Polyester je všade. Prečo je to tak a ako sa mu vyhýbať?

Oblečenie, ktoré si dennodenne obliekame môže škodiť nielen vám, ale aj životnému prostrediu. Mnohé značky používajú na výrobu šiat syntetické látky, či už ide o kabáty alebo spodnú bielizeň. Polyester je jedným z najpoužívanejších syntetických materiálov vôbec práve pre svoje výhodné vlastnosti. Výhodné vlastnosti, za ktoré platíme daň my. Platíme vlastným zdravím a zdravým našej… Prečítať celé

Oblečenie, ktoré si dennodenne obliekame môže škodiť nielen vám, ale aj životnému prostrediu. Mnohé značky používajú na výrobu šiat syntetické látky, či už ide o kabáty alebo spodnú bielizeň. Polyester je jedným z najpoužívanejších syntetických materiálov vôbec práve pre svoje výhodné vlastnosti. Výhodné vlastnosti, za ktoré platíme daň my. Platíme vlastným zdravím a zdravým našej planéty.

Šesťdesiat percent vášho šatníka tvoria umelé vlákna

Vedeli ste, že až šesťdesiat percent všetkých odevov je vyrobených zo syntetických materiálov? Jednu tretinu tvoria spomínané polyesterové vlákna. Takéto oblečenie je na prvý pohľad skvelý vynález. Polyester je príťažlivý pre výrobcov aj spotrebiteľov pre jeho odolnosť a cenu. Kvôli masovej výrobe stojí minimálny peniaze a výrobcovia ho dodávajú v mnohých farbách, hrúbkach a vzoroch. Od luxusných módnych domov až po „fast fashion“ sa stal tento materiál základom v kreatívnom procese. Jeho dlhotrvajúce vlastnosti v kombinácii s odolnosťou proti vyblednutiu a pokrčeniu z neho robí dokonalý materiál pre náš rýchly život.

Polyester v spojení s rýchlou módou vládnu svetu. Zdroj: Pexels.com

Sme v dennom styku s plastovými mikročasticami a chemickými látkami

Toto pohodlie nás ale stojí vysokú cenu. Stalo sa vám už, že ste si kúpili štýlové rifle a po celodňovom nosení ste mali desivo modré nohy? Možno ste si chvíľu mysleli, že trpíte nejakou nepríjemnou chorobou. Polyester od výroby cez distribúciu až po likvidáciu zanecháva chemické stopy. Chemické stopy na ľudskom tele, vo vzduchu a vo vode. Praním týchto materiálov sa dostávajú toxické farbivá a plastové mikročastice do odpadových vôd. Nezabúdajme opomenúť prípadnú recykláciu, ktorá je nesmierne náročná. Recyklované polyesterové vlákna sú navyše jemnejšie a vaše oblečenie je menej odolnejšie voči opotrebovaniu sa.

Poznáte výrobný proces chemicky nadupaného polyesteru?

Škodlivé účinky polyesterových vlákien sa objavujú už na samotnom začiatku výrobného procesu, keďže vyžaduje veľa vody, oleja a uhlia. Prvá chemická reakcia prebieha pri veľmi vysokých teplotách a vytvára monomér, druhou vzniká polymér. Po tomto procese sa dlhé prúžky polyméru vysušia, rozbijú, roztavia a spriadajú na vlákna. Počas záverečných krokov sa vlákna upravujú chemikáliami, aby sa dosiahla správna farba a hrúbka, ako aj odolnosť voči plameňu či vode. Niektoré odevy sú tiež ošetrené ďalšími chemikáliami na ochranu pred plesňami a parazitmi. Oblečenie z výroby sa v továrňach následne preperie, toxické zložky sa dostávajú do vody a pôdy vôkol nich. V obchodoch na jednej strane máme hŕby oblečenia, ktoré spotrebitelia nie sú schopní vôbec vynosiť. Na tej druhej strane v oblastiach, kde sa naše odevy vyrábajú ľudia strácajú pitnú vodu a úrodnú pôdu.

Módny priemysel je celosvetovo jeden z najmenej udržateľných a najviac znečisťujúcich. Zdroj: pexels.com

Štýlové oblečenie vs. rakovina

Výrobcovia používajú pri celom procese nespočetné množstvo chemických látok. Závažnejším faktom je, že naša pokožka prichádza s nimi do priameho kontaktu dennodenne. Syntetické materiály sú navyše citlivé na teplo. Keď vaše telo už len mierne zahreje oblečenie, chemikálie ukryté vo vláknach sa začnú postupne uvoľňovať. Stačí vám k tomu čo i len krátky beh na MHD. Keďže polyester obmedzuje prúdenie vzduchu, zachytené toxíny sú opätovne absorbované pokožkou. Z tohto problému sa stáva pre naše telo začarovaný kruh.  Ich účinky na kožu sa môžu líšiť od mierneho podráždenia až po dermatitídu.

Perfluorochemikálie (PFC) sa pridávajú do oblečenia na ochranu pred škvrnami a pokrčením. Štúdie však naznačujú, že PFC by mohli súvisieť dokonca s rakovinou. V niektorých štúdiách sa predpokladá, že tieto zložky spôsobujú poškodenie pečene a obličiek. Niektoré odevy sú ošetrené formaldehydom, aby sa kúsky chránili pred krčením.  Táto chemikália spúšťa príznaky astmatických ochorení. Síce nám to uľahčí prácu so žehlením, no čo nám jednoznačne sťaží je dýchanie. 

Inzercia

Svoj odev si vyberajte dôsledne – Pokúste sa klásť dôraz na prírodné materiály a lokálne služby. Zdroj: pexels.com

Sedemdesiat miliónov barelov ropy len na oblečenie

Syntetické materiály ovplyvňujú naše životné prostredie od počatia až po likvidáciu. Na výrobu polyesteru sa ročne spotrebuje neuveriteľných sedemdesiat miliónov barelov ropy s veľkým množstvom energie a vody. Keď nosíme a perieme polyesterové oblečenie, drobné čiastočky sa dostávajú do vody a potravín. Práčky nedokážu zachytiť najmenšie polyesterové čiastočky, čím ich prepustia do okolia. Ak sa vám oblečenie prestane páčiť, skončí na skládkach na rozsiahlych poliach, kde sa rozkladá dlhých dvesto rokov Pri rýchlosti, akou polyester vyrábame, bude navždy prebývať na našej planéte takpovediac všade.

Čo môžeme urobiť my – spotrebitelia?

  • Kupujte menej oblečenia vyrobených zo syntetických látok – V prvom rade musíme nakupovať menej polyesterového šatstva.  Pri kúpe vždy skontrolujte malý biely štítok na vnútornej strane, kde nájdete zloženie látky.
  • Nakupujte kvalitné produktyNákup udržateľných vecí a následná starostlivosť o ne je ďalší spôsobom pomoci životnému prostrediu. Vyhnite sa oblúkom rýchlej móde a radšej si šetrite na kvalitný kašmírový sveter. Starajte sa o neho a uvidíte, že vám vydrží roky.
  • Recyklácia – Dôležitým krokom, ktorý musíme všetci urobiť, je začať s recykláciou. Hoci tento proces vyžaduje veľa energie a vody, je stále udržateľnejší ako výroba nového polyesteru. Nevýhodou je, že mnohé odevy sa vyrábajú z čiastočne polyesterových materiálov s prímesou iných, ktoré je veľmi ťažké recyklovať. Niekedy priam nemožné.  Zasa 100 percentne recyklovateľné položky bohužiaľ nedokážeme recyklovať navždy. Vlákna po určitom čase strácajú cenné vlastnosti a vzniká produkt nižšej kvality.

Voľte oblečenie, ktoré doslova dýcha, pretože syntetické materiálny neprepúšťajú vzduch. Bavlna je skvelou voľbou, hlavne ak ide o spodné prádlo. Zdroj: Pexels.com

Zdroj: Medium.com, TheHouseOfPillows.eu, ReMake.world

 

Pokračujte na ďalší príspevok »