Mentálne zdravie mladých Slovákov

Aktuálne: Takmer polovica mladých Slovákov sa cíti psychicky horšie než pred pandémiou

Mladosť môžeme vnímať ako synonymum slobody, neviazanosti a rebélie. Žiaľ, súčasnú generáciu práve o pocit voľnosti okradol nový koronavírus. Imidž mladosti sa zmenil. Mladí, ktorí sa predtým bavili na koncertoch a festivaloch, museli zostať doma zavretí s rodičmi dúfajúc, že po prvej vlne sa situácia vráti do normálu. Po prvej prišla druhá, po druhej tretia, intenzívnejšia než tie predchádzajúce…. Prečítať celé

Mladosť môžeme vnímať ako synonymum slobody, neviazanosti a rebélie. Žiaľ, súčasnú generáciu práve o pocit voľnosti okradol nový koronavírus. Imidž mladosti sa zmenil. Mladí, ktorí sa predtým bavili na koncertoch a festivaloch, museli zostať doma zavretí s rodičmi dúfajúc, že po prvej vlne sa situácia vráti do normálu. Po prvej prišla druhá, po druhej tretia, intenzívnejšia než tie predchádzajúce. Nádej sa zmenila na zúfalstvo.

Nespokojnosť a zhoršené psychické zdravie

Podľa online prieskumu spoločnosti Median SK o psychickom zdraví a spokojnosti mladých sa piatim percentám Slovákov vo veku 16 až 35 rokov pre pandémiu nového koronavírusu veľmi zhoršil psychický stav. Ďalších jedenásť percent uviedlo, že sa ich psychické zdravie výrazne zhoršilo a štvrtina pocítila určité zhoršenie. Informovala TASR.

Dosahy pandémie na psychické zdravie uvádzali častejšie ženy, ďalej mladší do veku 25 rokov alebo obyvatelia Trenčianskeho, Bratislavského a Nitrianskeho kraja. Vrásky na čele im vytvára aktuálna politická situácia, ale aj spoločnosť, v ktorej žijú. Naopak, spokojní sú so svojou prácou, štúdiom alebo zdravím.

Práve voliči strán KDH, Progresívne Slovensko alebo Republika pocítili vážne alebo výrazné zhoršenie duševného zdravia. Naopak, voliči strán SaS, OĽANO, Aliancia alebo ĽSNS zaznamenali žiadne alebo len malé zhoršenie. Prieskumu sa zúčastnilo 1001 respondentov vo veku od 16 do 35 rokov od 18. do 22. októbra.

Pomáha aj Národná linka

Osloviť svojich blízkych, zdôveriť sa im s psychickými problémami alebo vyhľadať odborníka môže byť zahanbujúce aj náročné. Mnohí radšej uprednostnia rozprávať sa s niekým cudzím ako s vlastnými rodičmi či priateľmi. Ideálne v anonymite a okamžite.

Túto úlohu na Slovensku plní Národná linka na podporu duševného zdravia. Skúsení psychológovia bezplatne radia tým, ktorí v danom momente potrebujú ich usmernenie. Poradenstvo ponúkajú nielen ľudom zasiahnutým pandémiou, ale každému, kto sa ocitne v ťažkej situácii.

Podľa Ministerstva zdravotníctva SR od leta využilo Národnú linku takmer 900 ľudí. Jeden hovor trvá priemerne pol hodinu, no najdlhšie trvali až 90 minút. Odborníci riešia podľa rezortu zdravotníctva predovšetkým duševné problémy v súvislosti s pandémiou ochorenia covid-19. Linka poskytuje poradenstvo nielen pre verejnosť, ale aj pre zdravotníkov, na ktorých je v súčasnosti vyvinutý extrémny tlak, informuje TASR.

„Zahŕňa to poskytovanie informácií a nasmerovanie volajúceho k dostupnej psychologickej, respektíve psychiatrickej starostlivosti v jeho okolí, ale aj krízovú intervenciu pri zvládaní akútnej stresovej reakcie či príznakoch oneskorenej reakcie na mimoriadne intenzívnu stresovú udalosť,“ pre spravodajský portál teraz.sk sa vyjadril jeden zo psychológov poskytujúci poradenstvo na linke.

Inzercia

Strach, osamelosť aj beznádej

Väčšina dôvodov prečo sa ľudia obracajú na Linku je spojená s pandémiou koronavírusu. Často ide o obavy z nakazenia, vyrovnávanie sa so smrťou príbuzných, ale aj určitý pocit ohrozenia sociálnych istôt. Mnohí sa cítia osamelí, nevedia sa zmieriť s nútenou karanténou a stratou sociálnych kontaktov.

Nielen mladým chýbajú sociálne kontakty. Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com

Na psychológov sa obracajú aj ľudia trpiaci depresiou, úzkostnými stavmi a pocitmi beznádeje. Na Slovensku je aj nedostatok terapeutických denných skupín, stacionárov aj psychiatrov. Chýbajú najmä psychiatri pre deti a mládež. Takisto je tu výrazná nedostupnosť pomoci duševne chorým. Hoci sa Linka snaží aspoň čiastočne ich absenciu pokryť, situáciu treba neodkladne riešiť.

Žiadať o pomoc nie je hanba

Národná linka na podporu duševného zdravia funguje v pracovných dňoch od štrnástej do dvadsiatej druhej hodiny a počas víkendov od desiatej hodiny ráno do osemnástej. Na Štedrý deň bude linka fungovať od desiatej rána do desiatej večera a počas Silvestra od desiatej rána až do polnoci.

Ak aj vy budete pociťovať psychický nátlak, depresiu, úzkosti, osamelosť, či strach, pamätajte, že Linka je k dispozícii pre každého. Požiadať o pomoc, radu, či usmernenie nie je hanba. Odborníkov na duševné zdravie môžete kontaktovať na telefónnom čísle 0800 193 193.

Pokračujte na ďalší príspevok »