9 ľudí, ktorí zmenili (a zmenia) svet k lepšiemu
Aby niekto zmenil svet, musí zanechať významnú stopu v histórii a mať obrovský dopad na náš život. Sú to ľudia, ktorí vytvorili niečo vplyvné, zmenili naše zvyky, spôsob, akým rozmýšľame a žijeme. Nestáva sa to často a práve preto si tí, čo to dokázali, zaslúžia našu pozornosť. Steve Jobs O Jobsovi asi veľa písať… Prečítať celé
Aby niekto zmenil svet, musí zanechať významnú stopu v histórii a mať obrovský dopad na náš život. Sú to ľudia, ktorí vytvorili niečo vplyvné, zmenili naše zvyky, spôsob, akým rozmýšľame a žijeme. Nestáva sa to často a práve preto si tí, čo to dokázali, zaslúžia našu pozornosť.
Steve Jobs
O Jobsovi asi veľa písať nemusíme. Aj napriek jeho zložitej povahe a počiatočným neúspechom sa vrátil do spoločnosti, ktorú zakladal a odvolali ho z nej. Po jeho návrate začala spoločnosť Apple opäť prosperovať a stala sa jednou z najúspešnejších spoločností na svete. Stojí za zariadeniami ako iPhone a iPad, ktoré majú vo svete technológií veľký úspech a vplyv.
Mark Zuckerberg
Aj keď má len 31 rokov, založil spoločnosť, ktorú dnes pozná azda každý. Šéf Facebooku patrí tiež k najmladším miliardárom na svete. Sociálna sieť Facebook má v súčasnosti okolo 1,5 miliardy aktívnych užívateľov. Ak poznáte príbeh Marka Zuckerberga, zrejme pre vás nebude prekvapením, že založil Facebook s kamarátmi ešte počas štúdia na Harvarde, ktoré nedokončil. Nie je to len Facebook, ktorý robí tohto mladíka výnimočným. Má obrovský vplyv aj v oblasti reklamy a obchodu a je tiež známy filantrop.
Elon Musk
Známy svojim podnikaním v oblasti súkromného vesmírneho cestovania (SpaceX), ale tiež ako riaditeľ spoločnosti Tesla Motor Co., ktorá vyrába elektrické autá a v súčasnosti aj autor zaujímavého projektu Hyperloop, ktorý by mal umožniť vysokorýchlostné cestovanie a spôsobiť tak revolúciu v doprave. Cestovanie do vesmíru pre širokú verejnosť, jazda na elektrinu bez spaľovacieho motora, či cestovanie rýchosťou svetla? Pre niekoho nemožné, pre iného jasná vízia budúcnosti, ktorú sa snaží uskutočniť už teraz.
Anne Wojcicki
Spoluzakladateľka a riaditeľka spoločnosti 23andMe, ktorá predáva genetické testovacie sady priamo spotrebiteľom. Funguje to na jednoduchom princípe, zaslaním vzorky slín (a je to aj pomerne lacné, 199 dolárov za test). Annin nápad bol ocenený v roku 2008 magazínom Times ako vynález roka. Dokáže zistiť rôzne recesívne poruchy, ako napríklad anémiu alebo cystickú fibrózu.
Henry Ford
V období, keď žil, boli autá považované len za hračky pre bohatých. On prišiel s odvážnou myšlienkou výrabať masovo autá pre všetkých, teda tak, aby boli dostupné a spoľahlivé. Výsledkom bol automobil označovaný ako Model T, ktorý zožal veľký úspech. Spoločnosť však nebola schopná uspokojiť dopyt, Ford musel preto inovovať spôsob výroby a zaviedol pásovú výrobu. Výroba sa tak stala efektívnejšou a menej nákladnou. Podarilo sa mu znížiť aj cenu auta a urobiť ho bežnou súčasťou života ľudí.
Larry Page a Sergey Brin
Zakladatelia Google a v súčasnosti aj jej materskej spoločnosti Alphabet stoja za takými produktami ako Gmail, Google+, či Google Maps. Podarilo sa im celkom zmeniť spôsob vyhľadávania informácií na internete, ale to im zďaleka nestačilo. Svoje portfólio rozšírili aj o množstvo vynálezov a technológií, ktoré ešte čaká veľká budúcnosť. Za všetky môžeme spomenúť napríklad projekt Google Glass alebo auto jazdiace aj bez prítomnosti vodiča.
Marie Curie
Známa fyzička a chemička pochádzajúca z poľskej Varšavy. V čase, kedy žila, bola veda doménou mužov. Ona sa stala prvou ženskou profesorkou na univerzite v Paríži, kde učila fyziku. V roku 1903 získala Nobelovu cenu za chémiu, konkrétne za objavenie dvoch nových prvkov – rádia a polónia. Jej objav viedol k rozvoju röntgenov v medicíne. Stála tiež na čele výskumu rakoviny, viedla prvé štúdie používajúce radiáciu na liečbu nádorov. V dôsledku nadmerného vystavovania sa radiácii nakoniec v roku 1934 zomrela.
Louis B. Mayer
Tento muž stojí sa značkou metro Goldwyn Mayer, ktorú preslávili filmy ako Čarodejník z krajiny Oz či Spievanie v daždi. Už vo veku 12 rokov nechal školu a stal sa živiteľom rodiny. V 19 rokoch sa presťahoval do Bostonu a dostal príležitosť predať halu, ktorú premenil na divadlo pre 600 ľudí. Divadlo malo veľký úspech, najmä s trhákom New England, ktorého práva neskôr Mayer predal. Po presťahovaní sa do Los Angeles sa postavil na čelo spoločnosti, ktorú premenoval na Metro Goldwyn Mayer. Svoju pozíciu zastával až 3 dekády a stala sa jednou z mála filmových spoločností, ktoré profitovali aj počas veľkej krízy.
Zdroj: www.entrepreneur.com