Nákupy z Číny

Balíčky nielen z Aliexpressu: Ako sa menia nákupy z Číny od 1. júla 2021?

Ak obľubujete nákupy z Číny, od 1. júla 2021 sa zmena dotýka aj vás. Od tohto dátumu sa na všetky nákupy pochádzajúce z tretích krajín vzťahuje colné konanie. Zmeny v zákone sú prevzaté z európskej smernice. Nových pravidiel sme sa mali dočkať už od 1. januára 2021, no kvôli pandémií koronavírusu bol dátum účinnosti pozmenený…. Prečítať celé

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

Ak obľubujete nákupy z Číny, od 1. júla 2021 sa zmena dotýka aj vás. Od tohto dátumu sa na všetky nákupy pochádzajúce z tretích krajín vzťahuje colné konanie. Zmeny v zákone sú prevzaté z európskej smernice. Nových pravidiel sme sa mali dočkať už od 1. januára 2021, no kvôli pandémií koronavírusu bol dátum účinnosti pozmenený.

Skončili sa zlaté časy? Ktoré fakty si musíme pripomenúť a čo táto zmena znamená pre shopaholikov?

Ako nové pravidlá pre colné konanie ovplyvnia nákupy z Číny

Doteraz sme sa so zadržaním tovaru na colnici (mimo zakázaných predmetov) stretli najmä v prípade, že balíček presiahol hodnotu 22 eur. Prípadne vyzeral, že by túto hodnotu presiahnuť mohol. Niekedy je hodnotu balíčka ťažké odhadnúť. Menšie zásielky preto zväčša neboli problémové.

Od 1. júla 2021 sa však menia podmienky aj pre nákupy z Číny, ktoré hodnotu 22 eur neprekračujú.  Colné konanie sa od toho dátumu stáva povinným pre všetky nákupy, ktoré pochádzajú z tretích krajín.

Podmienky pre platbu cla zostávajú rovnaké- a teda, clo zaplatíme až v momente, keď zásielka presahuje sumu 150 eur. Pri zásielkach oslobodených od cla je tu možnosť ich preclievania zjednodušených spôsobom. Z tohto dôvodu bude k dispozícií jednoduchý elektronický formulár.

Výnimkou bude jeho použitie pre tovar, ktorý podlieha spotrebnej dani alebo tovar, na ktorý sa vzťahujú zákazy alebo prípadné obmedzenia. V tomto prípade sa použije štandardné colné vyhlásenie.

Colné vyhlásenie je možné vyplniť samostatne alebo napríklad prostredníctvom pošty, prípadne kuriérskej spoločnosti. Využitie služieb Slovenskej pošty pri zastupovaní v colnom konaní stojí 4€.

balíčky z Číny

Balíčky z online obchodoch podobných Aliexpressu sa môžu výrazne predražiť, Zdroj: Unsplash.com/Claudio Schwarz

Ako to bude s DPH?

Okrem preclievania pribúda aj povinnosť platby DPH. Lacné nákupy niekoľko eurovej hodnoty sa teda predražia.

Predajcovia z Číny majú možnosť registrácie na daň z pridanej hodnoty v niektorej z európskych krajín. V takomto prípade bude DPH zahrnutá už v cene za vybraný tovar. Podanie elektronického colného vyhlásenia bude aj tak potrebné. Keď sa overia údaje v colnom vyhlásení, takýto tovar prejde do voľného obehu. Dostane číslo MRN (movement reference number), ktoré bude nutné poskytnúť prepravnej službe. Následne bude zásielka doručená bez poplatkov.

Ak sa predajca neregistruje na DPH v žiadnej z európskych krajín, situácia sa skomplikuje. V takomto prípade cena tovaru, samozrejme, nezahŕňa DPH a povinnosť túto čiastku zaplatiť nastane po vyplnení online formuláru o colnom vyhlásení. Platba prebehne prostredníctvom prevodu na účet štátnej pokladnice. Keď bude platba spárovaná, zásielku bude možné doručiť. Opäť však bude potrebné poskytnúť prepravcovi číslo MRN.

Čo s balíčkami z Číny objednanými pred 1. júlom 2021, ktoré do tohto dátumu neboli doručené?

Doba doručenia balíčkov z Číny vie byť niekedy pekne zdĺhavá. Bude aj problémová? Rozhodujúcim faktorom je kedy bude zásielka predložená k colnému konaniu. To, kedy bol tovar objednaný nie je pre novelu zákona podstatné.

Skončili nám zlaté časy?

Áno a aj nie. V konečnom dôsledku nákupom za lacný peniaz z Aliexpressu a jemu podobných stránok úplne neodzvonilo. Treba počítať s prirážkou 20% v podobe DPH, avšak pri lacnom tovare v hodnote niekoľkých eur a vyplnení colného vyhlásenia vlastnoručne predraženie nebude až tak povšimnuteľné.

Malé zhrnutie

  1. Cena tovaru do 150€ – v tomto prípade je nutné zaplatiť DPH vo výške 20%. Ak balíček stál 10€, k tejto sume pripočítame DPH vo výške 20%, teda 2€. Netreba však zabúdať na sumu 4€ za zastúpenie Slovenskou poštou pri colnom konaní. Bez poplatku za poštovné výsledná suma činí 16€.
  2. Cena tovaru nad 150€ – tento prípad vašu peňaženku alebo bankový účet zabolí o čosi viac. Okrem 20% dane z pridanej hodnoty musíme počítať aj s clom vo výške 3-11%. Colné konanie sa nevzťahuje na elektronické zariadenia ako napríklad notebooky a smartfóny.

Zdroje: Index SME, China Planet, Aktuality, China Planet, Fontech, Slovenská pošta

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.