Aj zvieratá trpia psychickými poruchami a závislosťami

Vedeli by ste správne diagnostikovať svoje zvieratko? Možno je najvyšší čas nájsť odbornú pomoc

Ak ste niekedy mali podozrenie, že váš pes je depresívny alebo má vaša mačka nádych obsedantno-kompulzívnej poruchy, môžete mať pravdu.

Väčšina veterinárov a zvieracích psychológov súhlasí s tým, že zvieratá môžu trpieť rôznymi duševnými poruchami, aj keď nie úplne rovnakým spôsobom ako ľudia.

Zvieratá často vykazujú znaky duševnej choroby, keď sa s nimi zle zaobchádza alebo keď nedokážu dostať to, čo  potrebujú.

Tu sú najčastejšie duševné poruchy spoločenských zvierat.

Úzkosť

Domáce zvieratá s chronickou úzkosťou žijú v neustálom stave stresu a paniky.

Domáce zviera sa často nedokáže uvoľniť, ľahko sa opustí a nevrlo reaguje na podnety, zvuky, ľudí, či iné zvieratá.

Liečba úzkosti zahŕňa lieky, prírodné doplnky a modifikáciu správania.

Medzi príznaky úzkosti patria pokusy o útek, deštruktívne kusanie alebo znečistenie domu, a to aj vtedy, keď je domáce zviera vycvičené.

Napríklad u mačiek, môže chladné a nevraživé správanie avizovať úzkosť, no často ide o bežný stav mačacej duše.

Nadmerné mňaukanie a plač, nepoužívanie odpadkového koša, pokusy o útek, deštruktívne správanie a nezvyčajne vysoká úroveň vzrušenia, keď sa vrátite domov, môžu znamenať, že vaša mačka to mala vo vašej neprítomnosti ťažké.

S úzkosťou sa stretáva čoraz viac domácich miláčikov. Zdroj: comforthomepetservices.precisepetcare.com

Obsedantno-kompulzívna porucha

Váš maznáčik môže trpieť obsedantno-kompulzívnou poruchou (OCD), ak opakuje extrémne správanie na úkor bežných návykov, ako je jedenie alebo styk s vami.

Niektoré plemená psov – doberman, anglický bulteriér, nemecká doga a border kólie – sú predisponované k psej kompulzívnej poruche.

Príznaky psieho nutkania môžu zahŕňať neustále olizovanie, naháňanie chvosta, otáčanie sa, chodenie, naháňanie sa za tieňmi a hryzenie neviditeľných predmetov vo vzduchu.

Nátlak môže byť taký ohromujúci, že váš maznáčik nedokáže prestať, aj keď si ubližuje.

Demencia

Demencia domácich zvierat ovplyvňuje pamäť, učenie a porozumenie u starnúcich domácich zvierat.

Demencia je najčastejšia u psov a mačiek.

Medzi príznaky patrí dezorientácia, bezcieľnosť, pozeranie do prázdna, zabúdanie naučených príkazov a neschopnosť rozoznávať známe tváre.

Rovnako ako na niektoré iné duševné stavy, neexistuje špecifický diagnostický test, takže váš veterinár pravdepodobne otestuje vášho domáceho maznáčika na ďalšie možné choroby a diagnostikuje demenciu procesom eliminácie.

Bohužiaľ, neexistuje žiadny liek na demenciu, ale príznaky sú liečiteľné.

Časté hranie, lieky na predpis, doplnky a špeciálne diétne potraviny môžu spomaliť progres choroby.

Depresia

Depresívny maznáčik menej žerie, menej sa hrá a pôsobí nezvyčajne stiahnutým a letargickým dojmom.

Väčšina záchvatov depresie je spôsobená faktormi okolia.

Váš pes alebo mačka môže smútiť nad stratou priateľa alebo člena rodiny, prípadne sa snažiť prispôsobiť sa novému domu a prostrediu.

Niektoré plemená psov môžu tiež upadnúť do depresie, ak nie sú splnené ich potreby.

Je známe, že inteligentné plemená, ako sú border kólie a nemecké ovčiaky, dostanú nepríjemné stavy, ak sú nedostatočne stimulované.

Nie len ľudia môžu prepadnúť závislostiam, orangutany tiež bojujú s touto pasekou. Zdroj: superftpsm.life

Orangutany môžu trpieť závislosťou

Primáty ako orangutany sú biologicky podobné ľuďom a často trpia rovnakými chorobami ako my.

Patria sem aj duševné poruchy, ako je závislosť.

Existuje prípad, keď orangutan v zoologickej záhrade dostal do rúk balíček cigariet.

Po napodobňovaní konania svojich opatrovateľov sa stal závislým na fajčení a musel podstúpiť odvykačku.

Vtáky majú svoje vlastné formy depresie a úzkosti

Stres, nadmerné vzrušenie a nuda môžu spôsobiť, že vtáky žijúce v zajatí prejavujú príznaky depresie a úzkosti.

Medzi príznaky vtáčej depresie patrí nadmerné vytrhávanie peria a šklbanie peria, podobne ako u ľudí trichotilománia, alebo nutkavé šklbanie chlpov.

Psí vojaci

Tak ako ľudskí vojaci môžu zažiť posttraumatickú stresovú poruchu, tak aj psí vojaci.

Nespočetné množstvo vojenských psov sa vracia z vojny s podobným správaním, ktoré často trápi vojakov po návrate z frontu.