OTESTUJTE SA Z HISTÓRIE

Spoznali by ste sériového vraha?

9 včasných varovných signálov, že ide o sériového vraha Tu je 9 včasných varovných signálov  – pamätajte však, že tieto vlastnosti a znaky sú orientačné.   1. Antisociálne správanie Psychopati majú silný sklon k antisociálnemu správaniu, preto dávajte pozor na extrémne antisociálne deti. Ak sa dieťa zmení z extrémne sociálneho na extrémne antisociálne, mali by… Prečítať celé

9 včasných varovných signálov, že ide o sériového vraha

Tu je 9 včasných varovných signálov  – pamätajte však, že tieto vlastnosti a znaky sú orientačné.

 

1. Antisociálne správanie

Psychopati majú silný sklon k antisociálnemu správaniu, preto dávajte pozor na extrémne antisociálne deti. Ak sa dieťa zmení z extrémne sociálneho na extrémne antisociálne, mali by ste tomu venovať zvýšenú pozornosť.

Ed Gein, inšpirácia pre Psycho’s Norman Bates a Silence of the Lamb’s Buffalo Bill, nemal okrem svojej extrémne nábožnej a násilníckej matky, ktorá ho trestala vždy, keď sa pokúsil spriateliť, žiadne sociálne väzby. Po jej smrti v roku 1945 začal Gein vraždiť a vykopávať hroby, zbierať časti tiel žien, ktoré vyzerali ako jeho matka, a pokúšal sa vyrobiť si „ženský oblek“.

 

Po smrti matky žil Ed v biede a špine. Zdroj: the-sun.com

 

Ďalší kvalitný príklad je Jeffrey Dahmer, ktorý bol spoločenským a živým dieťaťom, kým sa jeho rodičia nepresťahovali do Ohia kvôli otcovej novej práci. Tam sa utiahol – údajne po tom, čo bol sexuálne obťažovaný – a začal svoju pozornosť zameriavať skôr na pitvanie a zabíjania na cestách.

 

2. Podpaľačstvo

Mnoho sériových vrahov začínalo ako podpaľači. Podpaľačstvo je psychologicky príťažlivé, pretože zahŕňa manipuláciu so silou a kontrolou, čo je súčasťou výzvy pre sériových vrahov, ktorí sa tešia z toho, že majú svoje obete na milosť.

 

David Berkowitz. Zdroj: mcmurray.com

David Berkowitz, známy aj ako „Samov syn“, bol ako dieťa pobláznený pyromániou až do takej miery, že ho ostatné deti nazývali „Pyro“. Údajne založil viac ako 1000 požiarov v New Yorku.

 

3. Mučenie malých zvierat

Toto je jeden z najsilnejších varovných signálov. Deti, ktoré mučia alebo zabíjajú malé zvieratá, ako sú veveričky, vtáky, mačky a psy, bez toho, aby prejavili ľútosť, sú s vysokou pravdepodobnosťou sociopati. Mnoho sériových vrahov zabíja, aby ovládli životy iných, a ako deti sú malé zvieratká jedinými životmi, ktoré môžu ovládať.

 

Jeffrey Dahmer. Zdroj: express.co.uk

 

Kanibalistický sériový vrah Jeffrey Dahmer sa ako dieťa bicykloval po lesoch a zbieral mŕtve zvieratá, aby ich pitval. Dahmer dokonca zabil a rozštvrtil svoje vlastné šteniatko a keď skončil, nasadil mu hlavu na kôl.

Ďalší obludný príklad je Bostonský škrtič, Albert DeSalvo – ako dieťa chytal mačky a psy, a mučil ich.

 

4. Chudobný rodinný život

Mnoho sériových vrahov pochádza z nestabilných rodín s kriminálnou, psychiatrickou alebo alkoholickou minulosťou. Títo vrahovia majú často hrozné vzťahy so svojimi rodinami a často ich využívajú ako svoje prvé obete.

 

Ed Kemper. Zdroj: cs.wikipedia.org

Keď mal len pätnásť rokov, Ed Kemper, „zabijak Co-Ed“, zabil svojich starých rodičov. Po prepustení vo veku dvadsaťjeden rokov zabil Kemper šesť vysokoškolákov. Polícia ho napokon chytila, keď Kemper zabil svoju násilnú matku alkoholičku. S mŕtvolou svojej matky zaobchádzal obzvlášť brutálne, odťal jej hlavu, a jej hlasivky odhodil do odpadkového koša.

 

5. Zneužívanie v detstve

Mnoho sériových vrahov je v detstve zneužívaných – fyzicky, psychicky, sexuálne – blízkym rodinným príslušníkom. Toto správanie vzbudzuje u dieťaťa pocity poníženia a bezmocnosti, pocity, ktoré sa neskôr budú snažiť vniesť do svojich obetí.

 

Charlize Theron ako Aileen Wuornos. Zdroj: reddit.com

Aileen Wuornos, sériovú vrahyňu prostitútku, ktorú stvárnila Charlize Theron vo filme Monster, opustila matka, keď mala štyri roky, a nikdy sa nestretla so svojím otcom, ktorý si odpykával trest vo väzení za znásilnenie sedemročného dievčaťa, keď sa Aileen narodila. Aileenin starý otec, ktorý sa o Aileen postaral, keď jej matka odišla, ju fyzicky a sexuálne týral, až kým v pätnástich rokoch neutiekla.

 

6. Užívanie návykových látok

Mnoho sériových vrahov zápasí so zneužívaním drog a alkoholu.

Jeffrey Dahmer začal piť v tínedžerskom veku a po ukončení strednej školy bol alkoholik. Jeho alkoholizmus mal za následok vylúčenie z vysokej školy a prepustenie z armády. Neskôr používal alkohol, aby nalákal obete do svojho bytu, kde ich zabil v márnom úsilí vytvoriť sexuálneho otroka podobného zombie, ktorý by nikdy neodišiel.

 

7. Voyeurizmus

Od mladého veku sa mnohí sérioví vrahovia zaujímajú o voyeurizmus, sado-masochistickú pornografiu a fetišizmus.

 

Mnoho tvárí Teda Bundyho. Zdroj: aenetworks.tv

Ted Bundy tvrdil, že ako dospievajúci sa opíjal a po nociach obchádzal svoju komunitu a hľadal vyzliekajúce sa ženy alebo iné dráždivé situácie, na ktoré by sa mohol pozerať.

 

8. Inteligencia

Mnoho sériových vrahov má IQ v rozsahu „svetlého normálu“. Organizovaní sérioví vrahovia, ktorí zabíjajú metodicky, ako John Wayne Gacy alebo Ted Bundy, majú priemerné IQ 113, zatiaľ čo dezorganizovaní sérioví vrahovia majú priemerné IQ 93.

 

John Wayne Gacy. Zdroj: chicagotribune.com

Ed Kemper mal IQ 136 (len štyri body pod hranicou 140, ktorá je status génia). Využil svoju inteligenciu na to, aby presvedčil psychiatrov, aby ho prepustili po tom, čo si odsedel iba päť rokov za vraždy svojich starých rodičov, pričom tvrdil, že sa zreformoval. Neurobil to a zabil ďalších osem žien, kým ho znova chytili.

 

9. Neschopnosť udržať si prácu

Napriek vyššej inteligencii, ako je normálna, má veľa sériových vrahov problém udržať si prácu. Sérioví vrahovia majú často problém zostať zamestnaní, buď preto, že ich aktivity mimo pracovného času zaberajú veľa času, alebo pretože ich posadnutosť ich núti loviť obete, keď by mali byť v práci.

Po odchode z armády mal David Berkowitz, ktorý mal údajne „nadpriemernú inteligenciu“, niekoľko robotníckych zamestnaní, kým ho zajali, vrátane jeho poslednej práce poštára.

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »