Ukrývajú „modré zóny“ recept na dlhovekosť?

Modré zóny uviedli do pozornosti päť miest, ktoré sú podľa nevedeckých výskumov ideálne na dosiahnutie vysokého veku. Prežili celé storočie V súčasnosti je najstarším človekom na Zemi 115-ročná María Branyas Morera. Prebrala štafetu po Lucille Randon, ktorá zomrela 17. januára 2023 vo veku 118 rokov. María sa narodila sa v San Franciscu v Kalifornii, ale o osem… Prečítať celé
Vydané 26. februára 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Modré zóny uviedli do pozornosti päť miest, ktoré sú podľa nevedeckých výskumov ideálne na dosiahnutie vysokého veku.

Prežili celé storočie

V súčasnosti je najstarším človekom na Zemi 115-ročná María Branyas Morera. Prebrala štafetu po Lucille Randon, ktorá zomrela 17. januára 2023 vo veku 118 rokov. María sa narodila sa v San Franciscu v Kalifornii, ale o osem rokov neskôr sa s rodinou vrátila do Španielska, aby sa usadili Katalánsku.

Kým María vyrastala v Španielsku, Lucille prežila desiatky rokov na juhu Francúzska. Paradoxne, ani jedna z uvedených krajín nepatrí pod takzvané modré zóny. Ide o miesta, ktoré sa vyznačujú pozoruhodnou dĺžkou života miestnych obyvateľov.

Tento pojem prvýkrát použil autor Dan Buettner v roku 2005. So svojím tímom skúmal miesta, kde žije najväčší počet ľudí vo vysokom veku. Potom na mape zakrúžkovali modrou fixkou kraje, ktoré sa v zozname opakovali najčastejšie. V roku 2008 Buettner vydal knihu Modré zóny: 9 rád pre dlhý život od ľudí, ktorí sa dožili vysokého veku.

Vysoký vek obyvateľov je pre tieto miesta prirodzenosťou

Uvedené regióny sa od seba geograficky a kultúrne vzdaľujú, no majú veľa spoločných čŕt. Vďaka tomu môžu byť kľúčom k pochopeniu, prečo ich obyvatelia žijú dlhšie. Buettner popísal týchto päť miest:

  • Ikaria (Grécko): ostrov na východe Egejského mora ponúka všetko, čo by správna stredomorská strava mala obsahovať – domácu zeleninu, olivový olej a plody mora
  • Ogliastra (Taliansko): provincia v oblasti Sardínie je domovom niektorých z najstarších mužov na svete. Žijú v horských oblastiach, kde zvyčajne pracujú na farmách a pijú veľa červeného vína.
Modré zóny

Pohyb v zdravej miere pomáha telu aj mysli. zdroj: unsplash.com

INZERCIA
  • Okinawa (Japonsko): domovom najstarších žien na svete je zase 1000 kilometrové zoskupenie ostrovov na juhu Japonska. Ich strava je bohatá na potraviny obsahujúce sóju a praktizujú tai chi, meditatívnu formu cvičenia.
  • Polostrov Nicoya (Kostarika): známa turistická zóna je obľúbená aj vďaka svojmu jedálničku. Kukuričné placky a fazuľové pokrmy však miestni poľahky spália fyzickou prácou, ktorú vykonávajú aj v starobe. To je v podstate ich životný plán alebo ako sa hovorí na Kostarike plan de vida
  • Adventisti siedmeho dňa v Loma Linda (Kalifornia, USA): Komunita kresťansky založených ľudí bola založená v druhej polovici 19. storočia. O svoje telo sa starajú ako o chrám Ducha svätého, preto dodržiavajú prísnu diétu bohatú na vitamíny a minerály.

Čím sa riadia?

V rámci spoločných znakov predstavil Buettner deväť kľúčových bodov modrých zón:

Fyzická aktivita: Storoční ľudia z modrej zóny sa vo forme udržiavajú fyzickou aktivitou. Napríklad je známe, že komunita pastierov na Sardínii prejde denne viac ako 8 kilometrov.

Inzercia

Cieľ: Okinavčania to nazývajú ikigai, ľudia z Nicoye to nazývajú plan de vida. Obe vyjadrujú myšlienku „prečo sa ráno zobudím“. Tento zmysel života sa považuje za zdroj životnej spokojnosti, ktorý prispieva k dlhšiemu a šťastnejšiemu životu.

Spánok: O Ikarianoch je známe, že si zdriemnu v popoludňajších hodinách, kým adventisti uznáva júsabat alebo deň odpočinku a bohoslužieb raz týždenne.

Pravidlo 80%: Názov zvyku pochádza zo starej okinawskej mantry, ktorá sa hovorí pred servírovaním jedla. Pripomína ľuďom, aby prestali jesť, keď sú ich žalúdky plné na 80 %.

Rastlinná strava: Strava storočných ľudí z modrej zóny sa zakladá prevažne na čerstvých potravinách, ktoré dopĺňajú rôzne obilniny.

Striedma konzumácia alkoholu: Víno z vlastných sadov je predmetom pôžitku, ktorý si ľudia z modrej zóny po práci rozhodne zaslúžia.

Starší ľudia by sa nemali cítiť vyčlenení zo spoločnosti. zdroj: unsplash.com

Silné komunitné väzby: Okinawčania sú známi tým, že vytvárajú bezpečné sociálne siete a poskytujú finančnú a emocionálnu podporu členom komunity.

Milovaní na prvom mieste: Silné rodinné väzby sú základným kameňom dobrého psychického rozpoloženia. Ak starší ľudia cítia, že sú pre svojich blízkych stále dôležití, pridáva im to na istote.

Sociálne povzbudenie: Spoločné zdieľanie radostí aj starostí plynie z komunít, ktoré si ľudia počas života vybudujú.

Súhra viacerých faktorov

Keď sa Maríe spýtali, čo robila pre to, aby sa dožila úctyhodného veku, reagovala úprimne. Svoju dlhovekosť pripisuje „poriadku, pokoju, dobrému spojeniu s rodinou a priateľmi, kontaktu s prírodou, emocionálnej stabilite, žiadnym starostiam, žiadnym výčitkám, množstvu pozitivity a vyhýbaniu sa toxickým ľuďom“.

Šťastie na duši = šťastie navonok. zdroj: unsplash.com

Vedci naznačujú, že ľudia v modrých zónach nemusia nevyhnutne žiť dlhšie. Zatiaľ čo ľudia v Japonsku majú najvyššiu dĺžku života zo všetkých krajín na svete, muži na Okinawe v priemere nežijú tak dlho ako v iných krajinách.

María k svojmu výroku dopĺňa dve „prísady“, ktoré jej dopomohli k získaniu jedinečného titulu. „Myslím si, že dlhovekosť je aj o šťastí. Šťastie a dobrá genetika.“

Zdroje: www.healthline.com, www.livescience.com

Zdroj titulnej fotografie: www.unsplash.com

Pokračujte na ďalší príspevok »