7 najkrajších hradov a zámkov v strednej Európe

Najkrajšie hrady a zámky v strednej Európe, ktoré rozhodne musíte navštíviť   #1, Zámok Neuschwanstein, Nemecko #2, Zámok Schönbrunn, Rakúsko #3, Bojnický zámok, Slovensko #4, Hrad Malbork, Poľsko #5, Budínsky hrad, Maďarsko #6, Pevnosť Hohenwerfen, Rakúsko #7, Hrad Karlštejn, Česká republika   #1, Zámok Neuschwanstein, Nemecko   Zámok Neuschwanstein nie je len jedným z najkrajších… Prečítať celé
Vydané 25. septembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Najkrajšie hrady a zámky v strednej Európe, ktoré rozhodne musíte navštíviť

 

#1, Zámok Neuschwanstein, Nemecko

#2, Zámok Schönbrunn, Rakúsko

#3, Bojnický zámok, Slovensko

#4, Hrad Malbork, Poľsko

#5, Budínsky hrad, Maďarsko

#6, Pevnosť Hohenwerfen, Rakúsko

#7, Hrad Karlštejn, Česká republika

 

Zámok Neuschwanstein. Zdroj: primatravel.sk

#1, Zámok Neuschwanstein, Nemecko

 

Zámok Neuschwanstein nie je len jedným z najkrajších zámkov v Európe, ale je aj jedným z najznámejších zámkov na planéte – z veľkej časti vďaka tomu, že slúžil ako inšpirácia pre hrad Šípkovej Ruženky v Disneylande.

Táto majestátna stavba bola pôvodne postavená na príkaz samotárskeho kráľa Ľudovíta II. ako súkromné útočisko v roku 1886. Môže sa pochváliť najmä polohou na vrchole útesu, ohromujúcou architektúrou a nádherne zdobenými izbami.

Dnes každoročne priťahuje približne 1,4 milióna návštevníkov.

 

Zámok Schönbrunn. Zdroj: viennapass.de

 

#2, Zámok Schönbrunn, Rakúsko

 

Zámok Schönbrunn, zapísaný v zozname UNESCO, bol postavený v roku 1699, a je najväčším a najnavštevovanejším palácom v celom Rakúsku.

Nie je len najnavštevovanejším palácom, ale zároveň aj najnavštevovanejšou pamiatkou v Rakúsku.

S 1 441 izbami a 120 akrami pôdy si návštevníci môžu v tomto barokovom gigante užiť múzeá, sochy, záhradné bludisko a dokonca aj zoologickú záhradu.

Koncom 17. storočia cisár Leopold I. poveril nadaného architekta Bernharda Fischera von Erlach stavbou honosného loveckého zámoku pre následníka trónu. O pol storočia neskôr za vlády Márie Terézie sa zámok Schönbrunn stal veľkolepým ohniskom dvorného života.

Odvtedy hostil popredných európskych štátnikov.

Hoci je Rakúsko v súčasnosti republikou, Schönbrunn zostal miestom politických stretnutí na najvyššej úrovni, pretože veľkolepá architektúra barokového paláca a nádherná výzdoba jeho reprezentačných miestností sa do značnej miery zachovali v pôvodnom stave.

 

Bojnický zámok. Zdroj: dronepaint.sk

#3, Bojnický zámok, Slovensko

 

Neogotický zámok bol pôvodne postavený v 12. storočí (hoci bol niekoľkokrát prestavaný do dnešnej podoby), a patrí k našim najkrajším a najobľúbenejším pamiatkam.

Zámok sa vypína na úpätí Strážovskej pahorkatiny, na travertínovom kopci nad mestom Bojnice. Je to jeden z najstarších a najvýznamnejších hradov na Slovensku. Prvá písomná zmienka o jeho existencii pochádza z roku 1113, našla sa v listine zoborského opátstva, a odvtedy ho vlastnili okrem iného Matej Korvín, Thurzovci či Pallfyovci.

Bojnický zámok je národnou kultúrnou pamiatkou a sídlom múzea. V areáli hradu sa konajú kultúrne a spoločenské podujatia, napr. koncerty vážnej hudby v Huňadyho sieni, tradičný festival duchov a strašidiel, vystúpenie skupiny historického šermu, svadobné obrady v Zlatej sieni a ďalšie.

Celá oblasť je atraktívna aj pre známe kúpele a výnimočnú ZOO.

 

Hrad Malbork. Zdroj: viator.com

 

#4, Hrad Malbork, Poľsko

Hrad Malbork, ktorý postavili nemeckí rytieri v 13. a 14. storočí, je najväčším tehlovým opevnením v Európe.

Kompletne zrekonštruovaný rozľahlý areál zahŕňa tri časti, a je ideálnym miestom pre milovníkov histórie. Spolu s impozantnou architektúrou sa v zámku nachádza aj vlastné stredoveké múzeum a výnimočné múzeum jantáru.

Toto hlavné centrum stredovekej histórie je fascinujúcou zastávkou pri ceste z hlavného mesta Poľska Varšavy, do jedinečného prístavného mesta Gdansk.

 

Budínsky hrad. Zdroj: commons.wikimedia.org

 

#5, Budínsky hrad, Maďarsko

 

V neposlednom rade je tu Budínsky hrad zapísaný na zozname UNESCO, v hlavnom meste Maďarska, v Budapešti.

Mohutný barokový palác, ktorý hľadí na hlavné mesto z vhodne pomenovaného „Hradného vrchu“, bol postavený v 18. storočí, ako náhrada staršieho hradu.

Areál hradu ponúka návštevníkom nespočetné množstvo sôch, fontán a architektonických kuriozít, nehovoriac o úžasnom výhľade cez Dunaj na druhú stranu mesta.

 

Pevnosť Hohenwerfen. Zdroj: sworld.co.uk

 

#6, Pevnosť Hohenwerfen, Rakúsko

 

900-ročný hrad Hohenwerfen sa nachádza na skalnom výbežku, a je obklopený týčiacimi sa alpskými štítmi.

Udržiava históriu nažive prostredníctvom mnohých atrakcií, vrátane stredovekých obchodov, hradnej krčmy, rozsiahlej expozície zbraní a dokonca aj sokoliarskej show.

Hohenwerfen ste mohli vidieť aj v klasickom filme z druhej svetovej vojny „Where Eagles Dare“.

Hrad Karlštejn. Zdroj: kudyznudy.cz

 

#7, Hrad Karlštejn, Česká republika

 

Tento veľký gotický hrad, postavený v roku 1348 Karolom IV., najobľúbenejším kráľom Českej republiky, je architektonickým a kultúrnym pokladom.

Je najnavštevovanejším hradom v Českej republike, a nachádza sa na zalesnenom svahu v prírodnej rezervácii Český kras.

Slúžil na ochranu kráľovskej pokladnice, svätých relikvií a predovšetkým korunovačných klenotov Svätej ríše rímskej. Podľa jednej z legiend bol hrad Karlštejn určený len pre svetské a duchovné potreby kráľa Karola IV., a ženy tam nesmeli.

Pokračujte na ďalší príspevok »