Jaskyne, biely rum, James Bond a Portoričanky

Karibský ostrov Portoriko je známy aj ako Porto Rico alebo Puerto Rico, v preklade „bohatý prístav“. Domáci ho však nazývajú „La Isla del Encanto“, čo znamená „pôvabný ostrov“. Každý návštevník rozumie, prečo domorodci svoj ostrov označujú ako pôvabný. Snúbi sa v ňom pestrosť čistej prírody, luxusných hotelov, ale aj jednoduchého životného štýlu miestnych obyvateľov. Tento neveľký ostrov s rozlohou iba necelých dvanásťtisíc kilometrov štvorcových som krátko navštívil… Prečítať celé
Vydané 19. augusta 2014 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Karibský ostrov Portoriko je známy aj ako Porto Rico alebo Puerto Rico, v preklade „bohatý prístav“. Domáci ho však nazývajú „La Isla del Encanto“, čo znamená „pôvabný ostrov“. Každý návštevník rozumie, prečo domorodci svoj ostrov označujú ako pôvabný. Snúbi sa v ňom pestrosť čistej prírody, luxusných hotelov, ale aj jednoduchého životného štýlu miestnych obyvateľov. Tento neveľký ostrov s rozlohou iba necelých dvanásťtisíc kilometrov štvorcových som krátko navštívil počas plavby Karibikom.

 

Vladimír Mego pre UnitedLife

   Požičaným autom vyrážame z hlavného mesta San Juan na severo-východe smerom na západ ostrova. Ešte pred vstupom do vnútrozemia už na okraji mesta zastavujeme v údajne najväčšom Bacardi liehovare sveta. Rodina Bacardiovcov sem presťahovala výrobu svetoznámeho rumu z Kuby po Castrovom prevrate v šesťdesiatych rokoch minulého storočia. Vôňa rumu a vanilky sa šíri až za plot obrovského areálu s vlastným prístavom. Zvažujeme prehliadku liehovaru, ktorú je tu možné podniknúť so sprievodcami, avšak pokračujeme ďalej na západ ostrova.

exotic2

 Neďaleko mesta Arecibo, v pahorkatine medzi kopcami, je v priehlbine vyhasnutého krátera uložený najväčší rádioteleskop na svete s priemerom 305 metrov a plochou ekvivalentnou k rozlohe 26 futbalových ihrísk. Rádioteleskop je spätý s výskumom ďalekého vesmíru, mimozemských civilizácií, ale tiež Piercom Brosnanom alias Jamesom Bondom z filmu Golden Eye.

   Po obhliadke observatória sa presúvame ešte viac do vnútrozemia k ďalšiemu „naj“ ostrova Portoriko –
tretiemu najväčšiemu jaskynnému komplexu na svete. V parku Rio Camuy je 220 jaskýň a niekoľko priepastí. Z nich najväčšia, Tres Pueblos, má priemer jeden kilometer a hĺbku 120 metrov. Pre momentálne záplavy nie je možné ísť do vnútra jaskýň, tak sledujeme aspoň priepasť. Vraciame sa späť, osviežiť sa na pláži Isla Verde – údajne najkrajšej na ostrove.

  Pláž široká asi sto metrov sa tiahne v dĺžke niekoľko kilometrov, priamo v hlavnom meste. Je tu všetko, čo očakáva od známej destinácie náročný návštevník i oddychujúci dobrodruh – hotely, bary, reštaurácie. Snáď jediné, čo tu chýba, sú krásne Portoričanky. V disharmónii so všeobecnou predstavou o tmavých štíhlych čiernovlasých kráskach je väčšina tunajších „krások“ totiž dosť obézna a nepekná.

  Po vykúpaní v mori zostáva čas a tak vyrážame do rezervácie El Yunque. Opäť, ako množstvo iných krás tohto ostrova, aj El Yunque je čímsi výnimočný. Ide totiž o jediný dažďový prales na území USA a cesta z pláže hlavného mesta k nemu trvá autom iba trištvrte hodinu. Zamračená obloha a blížiaci sa večer dodávajú džungli, prístupnej asfaltovou cestou, tajomný ráz. Zo zákrut sa kde tu naskytá krásny výhľad na členité pobrežie. Míňame niekoľko vodopádov a džungľu plnú papradí s veľkosťou našich dubov, bambus s výškou elektrických stĺpov a rastliny, ktoré u nás pestujeme ako izbové, tu dosahujú neuveriteľnú veľkosť stromov. Je tu krásne, ale loď na nás nepočká, musíme sa vrátiť späť. Ostáva nám nalodiť a na plavbu k ďalším nádherným ostrovom Karibiku…

Pokračujte na ďalší príspevok »