Útulky sú preplnené, no niektorí si aj napriek tomu psov radšej naklonujú

ViaGen klonuje zvieratá od roku 2015. Klony si však netreba mýliť s pôvodným zvieraťom – môžu síce vyzerať takmer rovnako, ale ich osobnosť sa líši. Strata domáceho miláčika je nesmierne bolestivou životnou skúsenosťou. Neprídete len o spoločníka, ale aj o jeho bezpodmienečnú lásku a priateľstvo. Klonovanie domácich miláčikov je preto pre niektorých milovníkov zvierat novou… Prečítať celé
Vydané 11. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

24-ročná študentka masmediálnej komunikácie v Trnave. Milovníčka fialovej a zelenej farby, retro štýlu, smotanovej pizze a v neposlednom rade aj dôveryhodných zdrojov v dezinformačných časoch.

ViaGen klonuje zvieratá od roku 2015. Klony si však netreba mýliť s pôvodným zvieraťom – môžu síce vyzerať takmer rovnako, ale ich osobnosť sa líši.

Strata domáceho miláčika je nesmierne bolestivou životnou skúsenosťou. Neprídete len o spoločníka, ale aj o jeho bezpodmienečnú lásku a priateľstvo. Klonovanie domácich miláčikov je preto pre niektorých milovníkov zvierat novou možnosťou ako zmierniť svoje trápenie.

Táto téma je síce veľmi kontroverzná, avšak jej popularita rastie aj napriek rastúcej cene klonovania. V roku 2015 spoločnosť ViaGen začala ponúkať služby klonovania domácich miláčikov. V súčasnosti sa však venuje len klonovaniu psov a mačiek. Spoločnosť odhalila, že od spustenia tejto služby naklonovali už stovky zvierat.

Záujemca si za naklonovanie psa zaplatí 50 000 dolárov (takmer 45 800 eur), zatiaľ čo naklonovanie mačky ho bude stáť 35 000 dolárov (približne 32 100 eur). Melain Rodriguez, manažérka klientskych služieb v spoločnosti ViaGen, výšku ceny odôvodňuje mnohými komplikovanými krokmi, ktoré sú súčasťou celého procesu.

Klonovanie si v minulosti vyskúšala aj speváčka Barbra Streisand, ktorá si v roku 2018 nechala spoločnosťou ViaGen naklonovať dve šteniatka pred smrťou svojej sučky menom Samantha. Sama uviedla, že šteniatka majú rozdielne osobnosti.

Ako vyzerá naklonované zviera?

ViaGen uvádza, že naklonovaný pes alebo mačka je v jednoduchosti dvojičkou zvieraťa, ktoré sa narodilo o čosi skôr. Naklonované zviera zdieľa genetickú identitu s „darcom“ takým spôsobom, ako sa to deje pri jednovaječných dvojičkách, ktoré zdieľajú rovnaké gény.

Vládna agentúra USA Food and Drug Administration – FDA (Správa potravín a liečiv) uvádza, že množstvo klonov má mierne odchýlky vo farbe srsti a zafarbení. Aj identické dvojičky síce majú rovnaké gény, no vyzerajú trochu inak. Takmer identický alebo veľmi podobný výzor zvieraťa si však netreba zamieňať s rovnakou osobnosťou, pretože klonovanie zvieraťa nezahŕňa aj klonovanie jeho skúseností a zážitkov.

Prezident spoločnosti Blake Rusell, uviedol, že genetický materiál zvieraťa, ktoré si chcete naklonovať môže byť uskladnený takmer na neurčito, kým sa proces  uskutoční, Je to možné vďaka veľmi nízkym teplotám mrazenia, prípadne kryokonzervácii. Klonovanie vyžaduje extrakciu tkaniva z pôvodného domáceho maznáčika. Klonovacie spoločnosti však majú rôzne požiadavky. Napríklad Sooam z Južnej Kórei uprednostňuje kožné tkanivo zo živého zvieraťa a kožu a svaly zo zvieraťa, ktoré umrelo.

klonovanie

Naklonované zvieratá síce vyzerajú veľmi podobne ich originálom, avšak ich povaha sa líši, Zdroj fotografie: Pixabay/ pixel2013

Klonovanie zvierat pod paľbou kritiky

Organizácie na ochranu zvierat majú z tohto sektoru však značné obavy. Kritici poukazujú na vysokú mieru zlyhania – veľký počet klonov sa nenarodí zdravých. Report Kolumbijskej univerzity v New Yorku z roku 2018 napríklad uvádzal priemernú úspešnosť len 20%. To znamená, že záujemca o túto službu potrebuje viacero náhradných matiek, aby mu bolo umožnených viacero pokusov.

FDA v príspevku „Mýty o klonovaní“ uvádza aj mýtus, že výsledkom klonovania sú vážne poškodené zvieratá, ktoré trpia a celý život majú zdravotné problémy. Odvoláva sa na prevažnú väčšinu naklonovaných ošípaných a kôz, ktoré sa narodili zdravé, normálne rastú a nie sú náchylnejšie na problémy ako ich neklonové náprotivky.

Expertka na dobré životné podmienky zvierat z charitatívnej organizácie vo Walese Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals (v preklade Kráľovská spoločnosť pre prevenciu týrania zvierat) Penny Hawkins, hovorí, že pre samice zvierat to môže byť bolestivý a znepokojujúci proces. Zatiaľ, čo jedno zviera si musí prejsť odberom vajíčok, tie ďalšie sú pripravené na náhradné materstvo.

Klonované zviera tiež nikdy nebude presnou kópiou pôvodného domáceho miláčika. Najmä pokiaľ ide o ich správanie, hovorí: „V zvierati je oveľa viac než len ich DNA a klonované zvieratá budú mať nevyhnutne odlišné životné skúsenosti, výsledkom čoho budú zvieratá s rôznym osobnosťami.“

Doktorka Hawking ďalej ľuďom radí, aby pri hľadaní nového zvieratka zvážili adopciu jedného z tisícok zvierat v útulkoch, ktoré čakajú na svoj nový domov.

Zdroje: The Guardian, BBC, BBC, FDA, ViaGen

Zdroj titulnej fotografie: Pixabay/ Phil_kr 

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.