10 hlavných výhod počúvania klasickej hudby

Počúvanie klasickej hudby je inšpirujúce a príjemné hlavne pre fanúšikov tohto žánru. Rastúci počet vedeckých výskumov však dokazuje, že počúvaním skladieb klasických skladateľov dokážete získať oveľa viac výhod, než len čisté osobné uspokojenie. Nižšie sa pozrieme na dôvody, prečo by ste mali urobiť z klasickej hudby súčasť svojej každodennej rutiny.   1. Klasika znižuje stres… Prečítať celé
Vydané 25. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Počúvanie klasickej hudby je inšpirujúce a príjemné hlavne pre fanúšikov tohto žánru. Rastúci počet vedeckých výskumov však dokazuje, že počúvaním skladieb klasických skladateľov dokážete získať oveľa viac výhod, než len čisté osobné uspokojenie. Nižšie sa pozrieme na dôvody, prečo by ste mali urobiť z klasickej hudby súčasť svojej každodennej rutiny.

 

1. Klasika znižuje stres

Štúdie naznačujú, že počúvanie pokojnej hudby môže vyvolať pozitívne chemické reakcie v mozgu, ktoré pomáhajú znižovať hladinu stresu a depresie. No nie každá klasická skladba má pokojný ráz. Niektorí tiež tvrdia, že akt počúvania hudby má fyziologicky taký výrazný vplyv ako masáž.

2. Zvyšuje IQ

Toto je slávny a do istej miery iluzívny, „Mozartov efekt“. Je známe, že študenti dosahujú lepšie výsledky v testoch, ak počúvajú klasickú hudbu, dokážu ich dokončiť rýchlejšie a časom si zlepšujú IQ. Medzi výskumníkmi však existuje určitá nezhoda o rozsahu tohto účinku a ako presne funguje.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pexels.com

3. Zlepšuje kvalitu spánku

Pri testovaní študentov pripravujúcich sa na skúšky vedci zistili, že ich spánkový režim sa výrazne zlepšil, keď 45 minút pred spaním strávili počúvaním klasickej hudby. Myseľ a telo sa vtedy dokáže upokojiť podobne ako pri meditácii. Dostatočná úroveň spánku každú noc pomáha sústrediť sa pri učení a iných úlohách počas dňa.

4. Zlepšuje fyzický výkon

Možno nie je prekvapením, že hudba je hlavným faktorom, ktorý pomáha ľuďom vykonávať fyzické úlohy.  Nejde iba o cvičenie na posilnenie kondície ale aj o vykonávanie úloh, ktoré si vyžadujú koordináciu.  V tomto prípade vás ale naladí skôr energickejšia a rytmickejšia melódia.

5. Pomôže vám spracovať traumatické zážitky

Greenberg poznamenáva, že hudba môže pomôcť ľuďom spracovať emócie po traumatickej udalosti. Jeho výskum ukázal, že dospelí, ktorí v detstve prežili traumu, majú k hudbe výraznejší a hlbší vzťah ako ostatní.

Klasická hudba zlepšuje sústredenie pri práci a učení. Zdroj: pexels.com

6. Objavíte svoj skrytý hudobný talent

Ak umožníte svojim deťom alebo sebe prístup k hudobným nástrojom mohli ste získať informácie o odhalení talentu, o ktorom ste ani netušili. Hra na hudobný nástroj rovnako dokáže pôsobiť upokojujúco a terapeuticky.

7. Zmierňuje chronickú bolesť

Našli sa dôkazy, ktoré naznačujú, že hudba urýchľuje proces hojenia tkaniva. Môže tiež odvrátiť pozornosť mozgu od zamerania sa na chronickú fyzickú bolesť.

8. Zistíte viac o svojej osobnosti

David Greenberg z Cambridgeskej univerzity uskutočnil výskum súvislostí medzi hudbou a osobnostnými črtami. Jeho práca odhalila, že je možné určiť typ osobnosti človeka na základe jeho hudobných preferencií. Rozdeľuje ľudí na dve skupiny – na empatizujúcich a systemizátorov. Prvá skupina je teda výraznejšie ovplyvnená emóciami. Druhá skupina rozmýšľa v zmysle vzorov alebo systémov.

Ľudia, ktorí sú niekde v strede, sú kategorizovaní ako vyrovnaní. Dodáva, že 95 percent z nich sa dá zaradiť do jednej z týchto troch skupín. Empatici si skôr zvolili jemnú hudbu so smutnými emóciami, systemizátori zvolili intenzívnejšie štýly a vyvážená skupina bola skôr otvorená širšej škále štýlov. Takéto informácie môžu pomôcť poradcom a terapeutom s liečbou a predpovedať určité správanie.

Počúvanie klasickej hudby môže vo vás oživiť umeleckého ducha. Zistíte, že aj vo vašom vnútri sa skrýva talent. Zdroj: pexels.com

9. Zlepšite si pamäť a zabráňte degenerácii

Počúvanie klasickej hudby môže zvýšiť aktivitu génov, ktoré regulujú sekréciu dopamínu a pamäť, a zároveň znížiť tie, ktoré ovplyvňujú neurodegeneráciu. Zistenia boli založené na tom, že skupina si vypočula Mozartov husľový koncert č. 3 G dur. Štúdia však zistila priaznivé účinky iba u účastníkov, ktorí mali hudobnú skúsenosť. Aby ste to využili, budete musieť urobiť viac, než len počúvať.

10. Pomôžte svojmu srdcu

Štúdia Bernardiho, Porta a Sleighta zistila, že hudba s pomalším tempom môže pomôcť regulovať váš srdcový tep. Testu sa zúčastnilo 32 účastníkov, z ktorých polovicu tvorili skúsení hudobníci. Každá osoba počúvala rôzne dvojminútové klipy rôznych hudobných žánrov a vedci zistili, že srdcová frekvencia sa prispôsobovala tempu hudby. Stalo sa to nezávisle od názoru jednotlivca na hudobný štýl, ktorý počúvali.

Na záver si môžete vypočuť:

  • dychberúcu skladbu Time od Hansa Zimmera z filmu Počiatok:

  • skladbu Experience od súčasného skladateľa Ludovica Einaudiho:

  • symfonickú verziu skladby Sky full of stars od Coldplay:

ZDROJ: www.cmuse.org

Pokračujte na ďalší príspevok »