viac tu

 

Pokračujte na ďalší príspevok »