Umelkyňa Ivy Haldeman maľuje hot-dogy podobné ľudom a predáva ich za tisíce

Kto by to kedy povedal, že antropomorfné hot-dogy sa stanú hitom v umeleckom svete. Ide o investíciu alebo naozaj skvostný kúsok na stenu do obývačky? V tomto článku sa dozviete, ako sa americká umelkyňa Ivy Haldeman dostala na medzinárodnú umeleckú scénu a zožala nevídaný úspech.   Umelkyňa Ivy Haldeman Ivy je americká povojnová a súčasná… Prečítať celé
Vydané 14. apríla 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Kto by to kedy povedal, že antropomorfné hot-dogy sa stanú hitom v umeleckom svete. Ide o investíciu alebo naozaj skvostný kúsok na stenu do obývačky? V tomto článku sa dozviete, ako sa americká umelkyňa Ivy Haldeman dostala na medzinárodnú umeleckú scénu a zožala nevídaný úspech.

 

Umelkyňa Ivy Haldeman

Ivy je americká povojnová a súčasná umelkyňa, ktorá sa narodila v roku 1985 v Colorade. Tu vyrastala s otcom vojakom a matkou textilnou návrhárkou. Začiatkom roku 2000 sa presťahovala do New Yorku, kde študovala na The Cooper Union. Bakalárske štúdium ukončila na základe štipendia v roku 2008. Rok predtým získala cenu Pietra a Alfriedy Montanovcov za svoje vynikajúce kresby.

 

Ako vyzerá typické Ivyne dielo

Typické dielo od tejto autorky spoznáte na prvý pohľad, či už podľa farebnej palety alebo objektov na ňom. Umelkyňa používa svetlé oďtiene ružovej, oranžovej a modrej farby. A čo sa deje na jej obrazoch? Na jedných pózujú roztrasené postavy v sakách s ostrými ramenami, ktoré vyzerajú akoby boli na zasadnutí správnej rady. Nemajú však človeka, ktorý by ich mal oblečené na sebe. Na iných nájdete spleť antropomorfných hot- dogov s ľudskými črtami. A tieto polo desivé a polo letargické hot-dogy sa povaľujú, čítajú si, nanášajú hydratačný krém a rozprávajú sa cez banánové telefóny vo vnútri svojich žemlí. Chce to naozaj veľa predstavivosti, aby sa sa človek zahĺbil do hlavnej myšlienky celého konceptu.

 

„Viem, aké to je, keď sa snažíte byť osobnosťou, ale zistíte, že ste sa ocitli v kolotoči práce a komercie. Takisto viem, aké to je cítiť sa veľmi mužne, ale nevedieť, čo si počať so svojou ženskosťou. Viem, aké to je byť drsným a neotesaným človekom, a zároveň sa usilovať o akúsi eleganciu vyššej triedy.“ Ivy Haldeman

To, čo predáva

„Ivy zameriava svoju pozornosť na vizuálne kódy ašpirácie a autonómie. Ťažko si predstaviť prax, ktorá by rafinovanejšie mramorovala vzťahy medzi túžbou a konzumom spôsobom, ktorý by bol zároveň taký lákavý a elegantne zložitý.“ galerista Alex Ross, riaditeľom spoločnosti Downs & Ross, ktorá zastupuje  Ivu Haldeman

Áno, nebudete hanlivo hovoriť o svojom klientovi. Avšak tu viac ako pri iných umelcoch, platí, že naozaj predávajú skôr nesúvislé reči, ktorým nikto nerozumie a sexuálny podtón, než hodnota samotného diela. Znudené erotické hot-dogy majú vyjadrovať letargiu, túžbu, luxus a zároveň sa zaoberať otázkami pohlavia a identity. A práve na tieto posledné slová reaguje publikum 21. storočia. O tom svedčí aj fakt, že všetky jej nedávne samostatné výstavy boli celosvetovo a bez výnimky vypredané.

https://twitter.com/simuvacprojects/status/757266414227062784

Koľko si zaplatíte za nadrozmerný hot-dog na stenu?

Keby ste zistili, že zrazu vám všetko dáva zmysel a v hot-dogoch ste uvideli túžbu po ženskosti, ako to opisuje samotná autorka, tak si pripravte poriadne tučnú peňaženku. V minulom roku sa za Haldemanovej akryly na plátne odhadovala na aukcii cena 20 000 až 30 000 dolárov. Namiesto toho sa však vydražili za viac ako 130 000 dolárov.

A čo hovoria renomovaní kritici?

Niektorí kritici sa rozplývajú nad Haldemanovej myšlienkami v pozadí celého projektu, iný upozoňuju na zjavné podobnosti s určitými telesnými partiami a intímnymi aktmi a niektorí ju chvália za výber erotického motívu, ktorý tak dobre predáva. Sama Ivy Haldeman sa netají svojou inšpiráciou z Japonska, ktoré je známe svojou hentai kultúrou.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.