Sme vďaka teplému počasiu šťastnejší?

Vplyv počasia na ľudí, ktorí trpia sezónnymi afektívnymi poruchami, je už dokázaný. Funguje to však aj opačne? Zlepšuje pekné počasie našu náladu?   Aj keď by sa mohlo zdať, že odpoveď je jasná, výskumy sú v tejto oblasti rozporuplné. Keď bol zisťovaný vzťah medzi duševnou pohodou a faktormi počasia ako teplota, slnečný svit a poveternostné… Prečítať celé
Vydané 13. apríla 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Vplyv počasia na ľudí, ktorí trpia sezónnymi afektívnymi poruchami, je už dokázaný. Funguje to však aj opačne? Zlepšuje pekné počasie našu náladu?

 

Aj keď by sa mohlo zdať, že odpoveď je jasná, výskumy sú v tejto oblasti rozporuplné.

Keď bol zisťovaný vzťah medzi duševnou pohodou a faktormi počasia ako teplota, slnečný svit a poveternostné podmienky, nebol medzi nimi zistený žiadny významný pozitívny vzťah. Zaujímavým zistením tiež bolo, že negatívne pocity (nervozita, stres, precitlivelosť) sa stávajú intenzívnejšími s vyššími teplotami a znižujú sa s dlhším slnečným svitom a menším vetrom. Tieto vplyvy boli však iba mierne.

Vo vzťahu medzi pekným počasím a náladou pôsobí aj veľa iných nepriamych faktorov. V peknom počasí môžeme tráviť viac času vonku v prírode, venovať sa športu, chodiť na dlhšie prechádzky, čo podporuje zdravú mozgovú aktivitu a znižuje nadmerné zaoberanie sa problémami. Výskum tiež ukazuje, že u turistov je 50% nárast kreativity už po pár dňoch turistiky, kedy nepoužívali žiadne technológie. Aj keď teda počasie nemá priame benefity, ísť von v dôsledku dobrého počasia zlepšuje naše fyzické aj mentálne zdravie.

 

Ilustračná fotografia (zdroj: pixabay)

Ilustračná fotografia (zdroj: pixabay)

INZERCIA

Opačná strana mince

Jar a leto sú známe romantickými vzťahmi, uvoľnenosťou a väčšou bezprostrednosťou. Väčšinou sa nám s týmto obdobím spájajú iba pozitívne veci, ale vždy sa nájde aj niečo negatívne. Toto obdobie je však charakteristické aj prejavmi antisociálneho správania a teda aj zvýšenou kriminalitou. S rastúcou teplotou teda preukázateľne rastú aj agresívne zločiny ako prepadnutia, krádeže a sexuálne útoky.

 

Aj v tomto prípade však môže mať kriminálne správanie viacero príčin, ako len krajšie počasie. Teplejšie počasie jednoducho zvyšuje počet kontaktov medzi ľuďmi, čo je nevyhnutné pre niektoré druhy zločinov. Čo však potvrdzujú viaceré výskumy je, že veľmi vysoké teploty zvyšujú hostilné myšlienky a správanie, ktoré podporujú agresívne konanie.

 

Ľudia tiež veria, že jar a leto sú ideálnym obdobím pre iniciovanie nových romantických vzťahov a naopak taká jeseň je ideálnym obdobím na rozchod a umáranie sa negatívnymi náladami. Opak je pravdou – najviac rozchodov je v júni a to bez ohľadu na vek. Nové vzťahy vznikajú najčastejšie vo februári po sviatku sv. Valentína, čiže v zime.

 

V živote máme množstvo domnienok, ktoré nemusia byť vždy správne. Kľúčom k šťastiu nie je pekné počasie, ale využitie príležitostí, ktoré nám pekné počasie jednoznačne ponúka.

 

Ilustračná fotografia (zdroj: pixabay)

Ilustračná fotografia (zdroj: pixabay)

Zdroj: www.psychologytoday.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »