Vedeli ste aký príbeh stojí za legendárnym Tádž Mahalom?

Tádž Mahal je úchvatné mauzóleum z bieleho mramoru, ktoré dal postaviť mughulský cisár Shah Jahan, pre svoju milovanú manželku Mumtaz Mahal. Tádž Mahal, ktorý sa nachádza na južnom brehu rieky Yamuna v Indii, sa staval 22 rokov, a nakoniec bol dokončený v roku 1653. Táto nádherná pamiatka, považovaná za jeden z nových divov sveta, ohromuje… Prečítať celé

Tádž Mahal je úchvatné mauzóleum z bieleho mramoru, ktoré dal postaviť mughulský cisár Shah Jahan, pre svoju milovanú manželku Mumtaz Mahal.

Tádž Mahal, ktorý sa nachádza na južnom brehu rieky Yamuna v Indii, sa staval 22 rokov, a nakoniec bol dokončený v roku 1653.

Táto nádherná pamiatka, považovaná za jeden z nových divov sveta, ohromuje návštevníkov svojou symetriou, štrukturálnou krásou, zložitou kaligrafiou, vykladanými drahokamami a nádhernou záhradou. Viac ako len pamätník v mene manželského partnera, Tádž Mahal, bol vyhlásením trvalej lásky od Shan Jahana k jeho zosnulej spriaznenej duši.

 

Príbeh lásky

V roku 1607 sa Shah Jahan, vnuk Akbara Veľkého, prvýkrát stretol so svojou milovanou.

V tom čase ešte nebol piatym cisárom Mughalskej ríše. Šestnásťročný princ Khurram, ako ho vtedy volali, poletoval po kráľovskom bazáre a flirtoval s dievčatami z vysokopostavených rodín, ktoré obsluhovali stánky.

V jednom z týchto stánkov sa princ Khurram stretol s Arjumandou Banu Begum, 15-ročnou mladou ženou, ktorej otec mal byť čoskoro premiérom, a ktorej teta bola vydatá za otca princa Khurrama.

Hoci to bola láska na prvý pohľad, nebolo im dopriate hneď sa vziať.

Inzercia

 

Tádž Mahal a Mumtaz Mahal. Zdroj: herzindagi.com

 

Princ Khurram sa najprv musel oženiť s Kandahari Begum. Neskôr si vzal aj tretiu ženu.

27. marca 1612 sa princ Khurram a jeho milovaná, ktorej dal meno Mumtaz Mahal („vyvolená z paláca“), zosobášili.

Mumtaz Mahal bola krásna, inteligentná a nežná. Verejnosť bola do nej zamilovaná, v nemalej miere preto, že sa starala o ľudí. Usilovne robila zoznamy vdov a sirôt, aby im dali jedlo a peniaze.

Pár mal spolu 14 detí, ale len sedem sa dožilo detstva. Bolo to narodenie 14. dieťaťa, ktoré zabilo Mumtaz Mahal.

 

Smrť Mumtaz Mahal

V roku 1631, tri roky po vláde Shah Jahana, prebiehalo povstanie vedené chánom Jahanom Lodim.

Shah Jahan vzal svoju armádu a putoval, aby rozdrvil uzurpátora.

Ako obvykle, Mumtaz Mahal sprevádzala Shah Jahanovu stranu napriek tomu, že bola ťažko tehotná. 16. júna 1631 porodila zdravé dievčatko v bohato zdobenom stane uprostred tábora. Spočiatku sa zdalo, že je všetko v poriadku, ale Mumtaz Mahal čoskoro zomrela.

Vo chvíli, keď Shah Jahan dostal správu o stave svojej manželky, ponáhľal sa k nej. Skoro ráno 17. júna, len jeden deň po narodení ich dcéry, zomrela Mumtaz Mahal v manželovom náručí. Ihneď ju pochovali podľa islamskej tradície neďaleko tábora v Burbanpur, no jej telo tam dlho nezostalo.

Záznamy hovoria, že Shah Jahan mal obrovskú úzkosť, odišiel do svojho stanu a osem dní bez prestania plakal. Keď sa vynoril, vyzeral vraj extrémne zostarnutý a mal biele vlasy.

 

 

Mumtaz Mahal a návrat domov

V decembri 1631, keď spor proti chánovi Jahan Lodimu vyhral, ​​Shah Jahan požiadal, aby bolo telo Mumtaz Mahal vykopané a prevezené  700 kilometrov do mesta Agra.

Jej návrat bol obrovským sprievodom s tisíckami vojakov sprevádzajúcich jej telo, spolu so smútiacimi, ktorí vo veľkom lemovali cestu.

Keď sa ostatky Mumtaz Mahala 8. januára 1632 dostali do Agra, boli dočasne pochované v pôde, ktorú daroval šľachtic Raja Jai ​​Singh. Bolo to blízko miesta, kde mal byť postavený Tádž Mahal.

 

Plány na Tádž Mahal

Shah Jahan, naplnený smútkom, vlial svoje emócie do návrhu prepracovaného a drahého mauzólea.

Výnimočné bolo aj tým, že išlo o prvé veľké mauzóleum zasvätené žene.

Hoci nie je známy žiadny hlavný architekt Tádž Mahalu, predpokladá sa, že Shah Jahan, sám nadšený architektúrou, pracoval na plánoch osobne.  Spolupracoval vraj s niekoľkými z najlepších architektov svojej doby.

Zámerom bolo, aby Tádž Mahal, „koruna regiónu“, reprezentoval nebo, Jannah, na Zemi. Shah Jahan nešetril žiadne náklady a na stavbe si dal skutočne záležať.

Mughalská ríša bola v čase vlády Shah Jahana jednou z najbohatších ríš na svete, čo znamenalo, že mal prostriedky na to, aby bol tento monument neporovnateľne veľkolepý. Ale hoci chcel, aby bola úchvatná, chcel ju aj rýchlo postaviť.

Na urýchlenie výroby bolo privezených odhadom 20 000 robotníkov, ktorí boli ubytovaní neďaleko v meste, postavenom špeciálne pre nich, zvanom Mumtazabad!

 

Keď bola Mumtaz Mahal ešte nažive, vytiahla od cisára štyri sľuby

Po prvé, že postaví Tádž Mahal, po druhé, že by sa mal znova oženiť, po tretie, aby bol láskavý k ich deťom, a po štvrté, že navštívi hrob na výročie jej smrti.

Avšak kvôli zlému zdraviu a domácemu väzeniu mu bolo zabránené v dodržaní posledného sľubu.

Pokračujte na ďalší príspevok »