Povedz mi, čo počúvaš a ja ti poviem, kto si. Čo o nás prezrádza hudba?

Upokojuje, rozveseľuje, spája. Hudba po viac než tisícročia sprevádza ľudské životy. Je tu, keď sa bavíme, snívame, oslavujeme, relaxujeme, nudíme i smútime. V súčasnosti ju máme na jednom mieste, stačí si len vybrať obľúbenú pieseň a označiť ju srdiečkom. V 21. storočí si hudbu vyberáme, dokonca zdieľame náš hudobný vkus s celým svetom. Avšak, zamýšľali ste sa niekedy nad tým,… Prečítať celé
Vydané 11. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

V 21. storočí si hudbu vyberáme, dokonca zdieľame náš hudobný vkus s celým svetom. Avšak, zamýšľali ste sa niekedy nad tým, čo o vás prezrádza typ alebo žáner hudby, ktorú počúvate? Odzrkadľuje vašu osobnosť alebo je len náhodným mixom emócií? Viacerí vedci a psychológovia hľadali spojenie medzi hudbou a osobnostnými črtami. Na čo prišli?

Skupina škótskych výskumníkov z Heriot-Watt University v jednej rozsiahlej štúdii sledovala viac ako  36 000 účastníkov z celého sveta. Výskumníci ich požiadali, aby ohodnotili viac než stovku hudobných žánrov a opísali svoju osobnosť. Adrian North, jeden z členov výskumného tímu, naznačil, že ľudia sa prostredníctvom hudby definujú a používajú ju ako prostriedok na nadviazanie kontaktu. Informuje o tom webový portál verywellmind.com. Na základe zozbieraných informácií od účastníkov výskumu, vedci k jednotlivým hudobným žánrom priradili osobnostné črty. Definuje hudobný žáner aj vás?

Pop

Fanúšikovia štyridsiatich najlepších popových hitov boli zväčša extrovertní, úprimní a konvenční. Milovníci popovej hudby sú podľa výskumu pracovití a majú vysoké sebavedomie. Výskumníci zároveň naznačujú, že majú tendenciu byť menej kreatívni a nepokojnejší.

Rap a hiphop

Napriek stereotypu, že milovníci rapu sú agresívnejší alebo násilnejší, výskumníci nič také nezistili. Fanúšikovia tohto hudobného žánru zvyknú byť sebavedomí a spoločenskí.

Country

Poslucháči country hudby sú zvyčajne pracovití, tradiční a spoločenskí. Zatiaľ čo country piesne sú často o nešťastnej láske, ľudia, ktorí inklinujú k tomuto žánru, majú tendenciu byť emocionálne stabilní. Podľa výskumníkov sú skôr konzervatívnejší a nemajú radi zmeny.

Rocková/heavy metalová hudba

Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Napriek agresívnemu dojmu, ktorý rocková a heavymetalová hudba občas vytvára, výskumníci zistili, že fanúšikovia tohto štýlu hudby sú zvyčajne nežní a kreatívni, ale často sú introvertní s nízkym sebavedomím.

Indie

Obľúbenci nezávislého žánru sú zvyčajne introvertní, intelektuálni a kreatívni. Podľa výskumníkov nie sú veľmi pracovití a ani šetrní. Pasivita, úzkosť a nízke sebavedomie sú ďalšie osobnostné charakteristiky milovníkov štýlu indie.

Tanečná hudba

Podľa vedcov sú ľudia, ktorí uprednostňujú tanečnú hudbu, zvyčajne spoločenskí a asertívni, ale nie veľmi nežní. Taktiež radi skúšajú nové veci.

Klasická hudba

Zdroj ilustračného obrázka: pexels.com.

Ak radi počúvate Beethovena alebo Mozarta, podľa výskumov ste skôr introvert. Nechýba vám zdravé sebavedomie, kreativita a spokojnosť so svetom okolo seba.

Jazz, blues a soul

Vedci zistili, že ľudia, ktorí majú radi jazz, blues alebo soul, sú extrovertnejší s vysokým sebavedomím. Majú tiež tendenciu byť veľmi kreatívni, inteligentní a v pohode.

Svedomití ľudia milujú country, extroverti pop

Podobné závery priniesla aj iná nedávna štúdia zverejnená v časopise Journal of Personality and Social Psychology. Výskum ukázal, že typ našej osobnosti súvisí s hudobnými preferenciami. Zúčastnilo sa ho viac než 350 000 ľudí z viac ako päťdesiatich krajín sveta. Účastníci najskôr vyplnili osobnostný dotazník a v druhej časti výskumu si vypočuli krátke hudobné klipy.

Zistenia odhalili priame prepojenie extrovertnej osobnosti so súčasnou hudbou, ako je napríklad pop či elektro. Svedomití ľudia obľubovali nenáročné žánre, ako napríklad country. Nenáročné a jemné žánre, napríklad soft rock či romantické balady, preferovali prívetiví ľudia.

„Ľudí síce rozdeľuje geografia, jazyk a kultúra, ale to, že má introvert v jednej časti sveta rád rovnakú hudbu ako introvert niekde inde, robí z hudby most. Hudba pomáha ľuďom porozumieť si a nájsť spoločnú reč, “ pre CNN vysvetľuje autor štúdie David Greenberg.