Ako na udržateľný mestský život? Holandské mesto sa sľubne rozvíja vďaka interaktívnej hre

Stavby ako z futuristického filmu, ktoré majú obyvatelia vo vlastnej réžii. Inšpirujú sa netradičnými nápadmi aj ďalšie mestá? Rozvoj urbanizmu Zem v súčasnosti obýva takmer 7,8 miliardy ľudí. Kým v 60. rokoch to boli približne tri miliardy, do roku 2050 nás má byť takmer 10 miliárd. Následkom urbanizácie je mesto domovom pre viac než 50 percent ľudí, čo… Prečítať celé
Vydané 9. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Rozvoj urbanizmu

Zem v súčasnosti obýva takmer 7,8 miliardy ľudí. Kým v 60. rokoch to boli približne tri miliardy, do roku 2050 nás má byť takmer 10 miliárd. Následkom urbanizácie je mesto domovom pre viac než 50 percent ľudí, čo sa postupom času bude iba zvyšovať. Správy o znečistení či globálnom otepľovaní sú každým rokom intenzívnejšie, a prognózy nevyzerajú dobre. Napriek tomu sa rôzne svetové organizácie snažia vymyslieť spôsoby, ako rozšíriť udržateľnosť do celého sveta.

mesto

Vytvoriť idylické prostredie je alfou a omegou pokojného života. zdroj: unsplash.com

S ekologickými riešeniami napreduje mesto Almere sídliace v holandskej provincii zvanej Flavónsko. Najväčší umelý ostrov na svete má rozlohu takmer 1000 km2 a vznikol na mieste dnes už vyschnutého Zuiderského mora. Mesto bolo založené z praktických dôvodov, v jeho blízkosti je vysoká hustota zaľudnenia, hlavne v Amsterdame a Utrechte. Skladá sa z osvedčených prvkov urbanizmu – početných centier a silného dopravného spojenia. Zaujme aj pútavým vzhľadom obývaných budov, ktoré sa odlišujú od klasického predmestského štýlu.

Počiatočnú šablónu pre Almere vytvoril svetoznámy holandský architekt Rem Koolhaas. Sústredil sa na vytvorenie výrazného trojvrstvového centra mesta. Zvýšená premávka a problém s umiestnením áut sa rieši podzemnými parkoviskami. Nad nimi sa týčia rôzne rekreačné a nákupné zariadenia, kde človek získa čo potrebuje. Trojvrstvový dizajn uzatvára zeleň nachádzajúca sa na strechách týchto budov, prípadne panelákov.

Architektúra podľa lokálnych návrhov

Mnohé z rozširujúceho sa radu charakteristických štvrtí Almere poskytujú priestor pre mestské inovácie a individuálne osobné vyjadrenie. Napríklad štvrť Homeruskwartier je výsledkom práce približne 1 500 svojpomocných staviteľov. Za posledných 15 rokov nechali fantáziu pracovať a vytvorili množstvo personalizovaných domov v prostredí parkov a vodných tokov.

mesto

Ako maják. Vďaka kreativite dizajnérov je mestečko skutočne neprehliadnuteľné. zdroj: unsplash.com

V rámci tejto všeobecnej slobody rozvoja niektoré oblasti ponúkajú špecifické stavby. V Regenboogbuurte (Dúhovom susedstve) to hýri všetkými farbami. Žlté veže striedajú akvamarínové a červené rezidencie odkazujúce na silá. Tie boli kedysi typické pre holandskú poľnohospodársku krajinu. Kombinácia viacerých materiálov ako sklo, hliník a drevo podčiarkuje originalitu jednotlivých dizajnov.

Štvrť Almere Poort ponúka lacnejšie domy navrhnuté tak, aby ponúkali kvalitné bývanie. Keďže minimálna mzda sa pohybuje vo výške 1700€, obydlia sú pre rodiny s ročným príjmom nižším ako 20 000 EUR. Určite nečakajte sivé zanedbané paneláky, v Holandsku sa kvalita života spája s funkčnými domami v blízkosti lesov a pláží.

Rozhovory prostredníctvom hry

Na názor obyvateľov sa kladie čoraz väčší dôraz aj v rámci otázok o budúcnosti mesta. Druhom komunikácie sa stal prvok typický pre 21. storočie – herný priestor. Interaktívna hra Play the city je pracovná metóda, ktorá umožňuje účastníkom rozhodovať o enviromentálnych či ekonomických témach. Učia sa experimentovať v realistickom a zároveň bezpečnom prostredí, čo im pomáha premýšľať a diskutovať ich pripomienky a nápady.

Občianske hry umožňujú obyvateľom vybudovať si vlastné štvrte, s touto slobodou ale prichádza väčšia zodpovednosť. Spolu so susedmi plánujú vzhľad ulíc, zariaďujú si vlastné zásobovanie energiou a podobne. Môže to znieť radikálne, avšak keď nazrieme do histórie, mestá sa po stáročia vyvíjali práve týmto spôsobom. Medzi nové štvrte, ktoré sa budú formovať v nasledujúcom desaťročí, patrí Almere Pampus. Experimentálna štvrť vznikne výstavbou 500 plávajúcich domov na obrovskom jazere.

Pripravení na budúcnosť

Holanďania sú odborníkmi na udržateľné zlepšovania, čo viedlo k rozšírenej prítomnosti energeticky neutrálnych domov. Pomocou technológií vytvárajú prosperujúci pracovný a životný priestor. Holandská vláda nariadila, že od roku 2020 je každá nová výstavba klimaticky neutrálna. Zníži sa tak produkcia škodlivých skleníkových plynov vrátane oxidu uhličitého, metánu a oxidu dusného.

mesto

Takto vyzerá budova internátu v Almere. zdroj: pexels.com

Almere onedlho čaká ekologická výzva. Záhradnícka výstava Floriade Expo mesto zamestná v čase od 14. apríla do 9. októbra. Poskytnutý priestor ponúkne riešenia v súlade s témou „Rastúce zelené mestá“. Výstava sa uskutoční v mestskej botanickej záhrade pozostávajúcej z rastlín, ktoré prispievajú k zelenému a zdravému mestu. Vyše 3000 druhov vegetácie bude po skončení expozície šíriť svoj odkaz aj naďalej a stane sa trvalou súčasťou infraštruktúry.

Zdroje: www.bbc.com, www.nlintheusa.com, www.thisisalmere.com

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com