Džínsy naše každodenné: posledné denimové trendy

Úzke alebo inak skinny džínsy boli pre mnohé z nás základom každodenného outfitu. Na vrchole módnej vlny sa držali veľmi dlho. Ale to, čo bolo kedysi naším bezpečným oblečením, základom takmer každého looku, sa dnes zdá byť proporčne nie úplne v poriadku. Čo stojí za týmto rýchlym úpadkom? Bývala redaktorka ELLE, Donna Wallace má v tom jasno. Podľa jej slov, pridávanie elastických materiálov, stenšovanie látky a uberanie na kvalite, spôsobilo degradáciu tohoto kedysi slávneho strihu riflí. Nehovoriac o tom, že elastan, ktorý nájdete vo svojich typických skinny džínsoch alebo džegínsoch, je nerecyklovateľný a je veľmi škodlivý pre našu planétu.

„ Džegínsy ich zničili! Hneď ako značky začali džínsoviny zošľachťovať a pridávali do nich príliš veľa elasticity, stali sa gýčovými.“ Donna Wallace

Kvalitné jeansy sú výhodná investícia. Elastanu sa vyhýbajte. (Foto Marcel Strauss)

Sme odvážnejší

Na módne trendy viac ako predtým vplýva móda z ulíc. Aj vďaka sociálnym sieťam máme dnes nekonečné množstvo inšpirácii. Inšpirujú nás skutoční ľudia, ktorí využívajú trendy v reálnom živote. Vieme sa s nimi viac stotožniť, a preto sa nebojím zariskovať s výberom extravagantnejšieho kúsku. V minulosti sa takmer každý držal svojho osvedčeného štýlu, no dnes si kupujeme rôzne strihy a druhy oblečenia, ktoré volíme podľa našej aktuálnej nálady.

Buďte trendy

Čo v tomto roku priniesli nové trendy? Stále je v kurze uvoľnená silueta a komfort. Po boyfriendoch, prišli mom jeans, ktoré sú stále in. Čo sa týka strihu, hitom sú široké a uvoľnené strihy, najlepšie s highwaist (vysokým pásom). Farebne idú do popredia svetlé oďtiene džínsoviny ako aj biela a bežová farba.

• Super baggy jeans

Džínsy so širokými nohavicami, ľudovo nazývané baggy jeans, boli populárne od začiatku 90. rokov 20. storočia do polovice roku 2000. Dnes ich uvádzame ako prvé, lebo sa stali absolútnym hitom roku 2022 re generáciu Z. Nechajú vyniknúť pás a sú super pohodlné. Tieto rifle sú obľúbenou voľbou streetového štýlu a sú rovnako pohodlnou alternatívou k teplákom. Supermodelky ako Bella Hadid a Hailey Bieber si osvojili, ako nosiť tieto voľné džínsy na každodenné nosenie.

• 90s High Waist Relaxed Jeans

Trendy prichádzajú a odchádzajú. Avšak je len málo štýlov, ktoré sú lichotivejšie ako džínsy s vysokým pásom. Pás, ktorý sa pod hrudníkom stenšuje, dodáva tvar a elegantnú líniu a zároveň zvýrazňuje vaše prednosti. A ak ich ešte nevlatníte, mali by ste ich čo najskôr zaradiť do vašeho šatníka.

@karinastylediaries

@abercrombie Denim Guide – these are my favorite pairs! They all fit tts/25 I wear the shirt length and am 5’5” #denimguide

♬ original sound – childhood charts

• Beige jeans

Jedným zo starších trendov sú aj bežové nohavice alebo džínsy. Od roku 2019 si béžové outfity držia svoju popularitu. Niektorým módnym návhárompripomínajú farbu masla, sušienok alebo šálky čaju, čo koniec-koncov nie je vôbec zlé. Ak chcete zjemniť svoj šatník a neupustiť od džínsoviny, bežová, maslová a biela sú skvelými možnosťami.

• Straight leg jeans

Pokiaľ ide o obliekanie podľa typu postavy, džínsy s rovnými nohavicami odpustia nedostatky viac ako ich tesnejšie predchodkyne. Sú univerzálne lichotivejšie, obopínajú boky a dobre sedia takmer každej postave. Džínsy s rovnými nohavicami dávajú členkom trochu viac priestoru na dýchanie a ich rovný strih nie je ani príliš obtiahnutý, ani príliš tesný.

• Mom jeans

Mamkine džínsy zažili obrovské znovuzrodenie v roku 2010. Gigi Hadid, Kourtney Kardashian, Alessandra Ambrosio a ďalšie módne ikony sa nevedeli nabažiť tohoto špecifického džínsového štýlu, ktorý nečakane zvýrazni vaš pozadie a predĺžil nohy, a popritom sa v nich cítite veľmi komfortne. Po tom ako v roku 2021 generácia Z vyhlásila, že skinny jeans sú out, mom jeansy dostávajú opäť svoju šancu zažiariť.