Porušenie pravidiel platformy

Platforma Twitch upravila svoje pravidlá vysielania, o pár dní ich však musela zvrátiť

Twitch upravil svoje pravidlá, aby boli ľahšie pochopiteľné a tvorcovia obsahu mali väčšiu slobodu. Krátko na to ich zvrátili.
Problém s nevhodným obsahom na platforme pretrváva dlhodobo a Twitch neprispieva k jeho vyriešeniu.
Vydané 20. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Internet vždy lákal obrovským množstvom obsahu, ktorý sa snažil zaujať a zabaviť svojich divákov. Inak tomu nebolo ani na streamovacej platforme Twitch, kde dlhú dobu prevládali kanály orientované na komentované živé vysielanie počítačových hier.

Krátko po jej vzniknutí ju odkúpila spoločnosť amerického miliardára Jeffa Bezosa Amazon. Postupom času sa o nej dozvedelo čoraz viac ľudí, čo prilákalo nielen nových divákov, ale aj tvorcov obsahu. S nimi sa na platforme začali vyskytovať nové formy zábavy.

Niektorí z však začali využívať „diery“ v pravidlách platformy, čím vzniklo viacero trendov, ktoré vsádzali na sexuálne sugestívny obsah. Pred niekoľkými rokmi fičal trend s názvom hot tub, ktorý spočíval vo vysielaní z vírivky v plavkách, uvádza portál CNET.

Takýto obsah však nie je proti pravidlám platformy. Tie sú pravidelne upravované, aby poskytovali tvorcom dostatočnú slobodu a chránili divákov pred nevhodným obsahom. K týmto zmenám došlo aj nedávno, no mali iný účinok ako očakávali.

Uvoľňujúce zmeny

V stredu 13. decembra spoločnosť Twitch vo svojom blogu uviedla, že dostávali veľké množstvo spätnej väzby, podľa ktorej boli ich pravidlá ohľadom sexuálneho obsahu mätúce. Tvorcovia sa totiž obávali ako bude ich obsah posúdený.

Nové zmeny umožnili vysielať obsah, ktorý bol dovtedy v rozpore s pravidlami platformy. Ide napríklad o obsah, ktorý „zámerne zvýrazňuje prsia, zadok alebo panvovú oblasť“, a to aj keď sú tieto časti tela plne zakryté oblečením.

Vydýchnuť si mohli aj umelci, ktorí sa venovali kresbe – klasickej alebo digitálnej – sochárstvu či animácii, keďže nové pravidla povolili fiktívnu nahotu. Portál Polygon uvádza vyjadrenie umelca, ktorý na platforme pôsobí od roku 2018 a vystupuje pod menom Sam the Silkie: „Bol som tak nadšený, že konečne môžem skicovať bez obáv.“

Platforma Twitch upravila svoje pravidlá

Populárne tance, ako sú twerking, grinding či tanec pri tyči mohli po novom vysielať bez špeciálneho označenia. Zdroj: unsplash.com/@rexcuando

Zmeny sa však týkali aj ďalších foriem umenia, medzi ktoré patrí tanec, presnejšie povedané erotický tanec či maľovanie na ľudské telo, kde však nesmú porušiť pravidlá obliekania. Okrem toho každý z týchto tvorcov musí živé vysielanie označiť ako „sexuálny obsah“.

Opätovné sprísnenie

Twitch však svoje rozhodnutie o uvoľnení pravidiel rýchlo oľutovala. Len dva dni po ich zavedení zmenili názor a vrátili sa k pravidlám, ktoré platili predtým. Uviedli to vo svojom ďalšom príspevku na ich blogu, ktorý napísal prezident materskej spoločnosti Twitch Interactive Dan Clancy.

„V prvom rade chceme objasniť, že niektorí streameri v reakcii na túto aktualizáciu vytvorili obsah, ktorý bol v rozpore s našimi novými zásadami. Rýchlo sme pracovali na odstránení tohto obsahu a vydávali sme rozhodnutia o zrušení kanálov,“ napísal.

Ďalej priznáva, že veľká časť obsahu vytvoreného po zavedení zmien neporušila pravidlá, no aj napriek tomu bola z neho komunita znepokojená. Clancy uvádza, že platforma zdieľa tieto obavy a uznáva, že so zmenami zašli priďaleko.

„Digitálne zobrazenie nahoty predstavuje jedinečnú výzvu – na vytvorenie realistických obrázkov možno použiť umelú inteligenciu a odlíšiť digitálne umenie od fotografie môže byť ťažké,“ uviedol v príspevku. O ďalších problémoch umelej inteligencie sme vás informovali v predchádzajúcom článku.

Nedostatočné riešenie problému

Sexuálne sugestívny obsah sa na platforme v istej podobe vyskytuje už dlho. Problém však nezostáva len v samotnom obsahu, ale aj v spôsobe, akým platforma komunikuje a rieši tieto situácie. Podľa portálu The Verge Twitch opakovane zlyhal v adekvátnom riešení porušení pravidiel.

Platforma Twitch upravila svoje pravidlá

Trend Hot tub sa stal tak populárny, že Twitch vytvoril osobitnú kategóriu pre tieto živé vysielania. Zdroj: unsplash.com/@kommumikation

Príkladom je „hot tub“ trend, ktorý sme spomínali na začiatku článku. Twitch opäť skĺzol do mätúcej argumentácie a tvrdil, že živé vysielanie v plavkách nie je v rozpore s pravidlami obliekania, pokiaľ sa tvorca nachádza v kontextovo primeranom prostredí, napríklad vo vírivke.

„Hoci máme usmernenia týkajúce sa sexuálne sugestívneho obsahu, to, že sa ostatným páčite, nie je v rozpore s našimi pravidlami,“ uviedol Twich v máji 2021 vo vyjadrení. Neschopnosť platformy poukázať na obsah, ktorý preukázateľne porušuje pravidlá, vytvára prostredie, v ktorom sa ich porušovanie opakuje.

Svedčí o tom aj jedna z najsledovanejších tvorkýň obsahu Amouranth. Portál Gamerant spísal všetky zákazy vysielania, ktoré dostala streamerka počas svojho pôsobenia na platforme. Vo väčšine prípadov tresty trvali iba niekoľko dní. Ani v jednom prípade však platforma alebo Amouranth nepovedali dôvod, prečo mala zakázané vysielať.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.