Investovanie

Po vstupe na burzu zažíva turbulencie. Investovanie do Robinhood zatiaľ nevyzerá na ľahko zarobené peniaze

Robinhood Markets Inc., je online sprostredkovateľská spoločnosť s aplikáciou na obchodovanie a investovanie akcií zameranou na mladších retailových investorov. Zjednodušene napísané, aplikácia umožňuje investovanie aj pre malých hráčov, predovšetkým amatérov a úplných začiatočníkov, pričom zaviedla obchody s nulovou províziou. To je pre používateľov aplikácie natoľko zásadnou výhodou, že sa vo svojom investovaní spoliehajú výhradne na… Prečítať celé

Aplikácia Robinhood sa preslávila napríklad aj po udalosti roka, nárastu hodnoty akcií spoločnosti GameStop. Nie je to však iba senzácia, ale hodnotná platforma na obchodovanie najmä pre malých investorov.

Robinhood Markets Inc., je online sprostredkovateľská spoločnosť s aplikáciou na obchodovanie a investovanie akcií zameranou na mladších retailových investorov. Zjednodušene napísané, aplikácia umožňuje investovanie aj pre malých hráčov, predovšetkým amatérov a úplných začiatočníkov, pričom zaviedla obchody s nulovou províziou. To je pre používateľov aplikácie natoľko zásadnou výhodou, že sa vo svojom investovaní spoliehajú výhradne na Robinhood.

Bolo iba otázkou času, kedy sa spoločnosť Robinhood Markets, Inc. stane verejne obchodovateľnou.

IPO, teda uvedenie spoločnosti na trh, sa odohralo koncom júla tohto roka a aj keď celej udalosti predchádzalo to, čomu sa zvykne hovoriť „hype“, napokon hodnota akcií nedosiahla úrovní, ktorá bola internetovou verejnosťou predpokladaná. Tak napríklad vo štvrtok 29. júla 2021 bola hodnota jednej akcie 34,82 USD, pritom sa uvažovalo o aspoň päťdesiatich dolároch.

Významného oživenia sa napokon Robinhood dočkal iba po niekoľkých dňoch, keď 4. augusta hodnota akcií vystrelila na 70,39 USD. Deň predtým to bolo 48 dolárov a na nasledujúci deň sa NASDAQ zatváral s akciami za necelých 51 dolárov. V priebehu nasledujúcich dní to bolo s akciami Robinhood opäť ako na hojdačke, prípadne ako na húsenkovej dráhe. Zdá sa, že v dvochdenných intervaloch hodnota akcií kulminuje, aby napokon klesla, zatiaľ však nedosiahla doterajšieho maxima 70 dolárov.

V súčasnosti spoločnosť Robinhood Markets, Inc. dosahuje trhovú kapitalizáciu 42,31 mld. amerických dolárov.

INZERCIA

Vývoj hodnoty akcií spoločnosti Robinhood Markets, Inc. od IPO po piatok trinásteho v auguste. Reprofoto Google Stock

Ako Robinhood zarába peniaze, keď je bez provízií?

Základom služby Robinhood je sprostredkovanie bez provízií, čo znamená, že používatelia nemusia platiť poplatky za obchodovanie s akciami na jeho platforme. Poplatky za obchodovanie bývajú tradičným spôsobom, ako sprostredkovatelia zarábali peniaze; ak tieto poplatky chýbajú, spoločnosť Robinhood musela nachádzať iné spôsoby, ako generovať príjmy.

Najväčší zdroj príjmov spoločnosti Robinhood pochádza z praxe nazývanej platba za tok objednávok (PFOF). Platba za tok objednávok sa týka peňazí, ktoré sprostredkovatelia dostávajú za smerovanie obchodov svojich zákazníkov ku konkrétnym tvorcom trhu. Tvorcovia trhu sú firmy, ktoré sa dohodnú s kupujúcimi a predávajúcimi akcií alebo iných cenných papierov. Zarábajú si tak, že ich ziskom je rozdiel medzi tým, koľko kupujúci akcie zaplatí za túto akciu a tým, za čo ju predajca predá. Aby zaistili, že sa vždy nájdu kupujúci a predávajúci, ktorí sa budú porovnávať, platia maklérom ako Robinhood, aby im poslali objednávky.

Vzniká tu síce riziko konfliktu záujmov, Robinhood však tvrdí, že pre svojich zákazníkov ponúka stále najlepšiu výkonnosť a na svojej webovej stránke píše, že na platby od tvorcov trhu „sa pri smerovaní vašich sprostredkovateľských objednávok neprihliada“.

V decembri 2020 však SEC (Komisia pre cenné papiere) zistila, že „Robinhood v období od októbra 2018 do júna 2019 nepravdivo tvrdil na webových stránkach FAQ, že kvalita jeho výkonov sa vyrovnala konkurencii. Príkaz [SEC] konštatuje, že Robinhood uvádzal nižšie obchodné ceny.“ SEC uviedla, že táto praktika stála jej zákazníkov 34,1 milióna dolárov, a to aj pri zohľadnení úspor, ktoré zákazníci dosiahli tým, že nemuseli platiť provízie. Aj keď Robinhood nepriznal ani nepoprel podanie SEC, súhlasil so zaplatením 65 miliónov dolárov na urovnanie obvinení.

Vyše 80 percent výnosov Robinhood predstavujú príjmy založené na transakciách, generované z PFOF, vrátane toho, čo spoločnosť nazýva „Transakčné zľavy“ pri obchodoch s kryptomenami.

Asi 12% celkových výnosov pochádza z úrokov, ktoré sa účtujú buď na maržových účtoch, alebo z vloženia neinvestovanej hotovosti zákazníkov na bankové účty.

Nakoniec, asi osem percent príjmov spoločnosť generuje z iných zdrojov, napríklad z predplatného na prémiové zlaté členstvo Robinhood, ktoré používateľom umožňuje obchodovať s maržou.

Ilustračná fotografia: Vývoj hodnoty akcií firmy Robinhood Markets, Inc. na smartfóne Apple iPhone. Autorom fotografie je Andrew Neel, ktorý ju sprístupnil bezplatne cez Unsplash.com

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.