Rozhovor s osobnosťou – Monika Céreová

   Kto som? • Som zástupkyňa J&T Finance Group, pre ktorú pracujem od roku 1996. • Som jednou zo zakladajúcich členov J&T Finance Group. • V roku 1998 som bola pri akvizícii Podnikateľskej banky v Českej republike, ktorá sa neskôr stala J&T BANKou. • V roku 2006 som založila J&T BANKu na Slovensku. Ďalšie roky som bola riaditeľkou banky a momentálne… Prečítať celé
Vydané 19. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Zakladateľ skupiny United Group | Bratislava, Slovensko

   Kto som?
• Som zástupkyňa J&T Finance Group, pre ktorú pracujem od roku 1996.
• Som jednou zo zakladajúcich členov J&T Finance Group.
• V roku 1998 som bola pri akvizícii Podnikateľskej banky v Českej republike, ktorá sa neskôr stala J&T BANKou.
• V roku 2006 som založila J&T BANKu na Slovensku. Ďalšie roky som bola riaditeľkou banky a momentálne som viceprezidentkou J&T.
• Počas môjho vedenia v J&T Banke sme vybudovali známu a rešpektovanú súkromnú banku na trhu s viac než 10 tisíc klientmi a zaujímavý trhový podiel v najbohatšom sektore.

1. Čo pre vás znamená vaša práca?

    Moja práca? To, čo ma baví.
K bankovníctvu som mala odjakživa blízko. Krátko po skončení vysokej školy som začala pracovať pre J & T, vtedy ešte obchodníka s cennými papiermi, teraz úspešnú privátnu banku a veľký finančný holding. Moja práca sa stala aj mojím koníčkom. Som presvedčená, že na to, aby človek podával najlepší výkon, je nevyhnutné nájsť si vo svojej práci hobby. Dlhé roky som pôsobila na pozícii riaditeľky J & T Banky, v súčasnosti som viceprezidentkou skupiny J & T a denno-denne sa stretávam s novými úlohami, ktoré sú pre mňa výzvou. Veľa cestujem, spoznávam nových ľudí a stále získavam cenné skúsenosti, ktoré ma v živote posúvajú ďalej.

2. O akej kariére ste snívali, keď ste skončili vysokú školu?

   Vždy som chcela robiť to, čo ma napĺňa, má zmysel a baví ma, a práve vtedy viete byť v tom čo robíte lepší a úspešný. Vtedy nepozeráte na čas ktorý strávite prácou, lebo je to niečo, čo by ste mohli robiť stále. Po skončení vysokej školy som ale nemala predstavu, že nakoniec skončím ako bankár/finančník. Je dôležité nájsť v živote svoje miesto kde sa cítite „doma“, kde ste lepší ako priemer a tou cestou ísť. A pritom nezabúdať stále na sebe pracovať, posúvať sa a mať nové výzvy pred sebou, aby ste neostali stáť na jednom mieste, a to sa mi zatiaľ darí.

3. Aký je váš názor na výrok „peniaze kazia charakter“?

INZERCIA

  Čiastočne musím, žiaľ, súhlasiť. No napriek tomu poznám mnoho úspešných ľudí, ktorí vďaka svojej práci a odhodlaniu veľa dosiahli, čo sa prirodzene premietlo aj do ich príjmov. Ostali však sami sebou. Peniaze nám určíte spríjemňujú život, avšak skutočný život je o iných hodnotách. Túto skutočnosť si však málo ľudí uvedomuje, respektíve fakt, že peniaze nie sú prvoradé pochopia, až keď prídu o skutočné hodnoty.

4. Je podľa vás možné na Slovensku vybudovať krajinu podobnú Švajčiarsku?

  Vo svojom živote sa riadim zásadou, že nič nie je nemožné. Slovensko je síce malá krajina, ale s veľkým potenciálom. Stať sa „druhým“ Švajčiarskom však bude veľmi dlhá a náročná cesta, na ktorej bude nevyhnutné pristúpiť k mnohým zásadným systémovým zmenám, protikorupčným opatreniam a mnohým ďalším zásahom. Bez nich zostane Slovensko i naďalej v štádiu z pred založenia republiky, teda len na úrovni sľubov a želaní.

 5. Aký je podľa vás rozdiel medzi chudobnými, strednou triedou a bohatými ľuďmi? Čo ich v zásade odlišuje?

     Tým, že J & T Banka sa zameriava na privátne bankovníctvo a dá sa povedať na tých najbohatších ľudí v krajine, tak osobne veľmi dobre zopár z nich aj poznám. A musím povedať že vo všeobecnosti ma veľmi obohacuje sa s nimi rozprávať o ich názoroch na život, ich záľubách, o cestách ako prišli k úspechu a bohatstvu. A bohatstvom teraz nemyslím len výšku peňazí na účte v banke, ale hlavne životné skúsenosti, čím si museli v živote prejsť, aby dnes boli tým, čím sú. Bohatí majú určite viac možností, môžu si dopriať pohodlnejší život, vedia zabezpečiť svojím deťom kvalitnejšie vzdelanie, či nadštandardnú zdravotnú starostlivosť. To si chudobní, či stredná vrstva často nemôžu dovoliť, resp. nie v takej miere. Peniaze sú však len prostriedkom k príjemnejšiemu životu a nevypovedajú, resp. nie sú zárukou šťastia, či spokojnosti človeka.

 6. Je podľa vás vývoj a vznik finančných skupín na Slovensku z pohľadu okolitých krajín jedinečný?

   Vznik finančných skupín sa na Slovensku spája najmä s časmi privatizácie. Ich pôsobenie u nás nie je v porovnaní so situáciou v zahraničí ničím neobvyklým. Bolo to len zoskupenie mladých ľudí, čo sa nebáli začať podnikať v krátkom čase po „nežnej revolúcii“, kedy podnikanie bolo pre mnohých ľudí dlho žijúcich v socializme veľmi neznámym pojmom. Na našom území sa ľudia na finančné skupiny pozerajú takpovediac „cez prsty“ a vnímajú ich viac menej negatívne. Fakt je však ten, že majú dopad na našu ekonomiku, zamestnávajú množstvo ľudí, platia nemalé dane a v neposlednom rade investujú do rozvoja na našom území.

7. Myslíte si, že je možné pomôcť druhým tým, že zmeníte ich myslenie?

    Určite áno, ale nikdy nezmeníte niekoho pokiaľ sa nechce zmeniť on sám. Som presvedčená, že od vnútorného nastavenia človeka, jeho psychiky a myslenia sa odvíja aj jeho život. Určité vecí v ňom síce neovplyvníme, ale myslieť pozitívne je základom spokojnosti človeka. Veľmi dôležitá je spätná väzba, človek by mal mať pri sebe niekoho, kto ho vie usmerniť, prípadne ukázať mu inú cestu. V tomto smere zohrávajú dôležitú úlohu najmä naši rodičia, priatelia, či partneri. Ako súčasť primárnej sociálnej skupiny ovplyvňujú naše myslenie azda najviac a tým nám vedia pomôcť.

8. Je podľa vás možné, že obdiv jedného dňa prekoná závisť?

   Verím tomu :-) Aj keď jednou z nie veľmi lichotivých vlastností Slovákov je práve závisť a pozeranie sa na to, čo má niekto iný a ja nie. Myslím si, že časom nastane v tomto smere posun k lepšiemu. Na Slovensku pribúda stále viac úspešných ľudí, ktorí nám môžu a mali by byť príkladom. Verím, že tomu tak raz bude.

9. Môže byť líder ako osobnosť v riadení spoločnosti nenahraditeľný?

   Zo všeobecno – ekonomického pohľadu je každý človek nahraditeľný. Nie každý manažér v biznise sa však stane aj prirodzeným lídrom. Líderstvo je niečo, čo musí mať človek v sebe, s čím sa musí narodiť. Z tohto hľadiska zohrávajú lídri v riadení spoločností veľmi dôležitú úlohu a preto sú určite ťažšie nahraditeľní, no podľa môjho názoru určite nie nenahraditeľní.

10. Ak by ste mali čarovný prútik a jedno želanie, čo by ste si priali?

   Mať okolo seba len šťastných a usmiatych ľudí. A verím, že už za krátko toto želanie nebude len želaním, ale skutočnosťou;)

Vladimír Orth

Pokračujte na ďalší príspevok »