Ryan Reynolds v novej akčnej komédii

Free Guy: Môže byť aj nehrateľný charakter v hre plný života?

V dňoch, kedy zisky z kín začínajú klesať (Warner Bros a ich The Suicide Squad by vedeli rozprávať), sa objavila na plátnach novinka Free Guy v hlavnej úlohe s obľúbeným Ryanom Reynoldsom. Po slabších traileroch nikto veľa nečakal, no aj napriek tomu film v USA prilákal za prvý víkend do kinosál množstvo divákov a štúdio… Prečítať celé
Vydané 22. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

V dňoch, kedy zisky z kín začínajú klesať (Warner Bros a ich The Suicide Squad by vedeli rozprávať), sa objavila na plátnach novinka Free Guy v hlavnej úlohe s obľúbeným Ryanom Reynoldsom. Po slabších traileroch nikto veľa nečakal, no aj napriek tomu film v USA prilákal za prvý víkend do kinosál množstvo divákov a štúdio Disney už ohlásilo, že dostaneme pokračovanie.

Naozaj je Free Guy tak dobrý? Dokonca, že by si zaslúžil označenie prekvapenie roka či hit leta?

Pokračuje prekliatie filmov založených na počítačových hrách?

Než skĺzneme k recenzii filmu, zastavme sa trochu pri situácii okolo filmov založených na počítačových hrách. Free Guy síce nie je postavený na konkrétnej hre, aj keď podobnosť s hrami ako Fortnite je evidentná. Filmy založené na konkrétnych hrách však v doterajšej histórii veľa vody nenamútili.

Posledné roky sa situácia mierne zlepšila, viď Tomb Rider s Alicia Vikander, mimo to však išlo o slabé pokusy (Mortal Kombat z 90. rokov, Max Payne, Detektív Pikachu atď). Potom však vznikol film Ready Player One, ktorý síce neadaptoval konkrétnu počítačovú hru, no naplno využil potenciál herného sveta vo filme. A práve touto cestou sa vydala aj novinka Free Guy.

(Ne)hrateľný Ryan Reynolds

O čom film vlastne je? Guy je obyčajný muž, ktorý žije obyčajným nudným životom. Ráno vstane, pozdraví rybku, ide do práce v banke, absolvuje nejaký ten prepad a takto to ide stále dookola. Jedného dňa však zistí, že jeho svet mu môže ponúknuť viac, ako sa zdá. A to aj napriek tomu, že je len nehrateľnou postavou, takzvaným charakterom, v hre. No a toto Guyovo zistenie ovplyvní nielen jeho doterajší život, ale aj tvorcov hry v skutočnom svete.

Ryan Reynolds patrí k najobľúbenejším hviezdam súčasného Hollywoodu. Obsadiť ho do hlavnej úlohy je stávka na istotu. To všetko aj napriek tomu, že všade hrá to isté. Jeho herecká poloha sa nezmenila už 15 rokov. To však nevadí, lebo je to ultimátny sympaťák, a to sa ukazuje aj vo filme Free Guy.

Za zmienku rozhodne stoja aj vedľajšie postavy. Tou prvou je sympatická Millie v podaní Jodie Comer. Túto herečku môžete poznať aj z úspešného seriálu Killing Eve, kde stvárňuje vyšinutú nájomnú vrahyňu. Vo Free Guy hrá konečne kladnú postavu, alebo dá sa povedať, že aj dvojrolu – Hrateľnú postavu v hre Molotov girl vs hernú programátorku Millie. Sekunduje jej Joe Keery, ako jej programátorsky parťák. Toho isto budú poznať všetci fanúšikovia Stranger things.

Ďalšia trefa do čierneho od Taika Waititiho

No a potom je tu, samozrejme, aj záporná postava s menom Antwan, ktorá je tvorcom ústrednej počítačovej hry Free City,  ktorej súčasťou je aj Guy.

Atwana stvárňuje novodobý miláčik hollywoodu Taika Waititi. Talentovaný človek, ktorý robí zázraky nielen pred kamerou, ale aj za ňou. Natočil pecky ako Thor: Ragnarok, Jojo Rabbit a teraz natáča ďalšiu marvelovku Thor: Love and Thunder. Svoj komediálny talent ukázal už v skvelej upírskej komédii What We Do In The Shadows, na základe ktorej vznikol aj skvelý seriál. Vždy keď sa objaví na scéne, kradne si celý film pre seba.

Doteraz sme novinku Free Guy len chválili, má teda vôbec nejaké slabé stránky?

Má, ale sú zanedbateľné. Áno, film trpí klasickým klišé väčšiny amerických komédii, kedy ku koncu už začínate mať strach, že dostanete cukrovku, lebo všetci sú tak sladkí a dokonalí. Lenže všetko to zlé prebije veľké srdce, ktoré tento film má.

Klamlivé trailery?

Ak ste videli trailer a máte pocit, že slová, ktoré ste teraz čítali nemôžu byť pravdivé, alebo musím hovoriť o nejakom inom filme, nebojte sa, aj ja som sa obával kvality filmu. Trailer ma moc nenadchol. Lenže trailer klamal, respektíve ukázal scény z možno prvých piatich minút filmu. Veľa sa toho deje aj mimo svet hry Free City a aj tam v skutočnom svete sa toho bude diať veľa zaujímavého.

Zhodnotenie? Dajte filmu šancu

Ak ste teda opatrní a do kina v týchto časoch zájdete len na niečo, čo má zmysel vidieť v kine a nechcete mať pocit zbytočne vyhodených peňazí, Free Guy je odpoveď.

Ťažko povedať či ide o film roka, rozhodne však ide o prekvapenie tohtoročnej letnej filmovej sezóny. Vtipný Ryan Reynolds, sympatická Jodie Comer a zábavný herný svet. To sú hlavné ingrediencie skvelej novinky s názvom Free Guy.

Pokračujte na ďalší príspevok »