Boja sa váženia a priberania. Obezofóbiou trpia najmä dospievajúce dievčatá

Aj v roku 2022, keď kampane body positivity obleteli svet a poruchy príjmu potravy ohrozujú životy mladých, nachádzame v ženských časopisoch tipy ako zaručene schudnúť. Bulvár si stále robí posmech z herečiek, ktoré vážia o niečo viac alebo ich náhodou odfotia bez mejkapu. Z billboardov  sa na nás usmievajú vyretušované tváre a sociálne siete sú miestom, kde sa šíria nebezpečné výzvy…. Prečítať celé

Aj v roku 2022, keď kampane body positivity obleteli svet a poruchy príjmu potravy ohrozujú životy mladých, nachádzame v ženských časopisoch tipy ako zaručene schudnúť. Bulvár si stále robí posmech z herečiek, ktoré vážia o niečo viac alebo ich náhodou odfotia bez mejkapu. Z billboardov  sa na nás usmievajú vyretušované tváre a sociálne siete sú miestom, kde sa šíria nebezpečné výzvy. Mamičky na káve sa sťažujú, koľko pribrali a figuríny v obchodoch nikdy na sebe nemajú väčšie číslo ako S.

Stále sa čudujeme, že sa mladé dievčatá boja postaviť na váhu? Cítia úzkosť, keď sú im malé džínsy, ktoré im minulý rok boli dobré? Keď zabúdajú, že dievčenské telo sa počas puberty mení? Keď hladujú alebo nadmerne cvičia, lebo nechcú byť „tučnejšie“ než ich kamarátky?

Obezofóbia, extrémny, iracionálny a intenzívny strach z priberania, je súčasťou života mnohých- najmä dospievajúcich dievčat, ale aj žien, chlapcov a mužov.

Neliečený iracionálny a extrémny strach z priberania môže viesť k rozvoju ďalších psychických porúch. Napríklad depresie, obsesívno- kompulzívnej poruchy, anorexie, bulímie a binge- eatingu. Aj preto je dôležité vyhľadať pomoc psychológa, ak tento strach výrazne zasahuje do každodenného života. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Netrpí obezofóbiou v súčasnosti každá žena? 

Diétna kultúra spôsobila, že máme problém rozlišovať, čo je zdravé a nezdravé, čo je normálne a čo už je chorobné. Ktorá žena nedrží diétu alebo sa vôbec nesťažuje na svoj vzhľad?  To ale neznamená, že každá z nich trpí obezofóbiou.

Stále žijeme v spoločnosti, kde je štíhlosť synonymum krásy, zdravia a šťastia. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

INZERCIA

Fóbia je iracionálny strach z objektu, udalosti alebo situácie, ktorá pre iných nemusí predstavovať žiadne riziko. Strach, ktorý zachádza do extrémov. Len reč o priberaní u ľudí s touto fóbiou vyvolá úzkosť, zvýšený tlak, ale aj záchvaty paniky a závrate.

Obezofobici robia všetko preto, aby sa priberaniu vyhli. Napríklad si všade nosia svoje jedlo, aby mali kontrolu nad tým, čo zjedia. Často sa prehnane kritizujú, jedia len malé porcie, hladujú, počítajú kalórie alebo trávia hodiny vo fitnes centre.

Inzercia

Môže za to spoločnosť, ale aj osobnosť

Podľa webového portálu healthline.com neexistuje jeden dôvod prečo sa u človeka obezofóbia rozvinie. Pravdepodobne vzniká mixom niekoľkých faktorov. Jedným z nich je váhová stigma v spoločnosti. Moderná spoločnosť západných krajín propaguje štíhlosť. Nátlak nemusí pochádzať len z médií, ale aj od rodiny a priateľov.

Deti sa najčastejšie smejú z niekoho, kto je iný. Príliš chudý alebo tučný? Príliš vysoký alebo nízky? Na tom nezáleží. Staršia generácia nie je o nič lepšia. Je jednoduché všimnúť si, ak niekto pribral, ešte jednoduchšie okomentovať ho a poriadne skritizovať. A nemusí to byť len susedka, vďaka sociálnym sieťam si vybíjame zlosť na hocikom. V takomto prostredí vychovávame deti, ktoré čelia posudzovaniu len na základe váhy.

Sociálne siete nám ponúkajú zdanlivú anonymitu, vďaka ktorej je oveľa jednoduchšie niekoho kritizovať a urážať. Zároveň nám ukazujú dokonalé životy iných, ktoré v nás prehlbujú nespokojnosť a žiarlivosť. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Najmä dievčatá utvrdzujeme v tom, že štíhla znamená krásna a priberanie je chybou. Nie každé dievča, ktoré vyrastá v diétnej kultúre, sa však začne báť priberania. Prečo? Väčší sklon k tejto fóbii a následným poruchám príjmu potravy majú podľa psychológov perfekcionisti a ľudia s úzkostnou poruchou.

Perfekcionisti sa snažia za každú cenu priblížiť k dokonalosti. To znamená, že ak začnú považovať štíhle telo za dokonalosť, každú odchýlku na vlastnom tele vnímajú ako chybu. A tej sa chcú zbaviť, často aj za cenu zdravia.

Ľudia, ktorí trpia úzkostnou poruchou sa boja posudzovania a odmietnutia v spoločnosti. Boja sa, že ak priberú, nevyhnú sa kritike. Aj osobné skúsenosti z detstva hrajú rolu pri formovaní obezofóbie.

Pokračujte na ďalší príspevok »