Rozhovor Belovesde: Upcyklované oblečenie, ktoré nebudete chcieť vyzliecť

 Odevný priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom na planéte. Kým kedysi sa používanie starého oblečenia alebo oblečenia z druhej ruky považovalo za lacné, dnes sa považuje za trendy a udržateľné. Upcyklácia oblečenia sa stala takou populárnou, že sa z nej stalo samostatné odvetvie priemyslu. Či už na internetových stránkach s predajom ručne robených kúskov alebo na… Prečítať celé
Vydané 13. októbra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

 Odevný priemysel je druhým najväčším znečisťovateľom na planéte. Kým kedysi sa používanie starého oblečenia alebo oblečenia z druhej ruky považovalo za lacné, dnes sa považuje za trendy a udržateľné. Upcyklácia oblečenia sa stala takou populárnou, že sa z nej stalo samostatné odvetvie priemyslu.

Či už na internetových stránkach s predajom ručne robených kúskov alebo na Instagrame môžeme nájsť pomerne veľa skutočne zručných remeselníkov. Čo ma však fascinuje na značke Belovesde je proces. Či už sa jedná o proces výroby oblečenia, budovania podniku alebo len náhľad do takého bežného dňa človeka, ktorý rozumie svojmu remeslu a každý deň sa učí niečo nové.

 

Ahoj Barbora, rada by som ťa privítala na stránkach UnitedLife. Tento rok si toho stihla veľa. Vytvorila si svoju trvalú ponuku, spustila nový e-shop, pridala nové strihy, obehala trhy a rozšírila svoj obsah na sociálnych sieťach. Preto by som sa chcela ako prvé opýtať, čo ťa najviac baví na tvojej práci?

Ahoj, ďakujem veľmi pekne za privítanie. Veľmi ma baví kreatívny proces tvorby, od počiatočného návrhu až po jeho realizáciu. Rovnako ma baví aj samotné šitie. Je to aktivita, pri ktorej sa dokážem sústrediť a nemyslieť na nič iné. No a potom samozrejme spokojní zákazníci, ale koho by táto časť nebavila, hehe.

 

Archív: Belovesde

Pamätáš si ako a prečo si začala so šitím a upcyclovanou módou?

K šitiu som sa dostala úplnou náhodou, nikdy som si nepovedala, že teraz začnem a naučím sa šiť. Začalo to tým, že som potrebovala sukňu a nikde som nevedela zohnať takú, aká by sa mi páčila. Raz som našla doma roztrhaný obrus a gumičku, nejako som to dala dokopy (bolo to len ručne zošité) a mala som hotovú sukňu. Bola som na to extrémne hrdá, tú sukňu som nosila a cítila som sa v nej ako hviezda :D.

V tom čase pojem upcyklácia neexistoval, možno rok na to sa začalo toto slovo objavovať v spojitosti s módou. Ja som teda ani netušila, že to, čo robím sa nejako konkrétne volá. Tento smer sa mi však veľmi zapáčil. Na začiatku to bolo preto, že látky z druhej ruky boli lacnejšie a nebála som sa ich „pokaziť“. Časom som sa do toho zamilovala vďaka jedinečnosti materiálov a ich limitovanému množstvu. Je mizivá pravdepodobnosť, že dvakrát narazíte na rovnakú látku, preto je takmer každý kúsok jediný svojho druhu.

 

Mohla by si nám v krátkosti opísať proces výroby upcyklovaného kúsku?

Upcyklovaná móda vzniká z látok, alebo z kúskov oblečenia, ktoré už predtým boli použité na niečo iné. Preto namiesto do galantérie zamierim do second-handu. Hľadám hlavne veľké kusy bytového textilu, ktorý je využiteľný aj na oblečenie. Často je to posteľné prádlo či závesy ale niekedy sa mi podarí zohnať aj samotnú metráž. Látku doma skontrolujem, zmeriam a podľa množstva a materiálu k nej priradím strih, prípadne vymyslím niečo nové. Ďalej je ten proces úplne rovnaký ako pri šití z látky z galantérie. Asi jediný reálny rozdiel je to, že keď nakupujete v galantérii a zle si vypočítate množstvo, zájdete kúpiť viac látky. Pri upcyklácii však musíte vymyslieť plán B, lebo viac látky jednoducho nie je.

@belovesde

✨Tiktok vs. Reality✨ #process #progress #inthemaking #sewing #madeinslovakia

♬ original sound – Belovesde

Odkiaľ pochádza materiál, z ktorého tvoríš?

Je hlavne zo second-handu. No často dostávam látky aj darom, či už od známych a rodiny, alebo od ľudí, čo by chceli darovať nejaké svoje látky, ktoré už nepotrebujú.

 

Akú najväčšiu prekážku si prekonala pri budovaní svojej značky Belovesde?

Pre mňa je najťažšie riešiť administratívu, účtovníctvo, držať krok s aktuálnymi zákonmi, či nariadeniami pre podnikateľov. Malý podnikatelia sú na Slovensku pomerne začínajúce odvetvie, málokto vám vie poradiť s týmito vecami.

 

Keď si pozerám tvoje kúsky mám pocit, že sa venuješ hlavne ženskej alebo romantickej móde. Ako by si nazvala svoj štýl, a prečo si sa vydala práve touto cestou?

Presne tak, ženská móda je momentálne to jediné, čomu sa venujem. Moju tvorbu beriem ako moje umelecké alter-ego. Chcela by som, aby moju značku aj mňa ľudia vnímali ako romantickú, ženskú a nežnú. V posledných rokoch vidím a počujem, že ľudia značku označujú presne týmito prívlastkami, z  čoho sa  veľmi teším.

belovesde

Oslovil ma tvoj účet na Instagrame. Je veľmi dynamický, často komunikuješ so svojimi sledovateľmi, natáčaš videá a dokonca nás niekedy zahrnieš aj do kreatívneho procesu. Prečo práve tento interaktívny prístup?

Raz som chcela svojím sledovateľom na Instagrame ukázať celý proces výroby, až po spracovanie poslednej nitky. Prišlo mi zdĺhavé všetko opisovať textom v príspevkoch. Preto som to zhrnula do krátkych videí a odvtedy sa snažím s „publikom“ komunikovať takmer o všetkom. Ľudia často ani netušia, čo všetko je za značkou Belovesde a koľko čo trvá, preto sa snažím ukázať aj ten menej príjemný, zdĺhavý ale reálny pohľad na malú slovenskú firmu. Pomáha mi to budovať dôveru medzi mnou ako firmou a konečnými zákazníkmi. Vedia od koho nakupujú, kto ich veci ušil, s kým komunikujú cez sociálne siete alebo aj to, že niekedy veci nejdú podľa plánov.

@belovesde

✨Work Day✨ #work #smallbusiness #cutting #sewing

♬ original sound – Fiesta Salsa✨

Otázka na záver, máš pre nás nejaké rady a tipy pri obliekaní alebo kombinovaní oblečenia?

Poradila by som len to, aby sa ľudia nebáli skúšať nové veci a nesiahali len po „bezpečných“ kombináciách, ako je čierna farba lebo zoštíhľuje alebo rifle a tričko. Určite odporúčam nájsť si svoj štýl, vhodné strihy, farby, ktoré sa hodia k vašej pleti a postave. Rozhodne nakupovať menej a kvalitnejšie.

Archív: Belovesde

Pokračujte na ďalší príspevok »