Ako plánovať dovolenku v neistých časoch? Dodržujte tieto 4 zásady

Oddych na pláži? Poznávací zájazd naprieč Európou? Dobrodružstvo v Amazonskom dažďovom pralese alebo luxusná plavba loďou? Za pár mesiacov je tu leto, školské prázdniny a niekoľko dní dovolenky. Možno ste už začali listovať v katalógoch cestovných kancelárií a dohadovať sa s priateľmi, či rodinou na tohtoročnej destinácií. Alebo zostávate skeptickí a pre istotu neplánujete nič? Najskôr sme rušili plány… Prečítať celé
Vydané 14. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Najskôr sme rušili plány pre pandémiu koronavírusu. Predpokladali sme, že o rok bude preč. Protipandemické opatrenia však v niektorých svetových destináciách platia dodnes. Potom vypukla vojna na Ukrajine. A tak sa v duchu pýtame, či v súčasnosti má plánovanie ciest zmysel? Ak áno, ako si naplánovať dovolenku tak, aby plány nestroskotali? Sam Kammis, odborník na vernostné programy leteckých spoločností a hotelov a autor na webovom portáli NerdWallet, pri plánovaní odporúča dodržiavať tieto štyri zásady:

1. Rezervujte si letenky čím skôr

Ceny leteniek neklesajú, dokonca sú vyššie ako ekonómovia predpokladali. Podľa Adita Damodarana, ekonóma spoločnosti Hopper, ktorá sleduje trendy cien leteniek a hotelov, sa v súčasnosti ceny leteniek rovnajú predpandemickému roku 2019. Informuje o tom agentúra Associated Press.

Príčinou je zvýšený spotrebiteľský dopyt v niektorých krajinách, ale najmä neustále stúpajúce ceny ropy. Nie všade pozorujeme zvýšený záujem o letenky. Napríklad v Európe dopyt po lietaní pre konflikt na Ukrajine klesol. „V Európe dopyt klesá, ale ceny neklesli,“ pre AP vysvetlil Damodaran. Ekonóm dodal, že ceny sa v skutočnosti zvýšili a to pravdepodobne pre drahšie palivo.

Nech je príčina nárastu cien akákoľvek, je len nízka pravdepodobnosť, že by ceny leteniek výrazne klesli krátko pred hlavnou sezónou. Ak chcete ušetriť, mali by ste ich kúpiť čím skôr.

Ilustračný obrázok: pexels.com.

1. Vyberte si možnosť s bezplatným zrušením

Pandémia nás naučila, že nech si dovolenku plánujeme akokoľvek dôkladne, riziku, že ju budeme musieť zrušiť na poslednú chvíľu sa úplne nevyhneme. Pri plánovaní by sme mali myslieť aj na najhorší scenár. Našťastie, väčšina leteckých spoločností a hotelov v súčasnosti ponúka flexibilné možnosti rezervácie.

Avšak pozor, napríklad letenky základnej ekonomickej triedy zvyčajne túto možnosť neponúkajú. Rovnako opatrní buďte aj byť pri výbere hotelovej izby a hľadajme možnosti s bezplatným zrušením rezervácie či vrátením peňazí.

Údaje z aplikácie Hopper ukazujú, že počet základných ekonomických rezervácií uskutočnených na jeho platformách výrazne klesol v roku 2021 po tom, čo letecké spoločnosti zaviedli flexibilnejšie možnosti pre drahšie tarify. Teraz tieto najnižšie tarify tvoria iba dvadsať percent z celkových rezervácií v porovnaní s takmer štyridsiatimi percentami pred rokom 2021.

1. Pri výbere destinácie skontrolujte aktuálne opatrenia

Aj keď počet prípadov koronavírusu počas jari a leta klesá, nie všetky krajiny opatrenia uvoľňujú rovnako rýchlo ako Slovensko. Napríklad v Južnej Kórey musia ešte stále nezaočkovaní turisti po príchode absolvovať sedemdňovú hotelovú karanténu. Mnohé európske krajiny sú už takmer úplne bez obmedzení. Pri výbere destinácie berte do úvahy aj platné obmedzenia a riziko nákazy.

1. Vytvorte si aspoň jeden plán B

Ilustračný obrázok: pexels.com.

Aj pri všetkých týchto preventívnych opatreniach sa môže stať čokoľvek. Ďalší prudký nárast prípadov, nový variant alebo vojenský konflikt by mohol zruinovať všetko, čo ste si naplánovali. Ak sa to stane, majte po ruke záložný plán. Ako na to?

Sam Kammis odporúča popri plánovaní svojej hlavnej cesty zvažovať aj iné možnosti. Postupovať môžete tak, že si spravíte aj iné rezervácie s možnosťou úplného storna alebo vrátenia peňazí. Vyhnete sa tak rezerváciám na poslednú chvíľu počas hlavnej sezóny.

Takisto odporúča načrtnúť nápad na tretí výlet s úmyslom zarezervovať si ho na poslednú chvíľu v prípade ak pôvodné plány zlyhajú. Tento krok môže psychologicky pomôcť vyhnúť sa frustrácii zo zmeny plánov.

Nakoniec zvážte viac kratších výletov počas leta namiesto jedného dlhého výletu do jedného cieľa. Tento postup napríklad umožňuje vyhnúť sa sprísňovaniu obmedzení a zhoršení pandemickej situácie v konkrétnej destinácií.