Osobnosti kulturistiky

Ronnie Coleman: Neprekonateľný víťaz Mr. Olympia

Ronnie Dean Coleman, víťaz 8 titulov Mr. Olympia, je známy ako jeden z najlepších kulturistov všetkých čias. Bol inšpiráciou pre každého nadšenca železa. Nielen to, ale ako profesionál IBFF držal pozoruhodný rekord – 26 rôznych titulov putovalo práve tomuto rodákovi z Ameriky. Narodil sa 13. mája 1964 v Monroe v Louisiane. Ak by ste ho… Prečítať celé
Vydané 7. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Narodil sa 13. mája 1964 v Monroe v Louisiane. Ak by ste ho poznali skôr, absolútne by ste nepredpokladali že sa z neho stane víťaz Mr. Olympia. Ronnie najprv vyštudoval účtovníctvo na Gramblingskej štátnej univerzite. V tom čase bol futbalistom na pozícii stredného obrancu pod vedením Eddieho Robinsona.

Ronnie Coleman

Ronnie Coleman v jeho špičkovej forme zdroj: Youtube (Raiden Motivation)

Život Ronnieho Colemana

Ronnie Coleman, ktorý bol nazývaný aj ako „monštrum“, dosiahol azda najväčšie svaly, ktoré ktokoľvek dokázal vybudovať. Predsa len, kde je vôľa, tam je cesta. Kráľ kulturistiky Ronnie Coleman zaznamenal vďaka svojej vytrvalosti veľký úspech a prekonal viaceré svetové rekordy.

Po ukončení štúdia odišiel Ronnie za lepšou pracovnou príležitosťou až do Texasu. Keď sa Ronnie ťažko uživil a pracoval na minimálnej mzde, nakoniec skončil ako donáškar v pizzerií Dominos. S touto prácou ale nikdy nebol spokojný, pretože vždy veril, že mu bolo súdené robiť v živote omnoho väčšie veci.

Ronnie Coleman Zdroj: julienquaglierini.com

Pri hľadaní lepších pracovných príležitostí Ronnie prišiel až na policajnú stanicu v Arlingtone v Texase. Tam začal slúžiť v roku 1989, keď mal 25 rokov. Bola to oveľa lepšia príležitosť, pretože ho nakoniec priviedla k otestovaniu jeho vlastných schopností. Cvičiť začal v súkromnej telocvični, ktorá bola blízko policajnej stanice. Do telocvične začal chodiť pomaly každý deň až kým nenastúpil do novej, nazvanej Metroflex. Tam aj začal svoju kariéru v kulturistike.

Ronniemu bola ponúknutá prvá súťaž v jeho živote. Jeho zamilovanosť a nadšenosť pre kulturistiku stačili na to, aby mal motiváciu sa pripravovať každý deň. Pod vedením majiteľa telocvične Metroflexu bol zanedlho pripravený vystúpiť na pódium, aby pozdvihol svoju prvú trofej nad hlavu. Na súťaži prekvapil azda všetkých, porazil svojho mentora, mnoho ďalších športovcov a získal prvú trofej v 28 rokoch.

Ronnie Coleman ako profesionál

Tajomstvo úspechu kulturistu Ronnieho Colemana spočívalo v tom, že na sebe neustále tvrdo makal. Na ďalšej súťaži vždy ukázal väčšiu, vylepšenú verziu svojho tela. Po víťazstve vo svojej prvej súťaži odcestoval do Poľska na váženú súťaž Pro Card a v 28 rokoch sa stal profesionálnym kulturistom.

Ronnie Coleman

Ronnie Colman, prezývaný ako Hulk

Ronnie sa zúčastnil 10 rôznych súťaži, v ktorých dosiahol priemerné výsledky. Ako najlepšie umiestnenie, ktoré v nich získal, bolo tretie. Nikdy ale nedovolil, aby kvôli takémuto zlyhaniu prestal. Nebol človek, ktorý by akceptoval prehru. Nakoniec, po dlhých prípravách vyhral kanadský Pro cup a získal pre seba konečne veľké víťazstvo.

Od roku 1998 sa z neho pomaly stal najúspešnejší kulturista. V Texase vyhral prvé miesto (1999), v roku 2000 vyhral Grand Prix England, v roku 2001 Grand Prix New Zealand a Arnold Classic a posledne sa stal víťazom Mr. Olympia 8-krát! Možno neuveriteľne, od roku 1998 až po rok 2006 bol víťazom práve Ronnie Coleman.

Primeraná strava pomohla najviac

Jedlo je nepochybne najdôležitejším faktorom pre kulturistu akým je Ronnie Coleman. Ako počas svojej kariéry usilovne dodržiaval kompletnú a plánovanú stravu? Jeho gigantické telo, ktoré dnes vidíme, je nielen výsledkom jeho tréningu, ale správnej výživy a doplnkov.

Jeho strava zahŕňala hlavne klasické jedlá bohaté na kalórie a bielkoviny, vrátane mnohých druhov zeleniny, ovsených vločiek, hovädzieho mäsa, vajec, ryže a zemiakov. Ak nestíhal, doplnil si stravu aj srvátkovými bielkovinami. Nebolo to pre neho vôbec ľahké skonzumovať toľko jedla denne. Mimo sezóny väčšinou jedol hamburgery a vyprážal kuracie mäso. A kedykoľvek chcel schudnúť, začal jesť veľa zeleniny a kuracieho mäsa.

Jeden z najväčších hamburgerov vo svete Zdroj: Thenewsherald.com

Jeho deň začal s dávkou okolo 3 – 5 g arginínu, dvoma šálkami vaječného bielka, šálkou kávy a ¾ šálkou krupice, ktorým predchádzali stimulanty pred tréningom a doplnky po tréningu. Večer si dal dva krajce kukuričného chleba, 450 g kuracích pŕs, 1,5 šálky červenej fazule, 1,5 šálky hnedej ryže spolu s arginínom.

Možno to môže znieť divne, ale po večeri mal ešte jeden chod: pozostával z 250 g hovädzieho mäsa, 140 g kuracích pŕs, 230 ml limonády, 120 g hranoliek a pečenými zemiakmi spolu so štyrmi kopčekmi srvátkových bielkovín. Tento stravovací plán mu pomohol k dosiahnutiu 8 víťazstiev v najväčšej kulturistickej súťaži sveta, Mr. Olympia. Kto vie, možno jeho diéta pomôže aj vám k podobnému úspechu?

Samozrejme, pre normálneho človeka, ktorý ešte iba začína, nemusíte jesť toľko ako Ronnie. Čo si ale môžete vybrať si môžete prečítať tu.