Svetelný smog zaťažuje planétu, ľudí a živočíchy. Vieme mu predísť?

Reklamy, reflektory, osvetlené budovy, osvetlenie fasád, parkoviská či športové štadióny – to sú typy zariadení, ktoré sú zodpovedné za vytváranie svetelných emisií Chýba nám úplná tma? Svetelný smog alebo „fotoznečistenie“ je výsledkom vývoja spoločnosti a prechodu z poľnohospodárskeho života na industriálnu činnosť. Prebytočné umelé svetlo znečisťuje našu planétu spolu s plastovým odpadom, skleníkovými plynmi a odpadovými vodami. Zosilnená žiara… Prečítať celé
Vydané 12. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Reklamy, reflektory, osvetlené budovy, osvetlenie fasád, parkoviská či športové štadióny – to sú typy zariadení, ktoré sú zodpovedné za vytváranie svetelných emisií

Chýba nám úplná tma?

Svetelný smog alebo „fotoznečistenie“ je výsledkom vývoja spoločnosti a prechodu z poľnohospodárskeho života na industriálnu činnosť. Prebytočné umelé svetlo znečisťuje našu planétu spolu s plastovým odpadom, skleníkovými plynmi a odpadovými vodami.

svetelný smog

Kvôli svetelnému znečisteniu nedokážu obyvatelia Singapuru vidieť Mliečnu dráhu voľným okom. zdroj: unsplash.com

Zosilnená žiara bráni tomu, aby sme večer mohli vidieť oblohu posiatu jasnými hviezdami. V dnešnom svete je to takmer nemožné. Keď sa pozrieme na čísla, 99% Európy a Ameriky zalieva svetlo aj počas najhlbšej noci. Po skončení pracovnej doby ostávajú vysvietené početné firmy, nákupné centrá alebo pouličné lampy.

Existujú tri druhy svetelného znečistenia: oslnenie, neporiadok a svetelné rušenie. Oslnenie je nadmerný jas, ktorý dokáže potrápiť naše oči napríklad pri šoférovaní. Fotka z Times Square je síce povinným turistickým cieľom, no vysvietené reklamy spôsobujú svetelný neporiadok. Svetelný ruch pouličných lámp dokáže premeniť pokojné zaspávanie na nepríjemné prehadzovanie.

Narušený spánkový cyklus

Astronómov stavia svetelný smog do nepríjemnej situácie, keďže im sťažuje ich prácu. Vysoká miera znečistenia podstatne znižuje schopnosť sledovať nebeské objekty vo vysokej kvalite. Vynaliezavosť však ako obyčajne nemá hraníc. Americký astronóm John E. Bortle vytvoril efektívnu Bortleovu stupnicu. Vďaka nej dokážete zaradiť intenzitu jasu nočnej oblohy do jednotlivých úrovní viditeľnosti.

svetelný smog

Najradšej zaspávate v osvetlenej izbe? Radšej zhasnite, vaše telo sa vám poďakuje. zdroj: pexels.com

Nie je to iba problém vedcov, ale aj bežných ľudí. Cirkadiánne rytmy sú skupinou fyziologických a neurologických zmien. Známe sú tiež ako telesné hodiny a súvisia s 24-hodinovým cyklom. Spolu so zapadajúcim Slnkom sa do nášho organizmu uvoľňuje melatonín, preto začíname cítiť únavu. K najvyššej produkcii dochádza od 2:00 do 4:00, pričom ráno jeho hodnoty postupne klesajú.

Inzercia

Zistilo sa, že svetelný smog obmedzuje produkciu melatonínu počas noci. Kvôli tomu sa spánkové cykly narúšajú, čo má dopad na náš imunitný systém. Oslabená imunita a nižšia produkcia hormónov zvyšuje riziko rakoviny prsníka alebo prostaty.

Priveľa žiary zmiatlo ríšu zvierat

Spolu so zdravotnými problémami svetelné znečistenie narúša správanie voľne žijúcich živočíchov. Netopiere patria medzi cicavce, ktorým priveľa svetla sťažuje prežitie. Tieto nočné predátory sú dobre prispôsobené na lov v noci a aktívne sa vyhýbajú osvetleným oblastiam. Žiaľ, ich hmyziu korisť priťahujú žiariace lampy a neóny. Ak sú zdroje umelého svetla umiestnené mimo úkrytu netopierov, svoje miesto neopustia napriek tomu, že by ostali bez večere.

Život v močiaroch nie je jednoduchý ani pre žaby a ropuchy. Oslnenie z umelých svetiel môže ovplyvniť domov týchto obojživelníkov, hlavne v období párenia. Umelé svetlá narúšajú nočné kvákanie, ktoré je súčasťou rozmnožovacieho rituálu.

Morské korytnačky sú „kľúčovým druhom“, ovplyvňujú ostatné živočíchy vo svojom okolí. Svetelný smog však čiastočne môže za ich ohrozenie. zdroj: pixabay.com

Pri morských korytnačkách má vznik nového života dokonca fatálnu dohru. Liahnu sa v noci na pláži a ich úlohou je predrať sa cez piesok do mora. Pomáha im v tom jasný horizont nad oceánom, aj keď v súčasnosti sa k nemu tak ľahko nedostanú. Pouličné osvetlenie pozdĺž pobrežia vie vyliahnuté korytnačky kruto zmiasť. Pomýlené mláďatá putujú k asfaltovej ceste, kde sa len ťažko skryjú pred autami.

Vtákom komplikujú umelé svetlá nielen lov, ale aj migráciu. Vedie ich svit, no každoročne uhynú milióny z nich pri náraze do osvetlených kancelárskych budov. Sťahovanie vtákov je proces, ktorý má po stáročia rovnaké pravidlá. Neprirodzene jasná obloha spôsobí priskorý presun a výsledkom je, že húfy vtákov dorazia do teplých krajín zbytočne. Nevhodné klimatické podmienky im bránia v hľadaní potravy či uhniezdení sa.

Začnite od seba

Hoci svetelný smog často ostáva bez povšimnutia, nesmieme zabúdať na jeho následky. Postupné zmeny viete urobiť aj vo vašich domácnostiach. Myslite preto na svoje zdravie a zároveň prispejte k ochrane životného prostredia. Na začiatok stačí dodržiavať niekoľko krokov:

  • Využívajte LED osvetlenie, voľte teplejšie tóny žiaroviek
  • Vyhýbajte sa modrému svetlu. Najviac sa šíri zo slnka, prijímame ho tiež cez naše mobily a notebooky. Noste kvalitné slnečné okuliare a v nastavení telefónu si vypnite jeho vyžarovanie
  • Vyhnite sa zaspávaniu pri zapnutej televízií alebo lampe
  • Pri odchode z práce za sebou zhasnite

 

Zdroje: www.darksky.com, www.livescience.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

Pokračujte na ďalší príspevok »



Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.