Čo treba mať na pamäti pri jednaní s problémovými ľuďmi?
Problémoví ľudia sú všade. Nech idete kamkoľvek, nikdy sa pred nimi neschováte. Možno sa dá vyhnúť jednému alebo dvom nepríjemným ľuďom, ale čo tí ostatní? Schovávanie sa nie je trvalé riešenie. Navyše v súvislosti s prácou je zvyčajne ťažké vyhnúť sa niekomu alebo sa pred ním skryť, pokiaľ z práce úplne neodídete. Preto po dvoch… Prečítať celé
Problémoví ľudia sú všade. Nech idete kamkoľvek, nikdy sa pred nimi neschováte. Možno sa dá vyhnúť jednému alebo dvom nepríjemným ľuďom, ale čo tí ostatní? Schovávanie sa nie je trvalé riešenie. Navyše v súvislosti s prácou je zvyčajne ťažké vyhnúť sa niekomu alebo sa pred ním skryť, pokiaľ z práce úplne neodídete. Preto po dvoch rokoch odlúčenia je pre mnohých návrat do kancelárskeho prostredia s tými, s ktorými majú problémy, pomerne stresujúci.
Ak vás čaká takéto nepríjemné stretnutie, kde budete musieť jednať s problémovými ľudmi, nezúfajte! Je potrebné mať na pamäti niekoľko dôležitých prvkov.
Viete, s kým máte dočinenia?
Existujú 4 rôzne typy problémových ľudí:
- Zhoršovatelia sú známi aj ako negativisti. Vždy majú na srdci niečo zlé. Sťažujú sa, kritizujú a posudzujú. Je takmer nemožné sa im zapáčiť.
- Vševedkovia alebo exhibicionisti sa radi snažia urobiť na vás dojem.
- Pasívni ľudia do okolia príliš neprispievajú a nechávajú ostatných, aby za nich urobili ťažkú prácu.
- Tanky sú výbušné alebo panovačné povahy, ktoré chcú, aby bolo po ich a urobia čokoľvek, aby to dosiahli.
Nenechajte sa vyprovokovať
Konflikty s problémovými ľuďmi sa môžu ľahko stať začarovaným kruhom. Vaším cieľom v takejto situáci by malo byť to, aby sa nezhoršila. Aj obyčajný zvyk počkať päť-desať sekúnd, kým prehovoríte, keď ste v konflikte, vám môže pomôcť zabrániť ďalším škodám.
Poker Face
Taktika má prednosť pred temperamentom. Naučte sa nasadiť si svoju diplomatickú pokerovú tvár. Skôr sa sústreďte na problémy, ktoré treba napraviť, než aby ste na niekoho osobne útočili. Ak sa to naučíte robiť dôsledne, budete vždy pôsobiť profesionálne a pozitívne, čo vám poskytne výhodu vo všetkých situáciách.
Pokerová tvár je neprístupný výraz, ktorý skrýva skutočné pocity.
Majte na pamäti svoj cieľ
Ako sme už spomínali. Častým problémom pri kontakte s nepríjemnými ľuďmi je, že sa necháme ľahko rozrušiť a stratíme zo zreteľa ciele, ktoré sa snažíme dosiahnuť. Vždy majte na pamäti, prečo ste v tejto diskusii a čo potrebujete dosiahnúť.
Pochopte zámery danej osoby
Aj keď sa môže zdať, že daná osoba vás chce len nahnevať, vždy existuje nejaký skrytý dôvod, ktorý ju motivuje k takémuto konaniu. Málokedy je však táto motivácia zjavná. Pokúste sa identifikovať spúšťací mechanizmus danej osoby.
- Čo ju núti konať takýmto spôsobom?
- Čo jej bráni v spolupráci s vami?
- Ako môžete pomôcť uspokojiť jeho/jej potreby a vyriešiť situáciu?
Ak sa dá, priprate sa predom
Cvičenie a nácvik môžu pomôcť v našich najstresujúcejších medziľudských chvíľach. Nebojte sa napísať scenár náročného rozhovoru. Skúste si ho vopred nacvičíť. Môžete si premyslieť aj formulácie, ktoré budú s menšou pravdepodobnosťou viesť k vyhroteniu situácie.
Úkážte rešpekt
Nikto nemá rád, keď sa mu dáva najavo, že je hlúpy, neschopný alebo nekompetentný. Aj keď to môže byť v niektorých prípadoch veľmi ťažké, pre vlastné dobro sa skúste prekonať a preukázať osobe na druhej strane úctu.
Vyberajte si svoje bitky
Nie všetky konflikty stoja za váš čas a pozornosť. Niekedy je jednanie s nepríjemnou osobou ako dohadovanie sa s batoľaťom v záchvate hnevu. Spýtajte sa sami seba, či sa naozaj chcete dostať do zdĺhavej hádky o probléme, ktorému môžete predísť.