Bojujte proti závislosti efektívne

9 tipov, ako pomôcť človeku dostať sa z drogovej závislosti

9 tipov, ako pomôcť človeku dostať sa z drogovej závislosti   1 – Buďte realistický Očakávajte, že na tejto ceste dôjde k prekážkam, odporu a možno aj relapsu. Počítajte však aj s tým, že rehabilitácia a zotavenie sú možné jedine napredovaním a správnymi krokmi vpred. Nájdite vyváženú perspektívu, aby ste mohli zostať  pozitívny a vytrvalý… Prečítať celé

( ilustračná fotografia )

9 tipov, ako pomôcť človeku dostať sa z drogovej závislosti

 

1 – Buďte realistický
Očakávajte, že na tejto ceste dôjde k prekážkam, odporu a možno aj relapsu. Počítajte však aj s tým, že rehabilitácia a zotavenie sú možné jedine napredovaním a správnymi krokmi vpred. Nájdite vyváženú perspektívu, aby ste mohli zostať  pozitívny a vytrvalý aj napriek nevyhnutným výzvam, ktoré prídu.

 

2 – Nezabudnite, že sú stále osobou, ktorú poznáte a na ktorej vám záleží
Niekedy môže byť ťažké túto osobu vidieť tou istou optikou a veľakrát sa vám stane, že ju nespoznávate. Pod vplyvom drog môžu stratiť úplnú kontrolu nad svojimi slovami a svojimi činmi, takže je najlepšie, ak sa počas tejto doby vyhnete tomu, aby ste si veci brali osobne. Majte na pamäti, že sú často vplyvom závislosti inšpirovaní k zúfalým činom a smerujte svoje reakcie a správanie úmerne k tomuto faktu. Vaše správanie, ktoré by mohlo viesť k ich pocitu viny a hanby by nemuselo podporiť ich pozitívny vývoj a progres.

( ilustračná fotografia )

INZERCIA

3 – Prijmite, že ich nemôžete pomôcť sami
Poruchy užívania návykových látok sú závažné problémy duševného zdravia, ktoré si vyžadujú úspešný klinický dohľad a pokyny na úspešné zotavenie. Od rizika detoxu po komplikácie základných spúšťačov a potenciál relapsu je cesta zotavenia sa zo závislosti citlivou cestou a proces sa môže narušiť. Nerobte chybu, že si budete myslieť, že dokážete napraviť závislosť svojho milovaného alebo byť jeho jediným zdrojom podpory. Ich najlepšie šance na pokrok sú s dobre premyslenou podporou vrátane klinickej starostlivosti a siete rovesníkov, ktorí sa ocitli na podobnej ceste k uzdraveniu.

 

4 – Nečakajte, konajte!
Odmietnutie zo strany závislého sa môže stať jeho rodine aj priateľom. Odloženie rozhovorov a akcií môže byť oveľa jednoduchšie, ale znamená to premárnenie príležitostí na skoré uzdravenie a vyššie riziko fyzických, psychických, emocionálnych a životných škôd. Rôzne účinky drogovej závislosti môžu byť zničujúce.

Pracujte cez všetky bariéry, nie proti nim:

Pri krokoch smerom k liečbe rešpektujte súkromie osoby.
Podeľte sa o to, čo ste sa dozvedeli o liečebnom stredisku, aby vedeli, čo môžu očakávať.
Nezabudnite, že pri ich obnove ide o uprednostnenie ich vyšších osobných cieľov – nie vašich cieľov pre nich
Uznajte, že aj keď to znamená čas mimo práce, rehabilitácia je skutočne ďalšou najlepšou vecou v ich kariére
Aj keď je osoba, na ktorej vám záleží, odolná a zatiaľ blokuje vaše pokusy o ich prepojenie so skutočnou pomocou, môžete kedykoľvek zavolať do liečebne a poradiť sa.

 

5 – Poraďte sa s odborníkom
Nepodceňujte hodnotu odborných rád a zásahov, pretože zdravie a bezpečnosť vášho blízkeho sú príliš dôležité. Nájdite najlepšiu odbornú pomoc, ktorá vás prevedie ranou fázou, smerom k úspešnej rehabilitácii a k ​​dlhodobému pokroku v obnove zdravia.

 

6 – Vyhnite sa nesprávnym vzorcom správania
Buďte úprimní k svojim vlastným pocitom, potrebám a hraniciam. Buďte úprimní v tom, čo očakávate a kam vaše kroky smerujú. Často sa môžete snažiť zachrániť časť jeho života, no na konci dňa to spôsobí rozpad celého procesu, vrátane vami cielenej oblasti. Taktiež niektoré vaše kroky môžu mať presne opačný efekt, preto je vhodné sa hneď na začiatku poradiť s odborníkom. Profesionálny intervenčný terapeut alebo liečebné stredisko vám môže pomôcť porozumieť rozdielu medzi umožňujúcim a podporným správaním.

( Kokaín – ilustračná fotografia )

 

7 – Urobte čiaru medzi jeho neprijateľným správaním a kompromismi, ktoré nie ste ochotní urobiť
Obmedziť niekoho konanie neznamená, že mu urobíte zle, keď potrebuje zmeniť svoje zlé návyky. Nebude to jednoduchá cesta k transformácii, ale ešte ťažšie bude, ak sa týmto zlým návykom stále dostáva podpory – či už je podpora nepriama alebo neúmyselná. Zostaňte úprimní a trvajte na tom, čo nie ste ochotní tolerovať. Stojte si pevne za týmito hranicami. Akonáhle sa váš milovaný lieči, budete mať podporu pre tieto hranice na rôznych úrovniach, aj  prostredníctvom budovania nových návykov.

 

8 – Sledujte svoje vlastné správanie
Vzťahy sa v súvislosti s drogovou závislosťou veľmi komplikujú a spoluzávislosť je bežným a mätúcim faktorom. V priebehu času, keď sa staráte o závislého, môže byť váš pohľad na realitu a cestu vpred skreslený.  Spoluzávislosť je zabalená v ťažko definovateľných hraniciach a umožňujúcom správaní. V tomto náročnom procese môžete mať pocit, že strácate pevnú pôdu pod nohami a strácať svoju autentickosť. Myslite na seba a venujte si čas, kedy ste sami so sebou. Nie je výnimkou, že sa v takýchto prípadoch stane na droge závislou aj osoba, ktorá sa závislému snaží pomôcť.

 

9-Nenechajte ich starostlivosť a blaho predísť pred svoje
Možno už je to dlho, čo ste odložili svoju vlastnú pohodu na druhé miesto kvôli vášmu záujmu o milovanú osobu a snahe jej pomôcť.  Je chybou stratiť vlastnú pohodu, môžete tak stratiť sami seba a v konečnom dôsledku tak závislému ani nepomôžete.

Aj keď sa váš milovaný zúčastňuje liečby, existujú príležitosti pre rodinnú terapiu, individuálnu terapiu, podporné skupiny pre priateľov a rodinu závislých a integrované rodinné programy na posilnenie ich dlhodobej transformácie. Je v záujme každého, aby ste venovali dostatočnú pozornosť svojim vlastným potrebám, svojmu fyzickému a duševnému zdraviu. Cesta vpred je spoločná a najlepšia cesta je pozitívna transformácia všade naokolo.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »