Vyrobia za 60 centov, predajú za 50 dolárov. Prečo „udržateľná móda“ naberá na význame?

Udržateľná móda znamená starostlivosť o naše oblečenie aj starostlivosť o našu planétu. Módny priemysel produkuje obrovské množstvo kúskov, ktoré nepotrebujeme. Väčšina z miliárd kusov oblečenia skončí už po niekoľkých noseniach v spaľovni alebo na skládke. Módny priemysel sa musí podstatne zmenšiť! Organizátori rôznych kampaní čoraz častejšie tvrdia, že jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť vplyv… Prečítať celé
Vydané 19. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Udržateľná móda znamená starostlivosť o naše oblečenie aj starostlivosť o našu planétu. Módny priemysel produkuje obrovské množstvo kúskov, ktoré nepotrebujeme. Väčšina z miliárd kusov oblečenia skončí už po niekoľkých noseniach v spaľovni alebo na skládke. Módny priemysel sa musí podstatne zmenšiť!

Organizátori rôznych kampaní čoraz častejšie tvrdia, že jedným z najjednoduchších spôsobov, ako znížiť vplyv módy, je kupovať menej. Podľa skupiny Take the Jump, by bolo ideálne keby si každý za rok zadovážil len tri nové kusy oblečenia. Znie to síce pekne, ale nie je to také ľahké. Dnešná generáciu nákupných maniakov je závislá na okamžitom uspokojením, ktoré prináša kúpa nových vecí.

 

Udržateľná móda: základné kroky

Medzi faktory, ktoré pozitívne prispievajú k zdravému vzťahu k móde a oblečeniu patrí:

 • nákup kvalitného oblečenia,
 • vyhýbanie sa značkám rýchlej módy a ich nablýskaným reklamným kampaniam,
 • ochota majiteľov nosiť ten istý kus oblečenia znova a znova,
 • schopnosť starať sa o svoje oblečenie ( skladovanie vyčisteného oblečenia mimo dosahu slnečného svetla a tepla, v chladných a suchých priestoroch s dostatočným priestorom na dýchanie),
 • dobré usporiadanie šatníka (ak je oblečenie dobre usporiadané, je jednoduchšie presne vedieť, čo vlastníme, a je pravdepodobnejšie, že ho budeme nosiť a starať sa oň).

Udržateľná móda nás nabáda, aby sme mali pozitívny vzťah k sebe, svojmu okoliu a svojmu oblečeniu. (Foto: Shanna Camillieri)

Väčšina odborníkov na udržateľné oblečenie sa zhoduje: perte oblečenie menej a perte ho v chladnejšej vode!

 

Čo je to fast-fashion a prečo sa jej vyhnúť?

Rýchla móda je relatívne nový fenomén v priemysle, ktorý spôsobuje rozsiahle škody na planéte,vykorisťuje pracovníkov a ubližuje zvieratám. Fast-fashion možeme definovať ako lacné a módne oblečenie. Medzi najpopulárnejšie značky, ktoré ponúkajú rýchlu módu patrí H&M, Zara a Topshop. Tieto obchodné domy ovládli ulice, tým, že prevzali vzhľad a dizajnové prvky od najlepších módnych značiek a reprodukovali ich rýchlo a lacno. Rýchla móda ovplyvňuje okrem životného prostredia aj samotných spotrebiteľov. Podporuje kultúru vyhadzovania. Vyvoláva v nás presvedčenie, že musíme nakupovať stále viac a viac, aby sme sa udržali na vrchole trendov, čo vytvára neustály pocit potreby a konečnej nespokojnosti. Tento módny trend je takisto kritizovaný aj z dôvodu duševného vlastníctva, pričom niektorí návrhári tvrdia, že maloobchodníci nelegálne masovo vyrábajú ich návrhy.

Ako nosiť staré oblečenie?

„Styling umožňuje ľuďom vyjadriť sa a zabávať sa s oblečením bez toho, aby si kupovali nové oblečenie. Styling umožňuje presadzovať kreativitu a skutočne nosiť svoje oblečenie. Ide o to, aby sme sa naučili komunikovať s módou mimo spotreby a aby sme si vytvorili vzťah k našim veciam. Prostredníctvom stylingu si vezmete vec, ktorú ste nosili len v jednom prostredí, a využijete ju na nespočetné množstvo ďalších. Vďaka kreatívnemu stylingu sa zo šiat môžu stať sukne alebo topy. Je to, akoby ste práve išli na nákupy, a pritom ste nikdy neopustili svoj šatník.“ Sam Weir, zakladateľ Lotte.V1, individuálnej stylingovej služby

Vyskúšajte tieto triky

 • Kombinujte staré s novým: Neobliekajte sa od hlavy po päty do starého oblečenia, ak vás to bude len deprimovať. Namiesto toho kombinujte obľúbený starý kúsok s novším. Nielenže sa vyhnete tomu, aby ste vyzerali ako výkrik z minulosti, ale vytvoríte si vlastný eklektický štýl.

 

 • Zašlé kúsky môžete oživiť trochou farby.

 

 • Krátke šaty sa dajú nosiť ako topy. Skombinujte ich s džínsami alebo šortkami. Dokonca ich môžete skombinovať aj s dlhou sukňou a vytvoriť tak nový originálny vzhľad.

 

 • Džínsy sú veľká investícia. Džínsy si nekupujete každý rok. Staré modré džínsy sú také elegantné, že ich nebudete chcieť vyhodiť.

 

 • Košele alebo tričká od priateľa sú cool a zároveň pohodlné. Tento vzhľad sa stávaveľkým trendom.
@raghdasalahembaby

Oversized shirt styles #stylingshirt#stylingshirtindifferentways#oversizedshirtchallenge#oversizedshirt#fashionoutfitinspo#2021fashionideas#fashionfy

♬ original sound – Addy

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

 • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
 • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.