Váš najprácnejší projekt ste vy sami. Zdokonaľte si metazručnosti, uľahčíte si tým cestu k úspechu

Máte pocit, že stojíte na jednom mieste, prípadne neviete do čoho sa skôr pustiť? Skúste sa vrátiť na začiatok a zamerať sa na vaše metazručnosti. Svet sa neprispôsobuje nám, ale my jemu Nie je to tak, že dnes úspech nič neznamená. Kto by sa predsa nechcel pochváliť a cítiť sa uznávaný vďaka svojej kvalifikácii v… Prečítať celé

Máte pocit, že stojíte na jednom mieste, prípadne neviete do čoho sa skôr pustiť? Skúste sa vrátiť na začiatok a zamerať sa na vaše metazručnosti.

Svet sa neprispôsobuje nám, ale my jemu

Nie je to tak, že dnes úspech nič neznamená. Kto by sa predsa nechcel pochváliť a cítiť sa uznávaný vďaka svojej kvalifikácii v určitom obore. Pre dnešný svet je to však málo. Ak perfektne ovládate jednu vec, skvelé. Vždy sa ale nájde človek, ktorý viac číta, píše, vzdeláva sa. Tento fakt môže vyvolať dvojakú reakciu: ostanete tam, kde sa cítite bezpečne alebo sa takisto začnete posúvať ďalej.

Hoci všetko závisí od individuálneho rozhodnutia, súčasná doba si neustále učenie priam vyžaduje. Môžeme sledovať prirodzený posun v tom, čo spoločnosť oceňuje. Kedysi sa bral ohľad najmä na fyzické zdatnosti. Keď sa začali rozširovať korporácie, začali sa rozvíjať aj analytické a komunikačné zručnosti. Moderný život uprednostňuje svižnosť, v ktorej sa snúbia naučené veci s prijímaním nových výziev.

Naštartujte svoje odhodlanie

Práve kvôli dnešným nárokom je najlepšie dostať sa k jadru schopností. Tie spočívajú v metazručnostiach. Ide o „skilly“, ktoré predchádzajú konkrétnej ukážke vašej šikovnosti. Ovládate prstoklad, dohovoríte sa po španielsky či si dokážete zapamätať legendárne filmové hlášky? S trochou snahy sa viete dopracovať k ďalším schopnostiam, hodnotným buď pre osobný, alebo pracovný život.

Existuje mnoho metazručností, od sebauvedomenia, sebadôveru až po kritické myslenie. Sú to schopnosti, ktoré sa vzťahujú sa na všetky aspekty vášho života. Preto je ich pestovanie také dôležité. V čase narastajúcej automatizácie sa vám môžu hodiť viac, než kedykoľvek predtým.

Cítenie

Všadeprítomnej technológii stále konkuruje emocionálna inteligencia. Častokrát si práve vďaka nej dokážeme uvedomiť skutočnosti, ktoré by sme si po praktickej stránke nevšimli.

INZERCIA

Názory druhých ľudí vás dokážu inšpirovať, prípadne premýšľať z iného uhla pohľadu. zdroj: pexels.com

Ľudská myseľ nebola navrhnutá tak, aby robila presné výpočty. Bola však navrhnutá tak, aby si intuitívne dokázala vybrať spomedzi viacerých riešení. Ak sa naučíte viac oprieť o túto zručnosť, pomôže vám to spolupracovať s ostatnými a ľahšie prijmete nové podnety. Jednoducho nezabudnite načúvať.

Rozhľad

Táto metazručnosť zachytáva ľudskú schopnosť strategicky chápať a uniknúť predsudkom. Počítače síce fungujú pri riešení individuálnych problémov, ale nedarí sa im tak dobre zhodnotiť celkový obraz.

Zdokonaliť sa vo videní vecí nie je také jednoduché a môže to spochybniť doterajšie názory a predstavy o svete. Lepšie videnie  poskytuje lepšie informácie, na základe ktorých môžete konať pri navigácii v modernom svete.

Predstavivosť

Inovatívny prístup a kreatívne zmýšľanie – tieto zručnosti budú vždy veľmi žiadané. Mnohí psychológovia tvrdia, že predstavivosť je aj nástrojom na prežitie. Ak ju má niekto slabo rozvinutú, moho, by sa dostať do potenciálne smrteľných situácií.

meta - zručnosti

Predstavivosť podnecuje vášeň, dáva nám novú perspektívu a pomáha vidieť svet z inej stránky. zdroj: pexels.com

Predstavivosť teda musíte neustále trénovať a podporovať. Brainstorming či prítomnosť ďalších kreatívnych hláv prinesie nové nápady a udrží vašu myseľ aktívnu.

Tvorenie

Vytváranie niečoho nového sa do určitej miery prekrýva s predstavivosťou. Kľúčový rozdiel spočíva v testovaní vytvorených riešení. Tvorcovia sa namiesto hľadania bezpečia a istoty v existujúcich odpovediach neboja výroby originálneho riešenia. Práve táto schopnosť orientovať sa v neistých scenároch z tvorenia robí tak cennú a silnú metazručnosť.

Učenie

Naučiť sa učeniu možno znie bizarne, avšak za pokus to stojí. Zlepšiť sa v tejto zručnosti neznamená, že sa musíte vyrovnať niekomu inému. Vrhnite sa najskôr na témy, ktoré vám prinášajú radosť a ponorte sa do nich. Testujte svoje reakcie v spoločnosti, pomôže vám to v rozvíjaní ďalších metazručností.

Aj rozvoj ďalších metazručností je odvodený od našej schopnosti učiť sa. zdroj: unsplash.com

Prvotné schopnosti začínajú učením, zďaleka ním ale nekončia. Na týchto päť vecí sa zameral americký autor Marty Neumeier. Vo svojej knihe Meta-skills: Five Talents for the Robotic Age rozvinul poznatky o druhoch učenia, ktoré môžu poslúžiť ako nakopnutie do lepšej budúcnosti.

Zdroje: www.bigthink.com, www.seeken.org

Zdroj titulnej fotografie: unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »