Nákupy z Číny sú výhodné naďalej

Nákupy z Aliexpress a Wish mali byť od júla drahšie. Výsledok je ale iný

Tovar z Aliexpressu mal byť drahší, napokon prichádza rýchlejšie a s menej ako polovičnými poplatkami. Zistili sme, prečo je to tak.

CEO Infinity Standard | Wanderer Capital | Bratislava, Slovensko

BALÍK Z ALIEXPRESSU: Balíčky z čínskych obchodov sú naďalej pomerne lacné aj napriek tomu, že mali výrazne zdražovať kvôli clám a daniam. Ukazuje sa však, že všetko je inak. Ilustračná fotografia, autorom je Nathan Dumlao

Prvého júla roku 2021 začali platiť nové pravidlá platenia DPH. Zjednotili výber DPH pri nákupoch z krajín Európskej únie, ktorej je Slovensko súčasťou a krajín mimo Úniu, ktoré sú často označované ako tzv. „tretie krajiny“.  Do prvého júla 2021 boli od platenia DPH oslobodené drobné dovozy z tretích krajín, napríklad USA, Číny a Ruska, ktorých colná hodnota nepresiahla sumu 22 eur. Keďže sa európski obchodníci dlhodobo sťažovali na nespravodlivé zaobchádzanie pri výbere DPH, od júla platia nové pravidlá, ktoré požadujú, aby bola DPH zaplatená za každý tovar dovezený na územie Únie a to bez ohľadu na jeho hodnotu. 

Čo sa očakávalo od 1. júla 2021?

Pri ohlásení zmien vo vyrubovaní DPH na dovozy z Číny a ďalších krajín mimo Úniu sa očakávalo, že dôjde k výraznému navýšeniu cien tovarov, ktoré sa z nich dovezú po 1. júli. Očakávali sa aj zdržania dodania, ktoré mali byť spôsobené dodatočnými administratívnymi úkonmi potrebnými k colnému prerokovaniu dovážaných zásielok. 

Pred júlom 2021 sa zásielky v hodnote do 22 eur doručili príjemcom bez toho, aby musel príjemca colne prerokovávať zásielku. Keďže po novom je nutné deklarovať skutočnú hodnotu pri každej zásielke, čo musí administratívne zastrešiť spoločnosť, ktorá bude na Slovensku zásielku doručovať príjemcovi, predpokladalo sa, že doručujúce spoločnosti, najčastejšie Slovenská pošta, za tieto služby výrazne zvýšia poplatky. 

 

Očakávania narazili na prax

Od júla 2021 prestali v dôsledku obáv z vysokých cien a byrokratickej záťaže mnohí fanúšikovia portálov Aliexpress, Wish a ďalších, nakupovať na týchto portáloch. Mnohí si radšej objednali drahší tovar z európskych e-shopov alebo nenakupovali vôbec. Veď kto by predsa chcel zaplatiť za topánky, ktoré by pred júlom 2021 stáli dvadsať eur, sumu okolo tridsať eur?! 

Realita po niekoľkých mesiacoch platnosti nových pravidiel výberu DPH je však úplne iná ako očakávania. Pri nákupoch na Aliexpress sa, dokonca, v mnohých prípadoch znížili dodacie časy oproti predošlému štandardu o jeden až dva týždne. Výsledné ceny produktov pritom zostali približne rovnaké s tým, že zákazník pri dodaní zaplatí iba minimálny poplatok, alebo mu tovar príde bez nutnosti platiť DPH. Ako je to možné?

KONTAJNEROVÁ PREPRAVA: Každý deň do Európy prichádzajú kontajnerové lode s tovarmi, ktoré si ľudia objednali z obchodov ako Aliexpress, Wish a ďalších podobných. Fotografia je ilustračná, jej autorom je Frank McKenna

Aliexpress a Wish už teraz dodávajú značnú časť objednávok zákazníkom bez DPH

Skutočnosť, že Aliexpress a Wish už dodávajú nakúpené tovary zákazníkom (aj) na Slovensku bez toho, aby zákazníci museli pri ich prijímaní platiť DPH je spôsobená extrémne rýchlou adaptačnou schopnosťou oboch nákupných platforiem. 

V septembri sme testovali zmeny vo výbere DPH na drobné zásielky z Číny aj u nás vo firme Infinity Standard, ktorá sa špecializuje na poradenstvo pri obchodovaní s Čínou a zabezpečenie dovozu tovaru z Číny. Keďže nakupujeme z Číny pre našich klientov tovar rádovo v desiatkach tisíc eur na objednávku, platformy ako Aliexpress a Wish prirodzene nevyužívame. Potrebovali sme ale drobné príslušenstvo do kancelárie, tak sme sa rozhodli urobiť experiment a vyskúšať jeho nákup cez platformu Aliexpress a o záveroch vás následne informovať. 

Cez Aliexpress sme nakoniec objednali drobnosti celkovo za približne 140 eur. Nákup sme realizovali v štyroch samostatných objednávkach. Dodanie všetkých štyroch zásielok prebehlo v horizonte dvoch až troch týždňov od objednania. Aj napriek tomu, že Aliexpress už má v Európe sklady, všetky zásielky nám prišli priamo z Číny. Dve zásielky nám doručila Slovenská pošta bez výhrady s tým, že za prvú sme neplatili nič a na druhú nám bol vyrubený administratívny poplatok vo výške 2,60 eur. Zostávajúce dve zásielky poslali čínski obchodníci cez spoločnosť TNT/FedEx, kde sme na poplatkoch zaplatili dokopy okolo 12 eur. Doručovanie všetkých zásielok prebehlo v poriadku a rýchlo. Pýtali sme sa ale ako je možné, že sme pri doručovaní zaplatili navyše iba 14,6 eur pre zásielky v colnej hodnote takmer 140 eur, pre ktoré vychádza 20 % DPH na 28 eur a to ešte nerátame poplatky spojené s colným prerokovávaním štyroch samostatných zásielok? Počítali sme totiž s tým, že poplatky a DPH vyjdú aspoň na 38 eur. Zaplatili sme ale iba 14,6 eur.

Po hlbšej analýze sme zistili, že tovarové faktúry, ktoré automaticky generuje portál Aliexpress pre objednávky a ktoré sa prikladajú k zásielkam, uvádzajú odosielateľa zásielky, čiže predajcu ako spoločnosť Alibaba, ktorá vlastní portál Aliexpress. Na tom by nebolo nič zvláštne, zaujímavé ale je, že spoločnosť na faktúre, celým názvom Alibaba.COM Singapore E-Commerce Private LTD je platcom DPH zaregistrovaným v Holandsku. Po dlhšom hľadaní sme našli registráciu platcu DPH portálu aj v Nemecku. Faktúry, ktoré generuje portál Aliexpress uvádzajú DPH ako už zahrnutú v celkovej zaplatenej sume za objednávku. To znamená, že pri doručovaní je zásielka s faktúrou, ktorá je vystavená na platcu DPH v Európskej únii považovaná už za colne prerokovanú a nevzniká tak potreba platiť DPH.

Aliexpress nielen prekonáva legislatívne prekážky ale zefektívňuje aj doručovanie

Spoločnosť Alibaba, ktorá prevádzkuje Aliexpress využíva vo veľkom k leteckej preprave objednávok z Aliexpress vlastnú leteckú spoločnosť Cainiao, ktorá jej umožňuje znižovať náklady na logistiku a administráciu spojenú s nákupmi realizovanými na platforme Aliexpress. 

Okrem už spomínaného skracovania prepravných a tým aj dodacích časov pre objednávky cez Alixepress vďaka využívaniu vlastnej prepravnej spoločnosti Cainiao, ktorú Alibaba priamo vlastní, pracuje spoločnosť Alibaba aj na viacerých ďalších projektoch, ktoré majú zvýšiť efektívnosť doručovania zásielok a uľahčiť nákup finálnym zákazníkom. Skracovanie dodania prostredníctvom priamych nákladných letov z Číny do európskych metropol a hromadné preclievanie zásielok sú jednými z najdôležitejších, nie však jedinými zefektívňujúcimi projektmi. 

Aby sa zásielky objednané cez Aliexpress dostali čo najrýchlejšie k európskym kupujúcim, inštaluje spoločnosť Cainiao vo viacerých európskych mestách stovky vlastných balíkoboxov slúžiacich na pohodlné vyzdvihnutie balíkov. Spoločnosť sa zatiaľ orientuje prednostne na Francúzsko a Španielsko, kde má do konca roka 2022 pribudnúť celkovo až 2200 výdajných boxov na balíky z Číny. 

Okrem zlepšovania procesov pri dodávaní balíčkov priamo z Číny vyvinul Aliexpress efektívny spôsob skladovania často nakupovaného tovaru európskymi zákazníkmi v skladoch umiestnených v Európe. Najčastejšie sa tovar nachádza v Španielsku, Poľsku, Francúzsku, Belgicku a Taliansku. Ak si kupujúci objedná cez Aliexpress tovar, ktorý sa už nachádza v Európe v niektorých zo skladov, balíček s tovarom mu môže prísť za pár dní, nemá s ním žiadne administratívne prieťahy a nemusí platiť extra poplatky, pretože tovar bol už colne prerokovaný pri prijímaní do európskeho skladu. 

ZÁSIELKA V POŠTOVEJ SCHRÁNKE: Pôvodne avizované komplikácie s prijímaním zásielok z Číny sa napokon ukázali ako zbytočná panika. Foto: Mark Konig

November 2021 prináša Slovákom nakupujúcim z Aliexpress a Wish dobré správy

Pre Slovákov nakupujúcich cez Aliexpress prináša november hneď dve pozitívne správy. Prvou je otvorenie nového skladu v poľskom meste Lodž, ktoré môže skrátiť čas dodania tovaru objednaného z Aliexpress až na tri dni. Samozrejme, iba v prípade, ak je objednaný tovar už naskladnený v poľskom sklade. Druhou dobrou správou pre Slovákov je, že Slovenská pošta, cez ktorú prechádza väčšina balíkov nakúpených cez portál Aliexpress, určených pre slovenských zákazníkov, rokuje nielen s portálom Aliexpress ale aj s Wish o zefektívnení dodania zákazníkom. Dohoda má vstúpiť do platnosti v nasledujúcich týždňoch a zákazníkom by mala úplne odstrániť administratívnu záťaž a poplatky spojené s ich nákupom na spomínaných dvoch platformách. Susedné Česko už takúto dohodu má a výsledky sú pozitívne. 

 

Zavedenie jednotného výberu DPH na území Európskej únie od júla 2021 demonštruje rýchlu adaptabilitu čínskych elektronických platforiem. Legislatíva, ktorá mala vyrovnať konkurenčné podmienky na európskom trhu, vyprovokovala čínske eshopy Aliexpress a Wish k rýchlym krokom, ktorými sa im podarilo efektívne prispôsobiť novým trhovým podmienkam. Všetko naznačuje tomu, že zákazník pocíti pri nákupe na spomínaných čínskych platformách iba minimálny alebo žiadny účinok nových opatrení a Aliexpress a Wish budú ešte konkurencieschopnejšie ako kedykoľvek predtým. 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.